Must read для дітей і тих, хто регулярно має з ними справу

26 січня 2016
Nataliia Gurzhiy
Упевнена, що "Гаррі Потера" та "Хроніки Нарнії" ви та ваші діти вже давно прочитали і без мене, спробую порадити вам щось інше.

Фольклор

1. Зараз усі почнуть закривати вікна та виявляти щире небажання до цієї статті повертатися. Бо у цьому абзаці прозвучить одне з найбанальніших у світі словосполучень "народні казки". Але я не вмію писати нудно, тому довго на цьому не зупинятимусь. Скажу лише одне: не відмовляйтеся читати дитині казку, якщо вона здається вам надто страшною, бо такі казки якраз і вчать дитину НЕ боятися. Та ознайомлення дітей із жахами народів світу варто починати точно не з німецької "Попелюшки" (де одна сестра відрізала собі пальця, а друга п’яту, щоби влізти у той клятий черевичок), візьміть краще нашу "Кума Смерть", там коротше, поетичніше ("твоя свічка вже догорає") і без анатомічних подробиць.

Літературна казка

2. А. А. Мілн "Вінні-Пух" та Дж. М. Барі "Пітер Пен" - про те, що відбувається з дітьми, коли вони залишаються на одинці зі своїми фантазіями. Сюди ж можна було б додати і "Чорну курку або підземні жителі" А. Погорєльського, але у ній забагато моралізаторства і занадто вже велике значення надається такій чесноті як скромність, яка, як відомо, далеко не завжди нам допомагає. 

3. "Лускунчик і мишачий король" Е. Т. А. Гофмана та "Мов нічого і не було" А. Н. Толстого. Важко знайти два більш різних сюжети, але по суті вони про одне: Як і чому дорослі не розуміють дітей, та що дітям через це від них доводиться приховувати.

4. А тепер Памела здорової людини, тобто П. Л. Треверс "Мері Поппінс". Про те, якою більшість дітей уявляє собі ідеальну няню. Скажете: Як так? Вона ж надто самовпевнена! Ще й приходить та зникає, коли вітер змінюється. А ви почитайте цю книгу своїм дітям та запитайте у них, чи хочуть вони собі таку няню, здивуєтесь.

5. Казки Г. К. Андерсена. Для дітей: "Снігова королева""Дикі лебеді""Історія однієї матері""Дюймовочка" - про подолання великих труднощів маленькими людьми, "Кресало" - про те, як гнучний розум допомагає досягти у житті усього, чого хочеш. "Русалоньку" краще часто не читати, бо вона про віктимну поведінку та невиправдані жертви заради чоловіка, який не тільки того не вартий, а й навіть не має жодних планів щодо тебе. Краще прочитайте один раз, а потім вмикайте більш оптимістичну діснеївську версію. 
Для підлітків та дорослих: "Дитячі балачки" - про те, що навіть якщо ти виріс у бідній родині, ти зможеш побудувати блискучу кар’єру, якщо чітко знаєш, чого хочеш, "Істинна правда" - як випадково підслухана новина поступово перетворюється на сенсацію, "Свинопас", - про жінок, не вартих уваги (у кого є син, нехай читає обов'язково!), "Старий будинок" - як плине час, та на місці старого з’являється нове, як ти ростеш та випадково знаходиш частинку свого дитинства. Також ця казка вчить співчувати. "Гидке каченя" - про булінг. Дає розуміння того, що жертви булінгу, насправді, не заслуговують на таке ставлення і часто потім досягають у житті більшого, ніж ті, хто з них знущався.

Проза 20-21 століття

Наступні дві книжки для віку десь приблизно 13+

6. В. Желєзніков "Опудало" - знову про булінг, тільки прямо і в лоб, бо натяки, як відомо, не всі розуміють.

7. Ч. Т. Айтматов "Рудий пес" - про подолання надлюдських труднощів хлопчиком-підлітком і про те, чим для цього пожертвували старші члени родини.

8. Сучасна дитяча література

Сучасна дитяча література необхідна нам тому, що написана тією ж мовою, якою говоримо ми та наші діти. Плюс, вона віповідає особливостям нашого сприйняття інформації, ажде ми з вами звикли отримувати її порціями, уривками, а не суцільним великим текстом. (М. МакДоналд "Джуді Муді", В. Йорт "Йорґен+Анна=любов", У. Старк "Диваки і зануди", Н. Е. Грьонтвейдт "Абсолютно не цілована", А. Штайнгьофель "Середина світу").

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати сережки відповідно до форми вашого обличчя
Час від часу ми розповідаємо про те, як світ і мода змінюють одне одного. Мабуть, ви самі це відчуваєте по тому, як змінюються тренди. Адже вони чутливі до культурного підґрунтя. Сьогодні ми поговоримо про прикраси, зокрема про золоті сережки. Розповімо, як правильно обрати і купити золоті кульчики, які будуть личити формі вашого лиця.
Читати більше
ЖИВОПИС ВАСИЛЯ ПОПОВИЧА: НЕЗЕМНА КРАСА КАРПАТСЬКИХ КРАЄВИДІВ, ЧАРІВНІ МІСЬКІ ПЕЙЗАЖІ, СОКОВИТІ НАТЮРМОРТИ
У його роботах немає напруги, драматизму, а є спокій і мальовнича привабливість природи; принадність для прогулянок і споглядання старовинних вулиць і будинків; розкішність зображеного в натюрмортах.
Читати більше
8 порад, як подбати про навколишнє середовище
У часи, коли в Україні війна, а у світі коїться казна-що, ми часто забуваємо про важливі речі. Сьогодні мова піде про одну з них — навколишнє середовище. Й ось дружнє нагадування, як ми можемо йому допомагати.
Читати більше