НАЦІОНАЛЬНИЙ СИМВОЛ ПІД ЗАХИСТОМ ХРАНИТЕЛІВ КУРГАНІВ

30 травня 2019
Griandr Tarnovski

Кургани є одним із національних символів України, як калина або вишита сорочка. Українці та їх пращури тисячоліттями жили біля прадавніх могил. Кургани для них завжди були свідченням героїчного далекого минулого. Оскільки усна народна пам’ять може осягнути не  більше двох – трьох останніх століть, всі події та історичні постаті перетворюються на міфічні та казкові, тому в народному фольклорі могили є козацькими.

Ще 150 років тому куди б не кинув погляд українець, на небокраї побачив би високу могилу. Згідно мап середини 19-го сторіччя біля кожного села та хутора були десятки курганів, які сприймалися українцями як невід’ємна частина ландшафту.  За оцінками дослідника Д. Я. Телєгіна на початку 20-го сторіччя, тобто до початку індустріалізації та інтенсифікації сільського господарства, на території України було близько 100 000 курганів. 
Зараз історичний ландшафт та символ давності українського коріння на межі повного зникнення.
Кургани це не просто могили. Це архів нашої історичної пам’яті найдавнішого періоду, свідчення того що тут жили люди 4000 років тому, мали свою певну організацію суспільства, уявлення про життя і смерть, мали знання про природу та астрономію і залишили свою  архітектуру у вигляді курганів. Курган це така ж архітектурна історична пам’ятка як городище, палац чи собор просто більш давня. Тільки варвари радянської епохи руйнували церкви, палаци, археологічні об’єкти для потреб народного господарства. Нам, людям 21 століття такий світогляд чужий. Окрім того, це гарно! Гарно на рівнині степу або лісостепу бачити прадавні могили оспівані Тарасом Шевченком.

«Батька Богдана могила мріє,

Київським шляхом верби похилі

Трибратні давні могили вкрили.

З Трубайлом Альта меж осокою,

Зійшлись, з'єднались, мов брат з сестрою»

А ще кургани є пам’ятками природи, оскільки реліктові степові, тому що реліктові степові трави та різні рослини знаходять останній прихисток на курганах як на острівцях видового розмаїття серед океану монокультури сільського господарства.

Внаслідок повної бездіяльності Міністерства культури України та його структурних підрозділів на місцях в питаннях захисту та збереження національного символу – курганів виникла потреба у створенні громадської ініціативи «ХРАНИТЕЛІ КУРГАНІВ».

На відміну від чиновників, які отримуючи зарплату з державного бюджету, лише констатують існування проблеми, хранителі за власні кошти і своїми силами виборюють у держави та аграрного бізнесу право зберегти історико-культурний ландшафт України.

Громадський рух Хранителі курганів знайшов підтримку серед однодумців. Бажаючі з різних куточків України вже долучилися до проекту і стали Хранителями курганів.

Під їх захистом вже десятки прадавніх могил. Це Обсерваторія Безводівка курганно-астрономічний комплекс ІІІ тис до н.е.  біля міста Ічня Чернігівської області.


Курган Зелена Могила біля села Хороше Озеро Чернігівщина. Хранитель  Віталій Назаренко. Це  єдиний  курган курган, який вцілів з великого  некрополя який тягнеться аж до села Сиволож того самого літописного Всеволожа що згадується в 1147 році як місто Чернігівського князівства яке взяв князь Із’яслав Мстиславович.

Курганний комплекс «Коло Седнева» Чернігівщина. Ці кургани  на південному в’їзді до Седнева в 1847 році малював Тарас Шевченко. Кургани були зарощі чагарником і бур’янами і ніхто б не впізнав у них могили з малюнків Шевченка. Але Володимир Поліщук очистив ранньослов’янські кургани 5 ст н.е. від заростей акації і встановив пам’ятний знак про те що на цьому місці працював сам Шевченко.

Курган переп’ятиха, який теж пов’язаний з ім’ям Шевченка розташований  у Васильківському районі, Київщина. В'ячеслав Бут взяв під захист легендарний курган Переп'ятиха!

Ця могила є пам'яткою епохи розквіту Скіфії. Цей курган був відомий ще в ХІІ ст. про нього згадують у літописі від 1151 року, коли київський князь Із'яслав на Перепетовому полі переміг військо засновника Москви Юрія Долгорукого!
Та багато інших могил, кожна з яких є сторінкою нашої історії. Кожен бажаючий може стати учасником проекту і хранителем кургану поблизу свого населеного пункту.

Деталі на сайті проекту.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Синергія краси та емоцій в унікальному проєкті Сергія Горічка
Коли наша природна краса стає найбільш помітною? У сутінках прохолодного вечора, у моменти, коли земля тікає із-під ніг чи, можливо, коли ми все ж наважуємося позбутися важких обладунків, наприклад, у вигляді косметики? Чому нам часом здається, що неосяжну глибину власних емоцій необхідно приховувати не лише від оточуючих, а й від самих себе?! Саме все це та багато іншого вмістив у собі унікальний
Читати більше
Солов'ї з Шаоліня і відьми у Заліщиках: 5 книг, які вразять своєю екзотикою
Книжки цього огляду, — наче подорож у далекі екзотичні країни, які виявляються віддзеркаленням внутрішнього світу їх героїв, даруючи нам захоплюючі історії про несподівано рідне й близьке. Саме таке, магічне поєднання оповідної естетики й визначає справжню літературу нашого часу.
Читати більше
Як вибрати УФ-лампу для домашнього манікюру
Раніше у майстрів манікюру не було вибору, УФ лампи існували лише в одному виді — кварцеві. Зараз такі прилади зустрічаються дедалі рідше, але ви все ще можете придбати таку лампу за дуже помірною ціною.
Читати більше