Муза інтелектуалів, королева пустелі і невиліковна німфоманка

22 квітня 2019
Kelsey Keff

Унікальна особистість

Біля смертного ложа маркізи Емілі дю Шатле стоять троє мужчин: її чоловік, філософ Вольтер і поет де Сен-Ламберт. Останні два  її колишній і нинішній коханці. Як не дивно, сумна атмосфера не має навіть дрібки взаємної ненависті або ревнощів.

salik.biz

Вольтер (16941778) тихо шепоче над тілом померлої Емілії: «Вона мені була не коханкою, я втратив половину свого «я», душу, для якої була створена моя власна душа». Своєму приятелеві, прусському правителю Фрідріху II (17121786), він пізніше напише про неї: «Це була велика людина, єдиним недоліком якої було те, що вона  жінка. Швидкий розум і вроджений інтелект  переваги, які Емілія отримала від Бога, але інші обставини сприяли тому, що вона перетворилася на унікальну особистість. 

Вона народилася в родині барона, який при дворі у Версалі виконує важливу функцію дипломата, що веде переговори. Її батько влаштовував бенкети, де зустрічалися видатні вчені та письменники з усієї Франції. Емілі зустрічається з найбільш шанованими авторами епохи, як-от Жан-Батист Руссо (16711741) або Бернар ле Бов'є де Фонтенель (16571757). Мудрий батько швидко помічає унікальний талант своєї дочки. 

Емілія вивчає не тільки англійську, італійську, німецьку, грецьку і латинську мови, а й грає на клавесині, крім того, вона співає, танцює та грає в театрі. Коли їй виповниться 16 років, її відрекомендують при дворі. Її врода, незвичайна гострота розуму та інтелекту викликають зацікавлення у чоловіків. «Потрібно знайти відповідного кандидата на шлюб для Емілі. Вона вже у віці, коли повинна стати дружиною»,  вирішують батьки, коли їй виповнилося 18 років. Дванадцятого червня 1725 року Емілі стоїть перед вівтарем з 30-річним маркізом Флорентом Клодом дю Шастелле. Емілія народжує трьох дітей. Однак у замку свого чоловіка вона зустрічає математика де Мезьє, який запалює в ній полум'я зацікавлення до математики.

Кохання з математиками

У 1730 році Емілія повертається із замку чоловіка до Парижа. “Я народила йому трьох дітей — думаю, виконала свій обов'язок, що випливає зі шлюбного договору”,  каже Емілія. Інститут шлюбу серед вищих соціальних класів у ті часи не вважався любов'ю, а свого роду угодою. Має кілька коротких романів, включаючи математика і астронома П'єра-Луї де Мопертюї (1698-1759), і математика Алексіса Клауда Клеро (17131765). У 1733 році одним зі знайомих 27-річної Емілії був знаменитий філософ Вольтер.

Так виглядає ідеал чоловіка

Між ними спалахує іскра, і Париж отримує нову тему для пліток. Можливо, маркіза і Вольтер знали одне про одного ще до їхньої зустрічі. Вона знала його твори і бачила п'єси в театрі, а своєму колишньому коханцеві, барону де Рішельє, один раз прямо сказала: «Чому ви ніколи не говорили мені, що Вольтер є ідеалом чоловіка?»
Вольтер розповів своїм друзям про свою нову любов: «Усе в ній настільки вишукане  її зовнішній вигляд, смак, примхи, стиль написання листів, спосіб висловлювання і її інтелект! Розмова з нею дивна і захоплююча!» Зрозуміло, що у випадку цих двох людей відбулася зустріч споріднених душ.

Умовності не для них

Вольтер і Емілія з'являються разом в опері, разом вони також їдять вечері в кращих ресторанах і весело проводять час на одних і тих же вечірках в королівському палаці. Паризькі вершки дещо шоковані відкритістю їхніх стосунків. «Умовності – не для нас, нас вони не стосуються»,  кажуть закохані. Крім того, чоловік маркізи не влаштовує жодних скандалів і поводиться толерантно.

Коханець перебудовує замок чоловіка

У травні 1734 р. Вольтеру загрожує небезпека бути ув'язненим через його гострий язик, він повинен покинути місто на Сені. Емілі пропонує йому притулок у маленькому напівзруйнованому замку свого чоловіка у Сіре в регіоні Шампань. Коли з'ясується, що наказ про арешт Вольтера не буде короткою справою, «божественна Емілі», як її називає коханець, приїжджає до нього в сільську місцевість, і ніхто з них не думає, що житимуть тут разом 15 років.

Сім'я дю Шатле не дуже багата, у той час як Вольтер — заможна людина. Емілі незабаром після переїзду в Сіре доручила, частково за планом Вольтера і найперше за його гроші, відновити замок і добудувати до нього ще частину. Зраджений чоловік отримує своєрідну компенсацію за те, що так терпляче ставився до їхніх стосунків.

Відкрила Ньютона для Європи

До замку добудовують ще одне крило, в якому створюється науково-дослідна лабораторія та бібліотека, що швидко поповнюється. На мансарді є навіть невеликий театральний зал, де ставлять п’єси Вольтера. Сіре перетворюється на культурний і науковий центр, який приваблює письменників, дослідників природи і математиків. Тут Вольтер і Емілія вникають у філософію і фізику Ньютона, а завдяки їхньому ерудованому перекладу і коментарям, що пояснюють роботу великого англійського вченого, його праці стають доступними для широкої аудиторії по всій Європі. Присвячують себе власним дослідженням і творчості.

Визнання у світі чоловіків

Любителька розкоші і винятково освічена маркіза в багатьох аспектах жила згідно з умовностями своєї епохи, тому було б помилкою називати її піонеркою фемінізму. Проте вона багато в чому відрізняється від своїх ровесниць. Він стверджує, що чоловіки для досягнення щастя мають бойові мистецтва і дипломатію, а жінкам залишається тільки освіта. Саме тому для багатьох інших жінок, які хочуть звільнитися від кайданів своєї традиційної ролі, вона стає зразком. Емілі вдається стати прийнятною партнеркою для багатьох видатних математиків, які з радістю дозволяють їй обговорювати найскладніші питання. Її також шанують за кордоном  особливо німецький філософ Іммануїл Кант (17241804) і освічений прусський монарх Фредерік II, з яким у 17381744 рр. вона вела жваве листування.

Чоловік змушує визнати позашлюбну дитину

У 17441748 роках Емілія проводить із Вольтером, який повертається у фавор при дворі Версаля. Через рік маркіза перейшла до двору тестя Людовика XV (17101774)  Станіслава I Лещинського (16771766), на сході Франції, у Люневілі. Саме тоді жінка закохується в офіцера з поетичною душею  Жана Франсуа де Сен-Ламберта (17161803), від якого незабаром завагітніє. Разом із новим коханцем, і навіть зі співучастю Вольтера, їй вдається переконати чоловіка визнати цю дитину після народження як свою власну. На жаль, ні вона, ні її маленька дочка не переживуть пологів...

Таємниця східної леді

У 1810 році єгипетська столиця Каїр приймає гостей з Англії. На чолі делегації стоїть жінка —  Естер Стангоуп. Потужний правитель не вірить своїм очам, побачивши білошкіру жінку, одягнену як чоловік. Ексцентрична Естер відмовляється носити вуаль, що покриває обличчя, а це на Близькому Сході є обов'язковим для жінок ... 

i0.wp.com

Естер народилася у старовинній благородній англійської сім'ї. Її батько Чарльз (17531816) цікавився ліберальною політикою та природничими науками. Саме від нього дівчина успадковує гострий розум і схильність до екстравагантності. Її дядько  британський прем'єр-міністр Вільям Пітт Молодший (17591806), кавалер, в якого молода і приваблива Естер, починає в 1803 році вести роль домогосподарки. На Давнінґ-стрит Естер вивчає позакулісні інтриги. Проте після передчасної смерті дядька вона втрачає привілейоване становище. Тоді вона змінює обстановку, подорожуючи на схід, і назавжди покидає Англію в лютому 1810 року.

Сучасна Зенобія

Авантюрна подорож по Близькому Сходу привела її до занедбаного монастиря, розташованого в селі Дар-ель-Сіт (Джерело Правительки), що за 13 км від міста Сидон в сучасному Лівані. Естер будує тут псевдоромантичний замок, у стайнях якого задоволено іржали найкращі коні сірої масті, а в садах росли рідкісні рослини і дерева. Будучи першою представницею прекрасної статі західної цивілізації, у 1813 році відвідує важливий центр стародавнього світу, сирійську Пальміру, де називає себе королевою Зенобії (давня Зенобія прославилася своїм повстанням проти римської гегемонії у III столітті нашої ери).

Королівське життя руйнується

Пропорційно до зростання поваги до неї серед навколишніх племен, в Естер починають проявлятися ознаки хвороби. Її коханець Майкл-Брюс також давно покинув її і повернувся в Англію. «Гроші, гроші, весь час гроші», —  Естер дратує сама лише думка про величезні борги, і вона все частіше ламає голову над тим, як їх ліквідувати. «Мабуть, доведеться позбутися всього», —  вона не бачить іншого рішення, ніж продати весь вміст свого замку. Навіть цього, однак, недостатньо, тому поступово потрібно звільнити слуг. Зрештою Естер помирає в самотності. Британський консул на Близькому Сході, до якого в Бейруті прибуває інформація про її смерть, прибуває до безлюдного палацу.

Краса особливої моральності

«Моя улюблена Паолетто, вам час вийти заміж», —  говорив Наполеон Бонапарт (17691821) своїй улюбленій сестрі Пауліні в 1796 році. Дівчині було 15 років, коли Наполеон видав її заміж у Парижі за свого відданого генерала Шарля Леклерка (17721802), який так ним захоплюється, що навіть намагається одягатися, як імператор. Друг Леклерка описує Пауліну як природне поєднання фізичної досконалості та дивних моральних цінностей. 

shannonselin.com

П’явки допомогли 

Щойно одружені молодята відпливають до французької колонії Санто-Домінґо, сьогодні Гаїті, де шваґер Наполеона має придушити повстання рабів. Тут Пауліна народжує своєму чоловіку сина Дерміда (17981806), але вірністю чоловікові не забиває собі голови. За спиною генерала вона переходить від одних чоловічих обіймів до інших.

Сьогоднішні історики здебільшого погоджуються, що Пауліна була німфоманкою. Усі факти свідчать про те, що в неї були гінекологічні проблеми, які почалися з народження єдиної дитини і значно погіршилися внаслідок її нестримної сексуальної розбещеності. Лікар радить їй лікування, розміщуючи п'явок біля статевих органів.

Мала трьох коханців одночасно і не бачила в цьому жодних проблем

Пауліна була в центрі уваги з раннього віку. Вона ревнує до своєї невістки Жозефіни (17631814) і двох сестер. Старшого брата вона доводить до шалу. Про її паризькі романи ходять чутуки по всьому Парижу. «Вона мала трьох коханців одночасно і не бачила в цьому жодних проблем», —  визнає її «подружка» принцеса д'Абрантес. На рівні чуток, однак, є припущення, що Пауліна також мала любовні стосунки зі своїм знаменитим братом Наполеоном Бонапартом.

У 1802 році Леклерк помирає за океаном від жовтої лихоманки. Пауліна повертається до Франції і занурюється у суспільне життя. Через рік Наполеон видає її за принца Камілло Боргезе (17751832), майбутнього князя Гуасталлі, а з 1808 —  генерального губернатора П'ємонту. Але це не допомогло. «Що ти, заради Бога, наробила? Ти поводишся як остання дівка», —  каже Камілло роздратовано, дізнавшись, що Пауліна позувала гола венеціанському скульптору Антоніо Канові (17571822). 

Врешті-решт подружжя вирішує жити окремо, але вони не розлучаються. Пауліна говорить про свого чоловіка як про ідіота, адже знає його краще за всіх. Тим часом серед її коханців постійна круговерть: солдати, актори і навіть скрипковий віртуоз Нікколо Паганіні (17821840).

Жити для Наполеона

Пауліна може дозволити собі всі ці вибрики завдяки Наполеону. А стосунки з її улюбленим братом – це єдине, що справді має значення для неї. Після його падіння вона є єдиною людиною з усієї родини Бонапартів, яка вирушає на Ельбу, щоб допомогти Наполеону повернути втрачену владу. Жертвує для цього всім своїм багатством. Останні роки Пауліна проводить у Римі, де має роман з герцогом Девонширським. Він намагається випросити звільнення Наполеона з острова Святої Єлени через тісні контакти з англійськими політиками. У 1825 році, через чотири роки після смерті Наполеона, Пауліна померла від раку. Їй було 44 роки.

За матеріалами: Маловідома історія: далеке і близьке

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com