Вас обманювали. Про що насправді казка "Попелюшка"?

15 січня 2019
Наталі

Так у житті трапляється, що найдобріші та найсвітліші наміри іноді призводять до поганих наслідків. Ось і тут, найсвітліша та найдобріша казка веде до того, що у дівчаток викривлюється світогляд, і вони починають хибно сприймати одну з найголовніших схем життя – досягнення щастя.

Напевно, у світі нема жодної дівчинки, яка не чула б цієї гарної та доброї історії. Бо кожна надягає на себе роль Попелюшки. Мало хто хоче бути русалонькою Аріель чи Сплячою красунею: всі дівчатка хочуть побути Попелюшкою.

Чому так багато жінок застрягають в образі Попелюшки?

Доля Попелюшки дуже схожа на досить популярний у світі сюжет, назва якому «Американська мрія». «Американська мрія» пропагує реальність життєвого сюжету, в якому бідняк за одну секунду стає мільйонером. Попелюшка також отримує свій суперприз  за одну мить бруднуля перетворюється на чарівну принцесу. Такі яскраві образи швидкого досягнення щастя та досить прості схеми досягнення ідеального майбутнього осідають глибоко в підсвідомості молодої, не здатної до аналізу особистості. Тому надовго стають єдиними орієнтирами на життєвому шляху. Навіть не усвідомлюючи, у дорослому житті дівчина продовжує йти помилковим шляхом, знаходячись у полоні підсвідомих установок. Наша підсвідомість вірить у казку та дотримується ідеальної схеми досягнення щастя, яку вивчила ще в дитинстві.

У чому небезпека цієї доброї казки?

Спробуємо побудувати логічну послідовність дій Попелюшки, які призвели її до щастя. Етапи, які потрібно пройти, щоб досягти гепі-енду. Що потрібно зробити, щоб стати щасливою, неначе Попелюшка.

У мене вийшло приблизно наступне:

1. Попелюшка тяжко працює та терпить знущання.

2. Добра фея за терпіння та важку працю дарує їй гарну сукню та ідеальні туфельки.

3. Попелюшка перетворюється на красуню і потрапляє на бал.

4. Принц закохується у чарівну Попелюшку.

5. Принц одружується на Попелюшці. Щастя назавжди.

Насправді це підступна пастка. Проста схема досягнення щастя веде до страшних наслідків. Наш емоційний мозок (права півкуля, яка більш розвинена у дівчат) малює свою картинку, не логічну, а яскраву, ефектну, щоб серденько вистрибувало і сльози з очей. Попелюшка тепер вірить у таку логіку і керується викривленими правилами життя, що закладається в наш дитячий мозок.

Помилкові орієнтири дівочої підсвідомості:

  • добра дівчина повинна терпіти знущання і тихенько плакати у подушку, коли її ображають (непротистояння злу);
  • щоб досягти щастя, дівчина повинна важко і багато працювати (навіть якщо їй не подобається ця робота, потрібно виконувати свій обов’язок);
  • прийде добра фея та врятує, віддячить за терпіння та важку працю (хтось помітить старання і щедро нагородить);
  • гарна сукня і туфлі здатні зробити дівчину красунею (краса досягається за допомогою зовнішніх інструментів, одягу, косметики тощо);
  •  у гарній сукні принц закохається (ідеальний чоловік здатен покохати лише найгарнішу дівчину);
  •  принц врятує і подарує щастя (щоб стати щасливою, потрібно вийти заміж за принца).

Віра в ці схеми росте, якщо батьки та близьке оточення знецінюють юну принцесу, намагаючись зробити з неї зручну та слухняну дитину. Реальність не така солодка і пухнаста, а в мріях затишно і добре.

Бідна Попелюшка

Сукні. Серед дівчат частіше за все поширюється бажання роздобути гарну сукню, туфлі, усі зовнішні атрибути краси. І це бажання колосально зростає, якщо підтвердження власної вроди не знаходиться, батьки не дуже щедрі на компліменти щодо зовнішності, а оточення взагалі говорить усілякі неприємні речі.

 Коли принцеса дорослішає і вже не чекає на добру фею з подарунками, починає сама купувати собі гарні сукні, щоб стати красивішою, аби в неї закохався принц. З часом суконь все більше — принців все менше. Деякі, щоб стати гарнішими, все ж таки, приходять до пластичних фей, змінюють свої негарності на більш гарні деталі та чекають на свого принця. Здається, гарних суконь повний гардероб, здається, і феї виправили всі негарності, та чомусь щастя не відчувається. Так продовжується гонитва за примарами, дівчата продовжують ходити до пластичних фей, продовжують шукати ідеально красиву сукню і задумуються над тим, що принци зараз фальшиві. Адже, щоб стати щасливою, всього-на-всього, потрібно вийти заміж за справжнього принца. Схема неправдива, тому щастя не досягається.

Добра Фея. Наступна поширена схема Попелюшки, коли дівчата починають дуже багато працювати і часто взагалі не переймаються своєю зовнішністю, не тому що вони впевнені у своїй красі, ні, просто вони впевнені, що прилетить добра фея і все виправить, нагородить за терпіння, працю та доброту, зробить красунею, подарує щастя. Або впевнена, що справжній принц і так здатен роздивитись її внутрішню красу, навіть під шаром попелу. Така Попелюшка, навіть у сім’ї, бере на себе всі домашні обов’язки, безвідмовна на роботі, тягне все на собі. Попелюшок принижують, ображають, ставляться несправедливо, а вони терплять та накопичують у душі злість, образу, розчарування та гнів на весь світ. Попелюшки відверто не розуміють, чому ж не прилітає фея, яка повинна віддячити за тяжкий труд. Чому оточення не поспішає хвалити та дякувати за старання.

Принц. Скільки у світі дівчат, які впевнені в тому, що лише справжній принц може подарувати щастя? Напевно, дуже і дуже багато. Попелюшки по всьому світі чекають свого принца  заможного, вродливого і дужого. Деякі підприємці навіть заробляють на цьому, пропонуючи Попелюшкам допомогу у пошуках своєї долі. Навіть вислів, яскравий та красномовний, прижився в народі: зустріти свою долю. Тобто для того, щоб стати щасливою, потрібно всього лише вийти заміж за правильного принця. Іноді Попелюшки втомлюються чекати ідеального і беруть того, який більш-менш підходить; починають переробляти його під справжнього.

Інші самі починають шукати гожих кандидатів, перетворюючись на мисливців за скарбами. Треті закохуються, впевнені, що ну ось це один-єдиний, але коли туман кохання минає і щастя принц більше не дарує, Попелюшка замислюється, а чи справжній цей один-єдиний принц?

Звичайно, всі ці викривлені орієнтири чи неправдиві шляхи досягнення щастя у кожній з нас — Попелюшці  переплітаються в тій чи іншій мірі, проявляючись неправильними діями, які не ведуть до щастя.

Давайте зрозуміємо казку правильно

Я перечитала казку вже в зрілому віці і зробила для себе немало відкриттів.

По-перше, давайте розберемось, а якою особистістю була та щасливиця, яка стала світовим зразком, ідеалом щасливої жінки?

Насправді наша дівчина не біднячка, а родом зі знатної родини, тобто родини, яка за соціальним статусом під стать королівській. Принц та Попелюшка були з одного соціального кола.

Попелюшка освічена дівчина, в досконалості володіла ремеслом стиліста-дизайнера одягу. У неї витончене відчуття прекрасного, яким вона і користується, коли створює гарний одяг. Про професійні навички дівчини знають всі в окрузі, тому, напевно, в неї навіть є своя клієнтська база. Вона мала професію, яка допомогла розкрити особисті сильні сторони і давала можливість реалізовуватись їй у своєму середовищі.

Попелюшка важко працює зовсім не від того, що їй дуже хочеться принести себе у жертву, її змушують робити справи, до яких в неї не лежить серце. Дівчина спокійно приймає життєві обставини, усвідомлюючи, що зараз це єдиний варіант. Але при цьому не впадає в роль жертви і не займається жалінням себе.

Тверезо оцінюючи ситуацію, Попелюшка розуміє, що її власний батько не допоможе, тому що знаходиться повністю під контролем нової дружини. Будь-які скарги батькові не принесуть результату, а лишень погіршать ситуацію. Зовнішні важкі обставини не змінюють її душевної рівноваги. Вона не перетворюється на злюку.

Наша героїня виявила власну самодостатність та зрілість, їй не важлива думка оточення. При цьому Попелюшка знає свою цінність та впевнена у власній вроді. Ні брудний одяг, ні засудження та насмішки оточення не засмучують її, вона впевнена у собі. Попелюшка поводить себе зовсім не як жертва, а навпаки — як дуже відкрита та привітна до людей. Чужа думка аніскілечки не зачіпає її самолюбства.

Також Попелюшка має дивовижну душевну якість — істинну любов до людей. Вона вміла не злитись та не ображатись на своїх тиранів. Справжній гуру прощення. Зі своїми родичами-мучителями дівчина із власної волі проводить час на балу, ігноруючи чарівного принца. Героїня навіть не намагається помститися своїм кривдникам і тоді, коли була можливість зробити своїм сестрам «epic fail» (пошити негарний чи незручний одяг для балу), Попелюшка виконує свою роботу якісно та чесно.

Дівчина вже щаслива за будь-яких обставин, вона господиня свого емоційного життя. Героїня не чекає на подарунки долі, не мріє про вдячність чи похвалу. Не будує ілюзій, що хтось врятує її з таких обставин . Наша героїня робить те, що може, і дбайливо зберігає власну душевну гармонію.

Такий портрет Попелюшки розкриває нам справжню суть того, що відбувається у казці, і дає нам нове уявлення про досягнення щастя жінкою.

Найголовніше

Одним з найрозповсюдженіших та найбільш експлуатованих образів цієї казки є той, що Попелюшка і всі дами на балу жадають зустрічі з прекрасним принцом.

Між сестрами відбуваються цілі баталії за право побути з незрівнянним. Усі дівчата хочуть дістати хоча б танок з чарівним спадкоємцем престолу, і наша красуня також. Але! Насправді у казці не згадується про те, що був якийсь інтерес до молодого принца. І справжнім відкриттям для мене стало те, що у перший день балу (а їх, виявляється, було два) наша героїня зовсім не цікавилась ним, навіть ігнорувала, хоч він проявляв активні знаки уваги юній красуні.

Попелюшка вважала за краще побути у товаристві своїх кривдниць-сестер. Навіть подарунки принца їм віддала. І лише другого дня наш розчудовий красень зміг солодкими словами завоювати серце дівчини. Значить, метою Попелюшки було просто потусуватися на балу, а не зустрітися з принцом! Побачивши увагу юнака до себе, героїня не впадає в любовний туман, не втрачає голови. Більш того, довідавшись про те, що принц розшукує її по усьому королівству, Попелюшка не поспішає розкрити свою особистість. Сюжет казки набув зовсім іншого змісту.

Щастя Попелюшки зовсім не у вдалому шлюбі

Ніхто не здатен ощасливити людину. Щастя — це те відчуття, навіть світогляд, який людина дарує сама собі. І чим самодостатнішою і гармонійнішою є людина, тим більше і частіше вона здатна сама створювати цю категорію людських емоцій, частіше бути щасливою. І вже тоді на шляху виникає ще один такий щасливець, з яким і приходить у життя кохання. Тобто, іншими словами, необхідно, насамперед, знайти себе, знайти свій шлях, а кохання саме знайде тебе. Попелюшка – це не про те, як зустріти принца, це про те, як знайти себе.

Здійснено переклад.

Обкладинка - pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Наталі Наталі 22 січня 2019
То, я так розумію, що саму статтю ви докінця не дочитали.
А на рахунок вибору жінки, то дуже часто іі вибір навязаний кимось, чи суспільством, чи родиною, чи оточенням. Свідомість прокидається, часто, набагато пізніше, ніж зроблений вибір. Але це не нівелює того, що іноді жінку рятує іі інтуіція і зрештою, вона зробила правильний вибір.
Gachchen 21 січня 2019
Незгоден. По-перше, казка не пропагує "халяву". По-друге, казка не пропагує "користь". По- третє, вібір жінки завжди свідомий і обгрунтований. Мені здається, Наталя, Ви і самі це усвідомлюєте. Казка гарна.
Як вибрати ідеальний жіночий годинник
Тренди змінюються ледь не щосезонно. Здається, і не вженешся за ними. Та є речі, які завжди тішитимуть око й залишатимуться доброю класикою. Одна з таких речей — годинник. Розглянемо в статті кілька правил вибору.
Читати більше