Наталія Лівицька-Холодна - українська поетеса-довгожителька

27 березня 2015
Ганна Черкаська
Весь світ стоїть, мов храм, розписаний штудерно,
Весь Божий світ яріє барвами яси,
І хочеться благать: очисти нас од скверни,
Створителю краси!


Це слова відомої поетки Наталії Лівицької-Холодної, яка спочила на 103-му році життя 26 березня 2005 року в Торонто, у Канаді. Дочка Андрія Миколайовича Лівицького президента УНР в екзилі (1926–1954), сестра Миколи Лівицького - президента УНР в екзилі у 1967–1989 рр., дружина художника Петра Холодного.
 
Вона вперше заплакала, коли побачила світ 15 червня 1902 р. на хуторі Гельмязєв біля Золотоноші (Черкащина). 

А далі до п’яти років було романтичне дитинство у бабусі. Український світ Наталії закінчився пожежею на хуторі:

Вже мені не вчитися ходити
босими ногами по стерні
й будяки збирать, мов квіти,
в бур’яні,
не скакати в клуні з бантини,
мов з сідла...


Далі було життя з батьками. Татусь працював адвокатом. Була у житті дівчини гімназія в Золотоноші, перші щоденники-сповіді, перша закоханість… Але політика вирішила долю красуні. Батько Наталії був членом уряду УНР, тому родина мусила емігрувати. Виїздили разом із іншими родинами урядовців Центральної Ради. Так доля звела Наталю з Петром Холодним, сином художника, заступника міністра освіти УНР Петра Холодного. Молоді люди пригубили келих чарівного зілля. Разом вони приїхали до Праги. Наталія училася в університеті на факультеті романських мов. Подружилася вона з Оленою Телігою, Юрієм Дараганом, Євгеном Маланюком; разом ходили на зальоти.

Наталія стала Музою і палким коханням Євгена Маланюка, але її серце не відгукнулося. 

Які ж наворожили зорі, 
Що два життя в людській імлі – 
Побачать віддалі прозорі, 
Розквітнуть казкою землі?
Який же янгол зореокий 
З нічних небес на нас вказав, 
І Бог забув про синій спокій, 
І в вічність нас заколисав!


Вона пішла під вінець із коханим Петром Холодним. А Маланюк? У той же день, у той же час вінчався із Зоєю Равич. Пізніше вони листувалися, були друзями, але закоханість пана Євгена інколи виривалася докорами за відмову.

і піду навмання в незнаний край
повз чужі перелази.
Бо у свій нема ні стежок,
ні доріг:
поросли давно кропивою.
Під ногами вже не зелений муріг,
і не пахне вітер весною.


Із Праги родина переїхала до Варшави, де Наталія організувала групу "Танк". І до неї прийшло "гірке питво" кохання. Вона втратила розум після знайомства з Ігорем Лоським, інженером, одним із небагатьох живих героїв Крут. Одна за одною почали з’являтися пристрасні й ніжні поезії Наталії Лівицької-Холодної.

П’ю трунок півночі,
зіллям відьомським насичений,
п’ю трунок закінчення
і відчаю...
поки уп’юсь докраю.
Місяць – постійний товариш –
дивиться в око зловісно.
Чом ти вже зілля такого не звариш,
щоб від нього повісилась.


Та Ігор теж був одружений із солісткою хору Кошиця. У 1936 році у Львові її коханий помер від голоду. Пережила мисткиня переїзд до США, втрату батька, брата, чоловіка. Кому потрібна українська поетка, перекладачка з французької, німецької? Упродовж 17 років Наталія Лівицька-Холодна була робітницею на фабриці. Мешкала у притулку для самотніх людей. Інколи її навідувала донька Іда Холодна-Харина, грала їй на фортепіано.

Це нічого, що вже не такі
вечори ні взимку, ні 
весною.
Ти їх любиш тепер із кимсь, 
а я сама з собою. 
І так добре мені в самоті: 
самота – то гордість духа. 
Це нічого, що очі вже 
не ті 
і що вже ні батька, ні друга.


Моя добра подруга Катерина Криворучко їздила на побачення до пані Наталії, яка так не любила обличчя "старості собачої", годинами сиділа, обкладена листами й записками, залишаючись вічною оптимісткою, яка так хотіла жити.

Я не хочу медичної ласки, 
я не хочу себе воскрешать. 
Коли буде остання поразка, 
коли тіло залишить душа, 
я не скнітиму зайвим трупом 
на землі, що прекрасна така, 
і засмічувати не буду 
плюскіт хвилі й цвіт вишняка.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як обрати кондитерські товари для випічки
Готувати різноманітні десерти, які потребують випікання, набагато простіше при наявності спеціального інвентарю. Щоб процес був доволі простий та приємний, рекомендуємо заздалегідь запастись основним кондитерським приладдям.
Читати більше
Новітні технології на службі краси та здоров’я
Сучасна косметологія пропонує вирішувати свої проблеми за допомогою лазерних технологій. Вони допомагають назавжди забути про необхідність регулярного проведення епіляції, небажані татуювання, пігментні плями, судинні сіточки та зірочки.
Читати більше
Види тростин для ходьби
Хронічні патології опорно-рухового апарату, реабілітація після травми або операції, вікова фізична ослабленість тіла - все це перелік показань до того, щоб купити тростину для ходьби, спеціальний реабілітаційний пристрій, який надає підтримку під час руху.
Читати більше