Мудрість - найкращий спосіб існування

25 травня 2018
Ірина Власенко

Мудрість - не показник віку


Мудрий старий, мудра бабуся - ці штампи сидять глибоко в нашій підсвідомості, і ми охоче віримо в те, що з віком людина стає мудрим. Без варіантів. А варіанти як раз є і дуже показові, адже сиве волосся зовсім не означає наявність мудрості. І старі дурні з вивернутими мізками і задубілі серцями незліченної кількості.


Так, можна погодитися, що з роками ми здобуваємо досвід, справляємося або не справляємося з безліччю проблем і намагаємося їх вирішувати. Життя зіштовхує нас з різними людьми і різними ситуаціями. Але вчать вони тільки того, хто хоче навчитися. Того, хто вміє отримувати зерно істини з усього, що з ним відбувається.

На жаль, багато людей все життя тікають від проблем, замість того щоб їх вирішувати і вчитися на власних помилках. Якщо порівняти життя з океаном, поверхня якого буває спокійною і бурхливої, то сильні особистості, здатні боротися зі стихією, пливуть в цьому океані, а слабкі, які віддають перевагу комфорту і безпеці, як правило, йдуть на дно. І від віку це не залежить.


Мудрою може бути дитина, яка живе по закону серця. Вона ще зберігає досвід попередніх втілень і знає таємниці світобудови, які згодом забуде, підкоряючись грубим законам людського співжиття, де прийнято брехати, порівнювати і топити один одного. Чистий дитячий мозок ще відчуває і розуміє гармонію світу і радіє тому, що йому дано. У цьому часі малюк набагато мудріший за свою обережну бабусю, отруєну плітками, блакитним екраном і власними помилковими переконаннями.


"Зорко лише серце. Найголовнішого очима не побачиш"- пам'ятайте Маленького принца?

Мудрість - це розумна доброта

 

Вважається, що такі люди дуже розумні. Так, вони звичайно, не дурні. Але інтелект - це зовсім не показник мудрості. Розум без доброти - хитрість. Добрий розум - ось це і є мудрість. Як це зрозуміти?


Мудра людина ніколи не стане наполягати на своєму, якщо буде розуміти, що його точка зору може кому-небудь нашкодити або когось зачіпає. Вона завжди орієнтована не на пропаганду власної правоти і величі розуму, а на гармонію відносин, на іншу людину, спокій і комфорт якої дорожчий за істину. Саме тому по-справжньому мудрі розумні люди ніколи не переривають співрозмовника, не гарчать і не критикують інших, не доводять з піною у рота, що є істина в останній інстанції. Їм не потрібно відчувати себе правим і застовпити місце великого непогрішимого мудреця. Їхня мудрість у прийнятті різноманітності світу.

Ви можете заперечити мені, що намальований портрет якогось угодовця, конформіста, який підлаштовується під інших і не відстоює своїх принципів і свою точку зору. Виходить, мудра людина - безхребетна людина?


Мудрість у тому, щоб бути собою

По-справжньому мудра людина знайде спосіб залишатися собою і слідувати своїм принципам, не зачіпаючи чужі інтереси й не заважаючи жити іншим. Вона чує і відчуває чужу мелодію, але співає свою пісню і танцює під свою музику. Ця здатність до багатьох, дійсно, приходить з роками, в результаті життєвого досвіду, коли людина раптом набуває сміливість бути собою і не боятися виглядати не так, як чекають від нєї оточення. Часом, щоб набратися сміливості слідувати своїм внутрішнім потребам і ні на кого не озиратися, людині потрібно пройти безліч випробувань, перевіряючи себе на міцність. Але не факт, що здатність бути собою накриє вас після тридцяти або сорока. Люди, які вміють мислити і працюють над собою, життєву мудрість прийняття себе набувають набагато раніше.

Мудрі люди:

• Вміють аргументовано відмовляти. Говорити "ні";
• Не порівнюють себе з іншими, вважаючи за краще йти своїм шляхом;
• Бачать життя з різних сторін і вважають за краще акцентуватися на хорошому;
• Не обговорюють і не засуджують інших, знаючи, що людина - багато в чому слабка і суперечлива істота;
• Не скупляться на схвалення і похвалу і відмовляються від нищівної критики;
• Приймають життя і намагаються його  поліпшити і прикрасити;
• Відмовляються від почуття провини й ніколи не занурюють іншіх в цей негативний стан;
• Правильно (спокійно, зважено, спонтанно) реагують на те, що відбувається, розуміючи, що життя на 90 відсотків складається не з того, що з нами дійсно відбувається, а з того, як ми на це реагуємо;
• Не ускладнюють. Життя насправді дивно просте, коли дивитися на нього серцем, а не очима. Так, скрізь розкидані граблі, вириті прірви і розставлені кактуси і мурашники. Але зовсім не обов'язково на них наступати, провалюватися і сідати голим задом. Можна ж просто обійти або піти в іншому напрямку;
• Не сіють вітер і не роздмухують з мухи слона, щоб не отримати бурю і не бути знищеними. Правильно сказав Омар Хайям "Якщо у тебе на поводку немає лева - залиш сплячих собак в спокої";
• Не заважають рости крилам. Ні своїм, ні чужим.

Люди навколо, життя і смерть неминучі

Найголовніша мудрість полягає в тому, щоб зрозуміти: які б складні й трагічні не були обставини нашого життя, ми народилися і живемо на цій Землі. А потім умираємо. Всі і завжди. Другого місця у нас поки немає. Другого фіналу поки не знайдено. Ми практично нічого не можемо вдіяти з тривалістю нашого життя. Все в руках Божих. Але ми можемо дещо зробити з його глибиною і шириною.

Нам щось доведеться з цим робити. Найкраще, звичайно, не сперечатися і не чинити опір процесу життя. А прийняти його і радіти тому, що тобі дано. Це не так вже й мало. Здатність дихати, відчувати, бачити і чути. Талант любити і співпереживати, говорити і бути почутим.


Бог дав нам можливість виразити себе, подарувати світові щось таке, на що здатні тільки ми. Він подарував нам якесь вище призначення, розгадати яке і втілити в життя - найкраще і найбільш мудре застосування життя. Стимулюючий фактор зробити це - кінцівка життя. У кожного з нас є тільки один шанс.

Хочемо ми того чи ні, але всім своїм існуванням ми так чи інакше впливаємо на людей, які нас оточують і на нашу планету, на якій нам випало народитися і жити. Для когось ми є вчитель, ангел-хранитель, що попереджає, повідомляє, сигналізує, надихає, допомагає, служить прикладом (поганим або хорошим). І нікуди від цього не дітися. Від людей, тобто. Ми зречені на близькість з ними. У нас є тільки один спосіб існування - навчитися жити з ними поруч і знаходити в цьому задоволення і гармонію. А для цього ...

• Не вигадувати людей, а дивитися на них в комплексі;
• Не благодіяти і не радити, коли тебе не просять;
• Не намагатися змінити;
• Визнавати чуже право на вибір слів і дій;
• Іноді наймудріше - прикинутися дурнем;
• Вміти відійти в сторону;
• Вміти підставити плече;
• Вміти поруч з кимось залишатися собою.


Мудрість - це не якійсь недосяжний стан, що приходить тільки обраному, дуже розумному або дуже старому. Це всього лише бажання жити і не заважати цього робити іншим. А навчитися цього може кожен!

*зображення - pinterest.com

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше