Микола Вінграновський

7 листопада 2018
Annie

7 листопада народився видатний український поет, сценарист, актор й прозаїк Микола Вінграновський. Він виробив цілком оригінальний стиль й дав приклад багатогранної естетичної поезії.

Зараз мова піде про найвідоміші поетичні збірки й прозові твори Миколи Вінграновського, які найкраще характеризують його творчу манеру.


1. «Атомні прелюди» 1962 р. Це дебют Вінграновського на літературній арені. Першою ж добіркою він вразив як звичайних читачів, так і критиків. Ця книга є зібранням воєдино думок людини, яка здатна мислити глобально і не розмежовувати суспільство за якимись критеріями.

2. «Сто поезій» 1966 р. Друга книга Вінграновського репрезентує його як ліричного поета. У збірку ввійшли твори на різні тематики, але літературознавці вважають, що найсильнішою її стороною є інтимна лірика. Разом із тим у віршах проглядається зростання поета в стилістичному плані.

3. «На срібнім березі» 1971 р. Експерти називають цю збірку дуже особистою для автора. Роботи Миколи Вінграновського тут іще більше ускладнилися філософським наповненням. Поет не побоявся відкрити себе повністю і постати перед читачами таким, яким він був у той час.

4. «Губами теплими і оком золотим» 1984 р. Найбільш багатогранна збірка Вінграновського. Тут він чудового переходить від спогадів про дитинство до життєвих реалій, переплітає пейзажну лірику з інтимною, і робить все це дуже влучно. У цій книзі літератор створив світ, в якому можна по-доброму сумувати, думати і заглядати в потаємні місця людської душі.

5. «Цю жінку я люблю» 1990 р. Візитівкою цієї збірки є інтимна лірика. Поету завжди добре вдавалось передати почуття і переживання закоханих людей, але на цей раз він перевершив самого себе. Крім того, автор додав у книгу неопубліковані раніше вірші, які, за словами експертів, значно вирізняються з-поміж інших рівнем драматизму.

Микола Вінграновський залишив після себе великий вклад не тільки в поезії, а й у прозі. Ось його найвідоміші твори: 

«Первінка» (повість) 1971 р. Це історія про звичайну селянську сім’ю, яка переживає дуже важкі часи у воєнний період. Вінграновський показав, як розуміє суть родинних цінностей. Повість навчає дітей любові, вірності і відданості. У роботі є багато патріотичних ноток, які також стануть корисними для сучасної молоді.

«Сіроманець» (повість) 1977 р. Цю роботу письменника найчастіше розбирають школярі на уроках української літератури. Події розгортаються навколо маленького хлопчика і вовка, якого той старається доглядати. Дуже чуттєва повість, яка здатна викликати щирі переживання навіть у дорослої аудиторії читачів. Дітей вона навчає співчуттю і небайдужості.

«Кінь на вечірній зорі» (повість) 1986 р. Одна з найбільш філософських прозових робіт Вінграновського. Автор постарався в одному творі поєднати минуле і майбутнє. Головний герой багато думає, згадує та аналізує. Повість чудово демонструє рівень художньої майстерності письменника.

«Северин Наливайко» (роман) 1996 р. Найвідоміша і наймасштабніша прозова робота Вінграновського. Письменник узяв за основу історію бравого козака (а пізніше гетьмана), який не зміг встояти перед красою милої українки. Це роман про любов на два фронти: до жінки і до Батьківщини. Письменник прослідкував людську психологію, відносини між чоловіком і жінкою, і навіть певною мірою зачепив гендерну тему.

Будучи успішним поетом і прозаїком, Микола Вінграновський реалізув себе і в кіно. Він взяв участь у чотирьох фільмах як актор і був режисером 14 фільмів.

Джерело: "Друг читача".

Зображення - інтернет.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Закохатися за 4 хвилини: 36 запитань, які змінять вас
20 років тому психолог Артур Арон провів експеримент, завданням якого було виникнення любові в лабораторних умовах між абсолютно незнайомими чоловіком і жінкою. Інгредієнтами формули кохання були 36 запитань. Ви будете здивовані!
Читати більше
Таємниці індійського чаю
"Індійський чай" - словосполучення знайоме багатьом з дитинства. Однак, це не лише раритет із зображенням слоника чи славнозвісний Ahmad із сюжетами англійского чаювання на упаковці. Вже багато років Індія залишається одним зі світових лідерів з експорту чаю, і хоча індійська чайна традиція значно молодша за китайську, все ж, вона багата на цікавинки і таємниці.
Читати більше