НАРКОТИЧНИЙ МЕТОД ДЕТЕКТИВА

НАРКОТИЧНИЙ МЕТОД ДЕТЕКТИВА

Артур Конан Дойл "Знак чотирьох".

За сімдесят років життя письменник створив чимало різноманітних творів, які увійшли в 70 томів. Безперечно, найбільше він прославив своє ім’я завдяки вигаданому ним детективу Шерлокові Голмсу. Артур Конан Дойл писав про нього впродовж сорока років, хоча сам найбільше цінував свої історичні та фантастичні романи, які невідомі пересічному читачеві.

Повість “Знак чотирьох” відрізняється від інших тим, що в ній не лише на практиці застосований знаменитий метод дедукції славетного нишпорки, а й дано теоретичне обґрунтування. Суть дедукції Шерлок Голмс розкриває своєму помічникові Ватсону. На його думку, ідеальний детектив повинен володіти трьома якостями: вміти спостерігати, на основі цього робити висновки і мати знання. Все це притаманне самому Шерлокові Голмсу. Він надає увагу деталям, яких зазвичай    не помічають інші. Здається, злочин ще не здійснено, а нишпорка знає, де шукати зловмисника і як приперти його до стінки неспростовними доказами. Щоправда, при цьому слід ще й помічати іронію письменника, який створює ідеальний образ детектива. Скажімо, усмішку викликає здатність Шерлока Голмса розрізняти понад сімдесят видів запахів різноманітних парфумів. Однак дедуктивний метод є строго логічним і побудований на основі наукових даних. Тому Шерлок Голмс не просто розкриває черговий злочин, а вчить Ватсона і поліцейських азам свого ремесла і детективної майстерності.

Чергова історія про викрадення дорогоцінностей захоплює читача з першої сторінки. Щоби написати її, письменнику довелося перечитати чимало спеціальної літератури. Але це не звичайна белетристика, а її англійський різновид – фікшн (вигадка). Артур Конан Дойл вигадує все від початку до кінця, проте його герої набувають рис живих людей, а читач не сумнівається, що події, описані в повісті, відбуваються насправді. Подібним шляхом потім ішов Жорж Сіменон, який створив яскравий образ комісара Мегре, але після сімдесяти років життя вигадки настільки набридли йому, що він перестав писати романи і надиктував двадцять один том спогадів, пишучи про себе, людей і події, які супроводжували його.

Артур Конан Дойл спочатку скрупульозно описує, як Шерлок Голмс крок за кроком іде до розкриття злочину, а потім закріплює цей матеріал в уяві читача, даючи можливість злочинцеві розповісти, як саме той усе зробив. У діях детектива і розповіді злочинця майже нема розбіжностей, все відрізняється лише деталями – заради уточнень, чого не зрозумів знаменитий детектив.

Здається, автор знущається з читача, бо пошук дорогоцінностей ні до чого не призвів. Вони зникли, хоча злочинці затримані. Головну скрипку в цьому відіграв Шерлок Голмс, але слава дістається поліцейському, який спочатку пішов хибним шляхом, заарештувавши невинних, а потім змушений був звернутися за допомогою до нишпорки, виконуючи всі його вказівки. У результаті і Ватсон не залишився без нагороди, знайшовши майбутню дружину, якій мали належати коштовні камені. А Шерлокові Голмсу залишається вживати наркотики, тримаючи організм у напрузі, аж поки славетного детектива не захопить нова справа.

Анатолій ВЛАСЮК

4 серпня 2018 року          

Зображення - pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com