Наш геніальний нахаба

"Геніальний нахаба", "американський Ван-Гог", а для нас український живописець Давид Бурлюк народився 9 (21) липня 1882 р. на хуторі Семиротівщина Харківської губернії. Було то у старій козацькій родині, про що у автобіографічній книзі "Сходинки моїх років" у главі "Однофамільців у нас немає" Давид Бурлюк писав: "друге наше прізвисько – "писарчуки", бо пращури наші були запорізького вільного війська писарями".
 
Його батько був управителем маєтку графа Мордвинова під Херсоном. У дитинстві молодший брат необережно вистрелив із іграшкової гармати та серйозно пошкодив Давидові зір, з того часу майбутній художник замість лівого ока мав штучне. Пройдуть роки і Бенедикт Ліфшиць напише книгу "Півтораокий стрілок". Гімназійну освіту Давид одержав у селі, а далі було навчання в художніх училищах Казані, Одеси, студії в Мюнхені, Парижі.

У столиці Франції він захопився імпресіонізмом; одна з картин цього періоду є в Запорізькому художньому музеї. Після закордону Додік Бурлюк мав вельми епатажний вигляд: із узором на щоці, ковтком у вусі та незмінним лорнетом. Самовпевнений нахаба проголосив:

Душа — кабак, а небо — рвань,
Поэзия — истрепанная девка,
А красота — кощунственная дрянь…


"Бурхливий Бурлюк" відкрив для світу В. Маяковського, який називав українця своїм учителем. Удвох вони створили у Петербурзі товариство кубофутуристів "Гілея". З цього часу Бурлюк – батько футуризму; тільки у двох країнах планети – Італії та Росії – існував футуризм.
 

esm.kharkov.ua

"Батько футуризму" написав у реалістичній манері портрет Шевченка, картини "Святослав", "Козак-Мамай", "Запорожці в поході"; провів ряд виставок у містах України: Катеринослав, Київ, Одеса, Харків, Херсон. Одного разу Давид підрахував свої витрати на футуризм і заявив: "Увесь російський футуризм коштує лише 300 карбованців".

У Києві Давид створив мистецьке об’єднання "Ланка". У Республіці Башкортостан Д. Бурлюк першим створив образи корінного населення: портрети башкир, татар. У 1920 році Бурлюк разом із родиною емігрував до Японії, прожив там два роки, став засновником японського мистецтва ліногравюри. Наступні 45 років Давид Бурлюк разом із дружиною, синами Додіком і Никишею жив у США.

Козацький нащадок пильно стежив за українською поезією (особливо цікавився П.Тичиною, М.Семенком), пишався кровним спорідненням із Україною. У 1956 р він із дружиною приїздив на батьківщину, відпочивав у Гурзуфі.

Художник був надзвичайно огрядним, мав вигляд шанованої, самодостатньої людини, носив незмінну кепочку та окуляри й не розлучався із пензлем; а Маруся з постійним в’язанням була поруч. У 1962 р. Бурлюк з дружиною мандрував до Австралії, Італії, побував у сестри в Празі.

Помер 15 січня 1967 р. у м. Хемптон-Бейз, штат Нью-Йорк. Його тіло піддали кремації (за заповітом) і прах родичі розвіяли над водами Атлантики. Дружина Марія Бурлюк (ур. Єленевська) – мемуаристка, видавець була на 12 років молодшою; вона не мислила життя без чоловіка, її не стало того ж 1967 року.

Давид Бурлюк уславився як "американський Ван-Гог", його роботи зберігаються у меморіальному музеї Бурлюка в Нью-Йорку. У музеях і приватних збірках України збереглося 35 робіт Д.Бурлюка: у Києві, Запоріжжі, Сумах.

2000 року на аукціоні в Сотбіс у Лондоні "спливло" полотно з портретом Т. Шевченка, яке невідомий європейський колекціонер із Фонду Мазоха придбав за 50 тисяч доларів.


Познайомтесь ще з кількома українськими видатними худониками:
Федір Кричевський: "Малювати мерзотників мені мій сан не дозволяє"
Микола Івасюк - один з кращих художників історичного жанру
Максиміліан Волошин - воістину, незвичайна людина
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше