Неповторна краса бурштину

25 травня 2017
Марина Чиянова

Бурштин входив до складу еліксиру безсмертя, який запропонував папі Боніфацію VIII його особистий лікар.

Найкращими вважають види бурштину, які мають колір воску, прозорі та червоні з жовтуватим відливом.

У давнину існувало повір'я: якщо покласти шматок бурштину на груди дружині, то під час сну вона зізнається у всіх своїх поганих вчинках. Мартін Лютер носив у кишені шматок бурштину, щоб не утворилися камені в нирках.

В кінці XIX століття бурштин широко застосовувався для виготовлення приладдя для куріння як матеріал, який володіє бактерицидними властивостями. Вважається, що бурштинові мундштуки знижують шкоду, заподіяну курінням, - бурштинова кислота захоплює і нейтралізує канцерогенні смоли.

Одягнутий близько до шиї, бурштин дає енергетичний імпульс сонним артеріям, очищає весь організм від шлаків. Бурштинове намисто навколо голови оберігає від головного болю, покращує душевний стан і пом'якшує несприятливий вплив поганої погоди.

Цілющими є і прикраси з бурштину. Якщо носити бурштин на шиї, він може запобігти нападам астми. Намисто з нього допомагає при розладах функції щитовидної залози, при хворобах вух, очей, горла. Пластинками з бурштину натирають скроні при головному болю, а також суглоби, що болять при артритах. Раніше в одяг дитини або складки її білизни зашивали бурштинову намистинку, щоб захистити від лиха і хвороб.

Бурштин є органогенним каменем. Забарвлення його буває від світло-жовтого до червоно-коричневого. Зустрічаються камені практично чорного кольору. Серед ювелірів особливо цінуються шматочки бурштину з "ув'язненими" всередині бульбашками повітря або води.

Назва цього каменю в перекладі означає "золото Балтики".

Склад

Бурштин є аморфним (тобто не має кристалічної будови) високомолекулярним з'єднанням органічних кислот. У вигляді домішок в ньому зустрічаються сірка, азот, кремній, алюміній, залізо.

Фізичні властивості:

а) колір: зустрічаються найрізноманітніші відтінки бурштину - від білого, блідо-жовтого, яскраво-золотистого до червоно-бурого. Найкращими є ті види бурштину, які мають колір воску, прозорі та червоні з жовтуватим відтінком,
б) твердість: 3-4,
в) щільність: 0,97-1,11,
г) ступінь прозорості: прозорий, середньої прозорості, непрозорий,
д) риса - немає,
е) бурштин є аморфним, тобто не ма має кристалічної будови.

Походження

Бурштин - це скам'яніла смола стародавніх дерев, які росли на нашій планеті 38-120 млн років тому. Його утворенню сприяла різка зміна рослинного покриву нашої планети.

Сухий і спекотний клімат змінився помірним теплим. Швидко поширилися покритонасінні рослини, з'явилися нові хвойні дерева і зникли багато інших видів рослинності, в тому числі й цикадові, сагові, папоротеві.

Родовища 

Родовища знаходяться на всьому узбережжі Балтійського моря та в Домініканській Республіці. Більша частина бурштинових родовищ утворена за рахунок хвойно-широколистяної рослинності помірних широт і менша - за рахунок рослин субтропіків. Багато родовищ бурштину тісно пов'язані з субтропіками.

Застосування

Перші згадки про бурштин датуються десятим століттям до нашої ери і містяться в ассирійських клинописних написах на обеліску, що зберігається в Британському музеї в Лондоні.

Багато уваги приділялося застосуванню бурштину в лікувальних цілях: вважалося, що бурштин виліковує від лихоманки; розтертий в порошок і змішаний з рожевим маслом і медом допомагає при дитячих захворюваннях, при ослабленні зору; а порошок в чистому вигляді - при захворюваннях шлунку.

Якщо бурштин розтовкти і змастити ним зуби, то він додасть їм блиску, очистить, зробить білими і зміцнить їх. З давніх часів цей камінь служив прикрасою та амулетом. Єгипетські та грецькі жерці використовували бурштинові курильниці.

Лікувальні властивості

У сучасній офіційній медицині бурштин використовують як сировину для одержання бурштинової кислоти, яка є прекрасним біостимулятором. До того ж вона має антитоксичні, протизапальні та антистресові властивості.

У народній медицині здавна бурштин вважався мало не панацеєю від усіх хвороб. Знаменитий лікар Авіценна (Ібн Сіна) у своїх медичних трактатах відтворює не один десяток рецептів, до складу яких входить бурштин. У польській народній медицині існує рецепт виготовлення настоянки з бурштину, яка допомагає абсолютно при всіх захворюваннях дихальної системи.

Намисто з бурштину носили для очищення всього організму від шлаків і нормалізації діяльності щитовидної залози. Літотерапевти стверджують, що з допомогою бурштину виліковуються дуже багато захворювань, зокрема хвороби волосся і шкіри, порушення слуху і зору, бронхіти, астма, кишкові захворювання, інфекції сечовивідних шляхів, нервові захворювання (депресія та ін).

Бурштин впливає на горлову чакру.

Магічні властивості

У міфології багатьох країн зустрічаються твердження, що в шматочках бурштина живуть духи.

Часто для здійснення церковних обрядів застосовувалися священні предмети з бурштину. У Древній Греції вважалося, що бурштин має якості Венери і силу Сонця. Шматочки бурштину, всередину яких потрапили комахи або листочки, самі по собі вважалися сильними магічними інструментами, здатними робити як добрі, так і злі справи.

Магічні властивості бурштину такі ж різні, як і лікувальні. Наприклад, бурштинові намиста слід носити матерям, які годують, щоб у дитини згодом був веселий і добрий характер. Шматок необробленого бурштину потрібно класти біля подушки, щоб відлякувати злих духів у той час, коли людина найбільш вразлива - під час сну. Цей мінерал здатний утішити людей, яких спіткало горе: він дає полегшення і надію на гарне майбутнє. У будинку потрібно обов'язково тримати кілька предметів з бурштину, щоб вберегти житло від пожеж і потрапляння блискавки.

Бурштин є каменем людей, що народилися під знаком Лева. Жінкам Левам потрібно носити в якості оберега перстні та сережки з бурштином. Вони вбережуть від пристріту. Чоловікам Левам можна носити запонки, шпильки для галстуків, брелоки з бурштину, щоб збільшити життєву силу і посилити інтуїцію.

Талісмани та амулети

Бурштин є талісманом людей, які прагнуть налагодити зв'язки з минулим, - істориків, археологів, антропологів і вчителів високого рівня. Він допомагає людині налагодити зв'язок часів, з'єднати і синтезувати їх у повну картину, зробити правильні висновки, вчить точно прогнозувати події.

Бурштин - оберіг від злих духів, всілякої нежиті та нечисті, ворогів, недоброзичливців і переслідувачів. Камінь є оберегом від блискавки і пожеж, допомагає мандрівникам: дає їм надійний притулок, а в морських подорожах оберігає від корабельних аварій. Бурштин має універсальну властивість очищати простір, душу і тіло.

Деякі дані про бурштин зустрічаються ще у Гомера, який писав про "горючу затверділу викопну смолу". Греки називали його електроном і вважали каменем Сонця.

Згідно з легендою Овідія, син Феду (Сонця) і Климинии Фаетон благав батька дозволити йому хоча б один день правити сонячною колісницею. Нарешті батько погодився. Фаетон, правлячи вогняною колісницею, захопився і, не знаючи дороги, занадто наблизився до Землі. Запалала пожежа. Жахливий вогонь охопив всю Азію і далі. Від Дону до Рейну висохли річки, вершини гір розкололися. Розгніваний Юпітер слухняною йому блискавкою скинув Фаетона з колісниці.

Юнак впав у Ерідан (річка), і пожежі припинилися. Мати і сестра гірко оплакували загиблого і, ридаючи, перетворилися на дерева. Сльози, що падали з їхніх гілок, затверділи на сонці. Це і є бурштин - сльози богів - який добували в річці За і доставляли до Риму і Греції.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com