НЕПЕРЕМОЖНІ АБО ЛИСТ СКІФІВ ЦАРЮ ДАРІЮ

Хто б що не казав, але не мова, а дія – ось що головне. Можна гарно і пишно промовляти, але нічого не робити. А можна, навпаки, говорити «неправильною» мовою чи взагалі мовчати, але діяти правильно і рішуче. А щоб усім було зрозуміло про що йдеться, розкажу одну старовинну легенду, яку нам повідав «батько історії» Геродот. 

Влітку 513 року до н. е., збудувавши мости через Босфор і Дунай, могутній перський цар Дарій І Великий вдерся в межі Скіфії з величезним військом. Підійшовши до Борисфену і не побачивши скіфів, які б покірно його зустрічали, Дарій направив до їхнього царя Іданфірса гінця з вимогою підкоритися і стати його данниками. 
 
На той час у скіфів не було писемності, але у відповідь вони все ж таки передали Дарію свого листа, який складався з кількох предметів: птаха, миші, жаби і п’яти стріл. Спочатку Дарій нічого не зрозумів, та завдяки своєму раднику Гобрію цар зміг «прочитати» скіфського листа. Воно значило наступне: «Якщо ви, перси, не улетите на небеса, як птахи, не сховаєтесь у землі, як миші, або не пострибаєте в озера, як жаби, то ви не повернетеся звідси живими, будучи вражені цими стрілами».
 
Дарій не дослухався до попередження і повелів війську йти у наступ. Та скіфи виконали свою обіцянку. Вони зробили так, що земля почала горіти під ногами загарбників. Не маючи достатніх сил аби вступити з персами у відкритий бій, скіфи використали тактику відступу, заманюючи супротивника вглиб країни. На своєму шляху вони засипали колодязі і джерела, спалювали траву і дерева. Все своє майно і сім’ї скіфи відправили далеко на північ. По ночах скіфські воїни робили вилазки і знищували сонних ворогів.Зрозумівши безперспективність завоювання Скіфії, цар Дарій з ганьбою був змушений тікати з непокірної країни, спалюючи за собою усі мости, а у спини його вояків летіли скіфські стріли. Геродот пише, що з тих пір у всьому світі скіфи отримали прізвисько непереможних.
 
 
Ми не знаємо напевно, якою мовою розмовляли скіфи – іранською чи слов’янською. Відомо п’ять скіфських племен (звідси кількість стріл у листі), найбільшими з яких були царські скіфи, скіфи-кочівники і скіфи-орачі. Ми, українці, є нащадками всіх тих скіфів. Отож давайте не розмовляти, а діяти, щоб будь-який ворог, який зазіхне на нашу країну, напевно знав, що навіть якщо він сховається в небі, в землі чи у воді, його наздоженуть українські стріли і він буде знищений. 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Любов СЕРДУНИЧ Любов СЕРДУНИЧ 6 червня 2017
Дякую, пане Володимире, за розповідь! Поширю!
Чому важливо займатися спортом
Фахівці постійно наголошують на тому, що спорт покращує здоров'я, впливає на психічний стан. Фізичні вправи не тільки підтримують форму тіла, але й відіграють важливу роль у профілактиці захворювань, втрати пам’яті, холестерину і діабету.
Читати більше
Тренди 2021: наймодніші речі
Мода — мінлива штука. Вчора було актуальним одне, сьогодні — друге, а завтра вже винайдуть щось третє. За усіма змінами поспіти важко, та й насправді немає такої необхідності. Головне — виокремити для себе основоположні трендові течії і з них обрати те, що є максимально близьким для вас.
Читати більше