На перехресті долі. Леся Українка та Ольга Фреймут

26 лютого 2018
Anastasia Nazarenko

"Коли вибирати з двох, то я вже волю бути Дон-Кіхотом ніж Санчо Панса, бо так мені більше по натурі, та й навіть по фігурі"
Леся Українка

Знаєте, а ця фраза змушує замислитись і чомусь породжує інші зухвалі порівняння. Сьогодні героїнями такого дивного експерменту є журналістка і телеведуча Ольга Фреймут та не менш відома і талановита письменниця Леся Українка...
 


Звісно, слід розпочати з того, що дата, яка об'єднує Лесю та Ольгу, має дуже велике значення для кожної людини. Це - День народження. Лариса Петрівна Косач (яка згодом обрала собі псевдонвм Леся Українка) народилася 25 лютого 1871 року в містечку Новоград-Волинському. А через 111 років (а саме 1982-го) у невеличкому містечку Новий Розділ, що на Львівщині, побачила світ Ольга Михайлівна Фреймут

Звісно, життя цих сильних жінок складалися по-різному, однак можна помітити, що деякі "ниточки долі" все-таки пререплелися... То спробуймо знайти їх, та подивитися, куди вони нас приведуть.

Такою чарівну ведучу Ольгу Фреймут колись намалював Кензо Такада. Правда, схожа на Лесю Українку?
 


А поки ви думаєте, розпочну із затишно-родинних моментів долі Фреймут та Українки. Бо, як на мене, дуже мило, що теплі сімейні стосунки з братами є характерними для обох життєвих історій.
 

 • Леся мала старшого брата, Михайла. Їх у сім'ї називали спільним іменем – "Мишелосіє" через нерозлучність. "З братом Михайлом – розповідають дослідники – вони були великі приятелі і доповнювали один одного. Життя їх внутрішнє точилося цілком окремо, в їх потайний світ не потрапляв ніхто. Однією з улюблених забавок Лесі і Михайла було відогравання різних сцен з лицарського або героїчного життя, і Леся так захоплювалася самою дією і становищем особи, яку вона мусила уявляти, що цілком забувала за дійсність".
   
 • Взагалі-то ми з Олею повинні бути двійнятами, - серцем відчуваю, коли Ользі погано. Вона теж може серед ночі зателефонувати мені і запитати: "Я знаю, що щось трапилося. Розповідай!" – говорить брат Фреймут Коля. За його словами, в дитинстві вона завжди щось писала, вигадувала, а також організовувала спектаклі. Крім того, Ольга "замовила" братика у батьків і завжди дбала про нього. "Я любив сестру, бо вона мене виховувала. Водила в садок, який я терпіти не міг. Я сідав посеред дороги і вперто відмовлявся йти. Але, незважаючи на мою завзятість, їй вдавалося зі мною домовитися. Оля завжди була відмінницею. Спізнитися на урок - для неї катастрофа!" - зізнався брат ведучої.
 
 • Ольга Фреймут в одному зі своїх численних інтерв'ю говорила: "Ми з мамою найближчі подружки. Я в дитинстві дуже сильно хворіла - була на межі життя і смерті, лікарі не давали ніякої надії. Тому мама, яка народила мене у 18 років, постійно зі мною носилася: вся в сльозах, вона не випускала мене з рук, багато зі мною розмовляла. Я вистраждана дитина, тому до цих пір ми з нею дуже близькі".
   
 • Ще зі школи нам відомо, що видатна поетеса Леся Українка з дитинства була хворою на туберкульоз кісток, через що дуже страждала і мусила постійно лікуватися. Згідно із найпоширенішою версією, хвороба поетеси - наслідок застуди. 
   
 • Однак хворобливу і тендітну Лесю Франко назвав "єдиним мужчиною в нашому письменстві". Її, як і Олену Пчілку, мали за надзвичайно сильну жінку. Сильну морально. І думка така була зовсім небезпідставною.
   
 • Ольга Фреймут теж поділяє подібні погляди. "Ми маємо право на чоловічий світ. Я зрозуміла, що маю чоловіче наповнення і перестала цього цуратися. В душі треба мати чоловіче, як амулет. Наша жіночність іноді до чого приводить? Що ми чіпляємо на машину значок "туфелька". Що це за сексизм, що за дискримінація?" - говорить ведуча.
   

 • Мала Леся хист і до музики – вже у п'ять років написала невеличку музичну п'єсу. Відтак, їй навіть пророкували майбутнє музиканта. Однак про цю кар'єру дівчині довелося забути ще у дванадцятирічному віці. "Якби не фатальна хвороба, то вона була би прекрасною піаністкою або й першою в Україні жінкою-композитором", – вважає доктор філологічних наук Валерій Корнійчук. Навіть сама Леся жартувала: "Мені часом здається, що з мене вийшов би далеко кращий музика, ніж поет, та тільки біда, що натура утяла мені кепський жарт".
 • Що ж до Ольги Фреймут, то вона теж приділяла музиці чимало часу. Вісім років ведуча навчалася у музичній школі грі на фортепіано. Та й зараз прекрасний та вишуканий інструмент прикрашає оселю пані Фреймут.
 
Звісно, не можна не згадати про роль літератури у житті цих прекрасних леді.
 
 • Значення творчості Лесі Українки для нашої літератури складно переоцінити, адже вона писала у жанрах поезії, лірики, епосу, драми, прози, публіцистики. Також працювала в галузі фольклористики (220 народних мелодій записано з її голосу). Винятково велике значення Лесі Українки в історії української літератури полягає в тому, що вона збагатила українську поезію новими темами й мотивами; досконало володіючи катренами й октавами, сонетами й оригінальними строфічними будовами, використовуючи гексаметр, верлібр, п'ятистоповий ямб, вона збагатила строфіку, ритміку й метрику української поезії.
   
 • З літературою життя пов'язало і пані Ольгу. Неабиякий успіх мала перша книга журналістки "Де їсть і [з ким] спить Фреймут". Наразі готуються до друку авторська книга про етикет та казка "Кажан Жан". Хоч нині і рано говорити про важливість внеску Фреймут в українську літературу, однак наявність оригінального та особливого стилю письма ведучої очевидна. Крім того, Фреймут любить літературу не лише як автор, а й як читач, про що вона неодноразово розповідала в інтерв'ю: "Я дуже люблю читати. У мене завжди позичають книги і не віддають. Я списую це на мій вишуканий літературний смак, бо якби книги були нудними, мені б їх повернули наступного ж дня."

Навіть професійна діяльність ведучої давала змогу "життєвим ниточкам" вкотре перетнутися. З програмою "Інспектор Фреймут" 2014 року тележурналістка навідувалася до літературно-меморіального музею-садиби Лесі Українки, що в селі Колодяжному. Ведуча розповіла, що на Волинь приїжджала у справах, однак вирішила відвідати обійстя улюбленої поетеси. ​
   

"У Лесі Українки в гостях. Її туалетний столик, рукавички, горнятко, листівки... Люблю сильних жінок. А з Лесі все почалося... С. Колодяжне, Полісся." 

"Леся Українка пила з горняток, з яких розпочинаю день я. Порцеляна Кузнєцовського заводу..."

"Лесине дзеркало... Не вірте пам'ятникам, що демонструють її кремезною. Поетеса була тендітною: зріст -1м 59 см; вага - 43кг... Билиночка! До речі, я і Леся Українка народилися 25 лютого, завжди мала її за натхненницю)" - ділилася Фреймут враженнями.

Отакі несподівані відкриття народжуються у порівняннях. Для цього достатньо просто по-іншому подивитися на Долю - чужу чи власну. Незважаючи на різницю у 111 років, країна їх знає і любить. Леся Українка та Ольга Фреймут - успішні жінки, які 25 лютого вперше зустрілися на перехресті Долі...
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Жовтий, сірий або все-таки білий: виберіть відтінок вашої зубної емалі
Білосніжна посмішка не в усі часи і не у всіх народів була в пошані. Щоб підкреслити свій статус і благородне походження, стародавні римляни носили золоті коронки, а японки чорнили зуби спеціальним лаком.
Читати більше