Мозок не йде на пенсію за віком

21 січня 2016
Андрій К.
Ґрунтуючись на останніх дослідженнях у сфері нейронаук, американський геронтолог доктор Gene Cohen, директор Медичного центру університету імені Джорджа Вашингтона (США) стверджує, що мозок літньої людини набагато більш пластичний, ніж прийнято вважати. Впродовж життя наш мозок кодує думки і спогади, формуючи нові нейронні зв'язки. Крім того, більш інтегрованим стає взаємодія правої і лівої півкуль мозку, що розширює наші творчі можливості.
 
Не такий швидкий, як у молодості, мозок здорової літньої людини виграє в гнучкості. Можливо, тому саме в зрілому віці ми робимо більш точні висновки і приймаємо мудрі рішення. Крім того, було виявлено, що з віком наш мозок спокійніше реагує на негативні емоції.
 
Мозок починає працювати на повну силу у віці 60-80 років. Пік інтелектуальної активності людини припадає приблизно на 70 років. З часом у головному мозку збільшується кількість мієліну - речовини, яка змушує сигнал швидше проходити між нейронами. За рахунок цього загальна інтелектуальна сила мозку підвищується до 3000% в порівнянні з середнім показником. А пік активності виробництва мієліну припадає на 60-80 річний вік.
Якщо до 60 років між двома півкулями головного мозку існує чіткий розподіл функцій, то після 60 років людина може використовувати обидві частини мозку одночасно, регулюючи їх включення легким нахилом голови в той чи інший бік. Це дозволяє вирішувати значно складніші завдання.
 
Вчені відібрали добровольців різних вікових груп і попросили їх відповісти на ряд тестів різного рівня складності. Виявилося, що люди старшої вікової категорії (60-75 років) набагато простіше і швидше вирішують найскладніші завдання. Молодші учасники експерименту, в критичних ситуаціях, при вирішенні складних завдань, намагалися вирішувати їх прорахунком всіх можливих варіантів, що, врешті-решт, призводило до плутанини. У той час, як ті, кому було за 60, з дивовижною точністю вибирали два-три альтернативні варіанти, котрі ведуть до єдиного правильного рішення.
 
Професор Мончі Урі з Монреальського Університету вважає, що "мозок літньої людини вибирає найменш енергоємний шлях, відкидаючи непотрібні та залишаючи тільки правильні варіанти вирішення завдання".
 
На цей процес має також вплив і життєвий досвід літніх людей, отриманий впродовж всього життя. Вони менш схильні до сум'яття через незвичайну або емоційну інформацію, ніж молодь. Як заявив професор Університету Каліфорнії Діліп Джейст, "мозок людини, за плечима якої десятиліття життя, менш імпульсивний та більш раціональний".
 
Саме це ми і називаємо мудрістю - суміш знань і підсвідомого досвіду дозволяють приймати швидкі та правильні рішення.
 

nebolet.com

Особливості роботи мозку в середньому віці (60-70 років):

  • Нейрони головного мозку не відмирають (вважалось, відмирають до 30%), але зв'язок між ними може зникати в тому випадку, якщо людина не займається серйозною розумовою працею,
  • З віком в головному мозку зростає кількість мієліну (біла речовина мозку), і досягає максимуму після 60 років. Це викликає прискорення проходження сигналів від нейрона до нейрона, й інтелектуальна "міць" зростає в 30 разів,
  • Неуважність і забудькуватість - розплата за надлишок інформації в "оперативній" пам'яті,
  • В середньому віці людина стає більш стійкою до стресів, і може більш ефективно працювати в умовах сильного емоційного навантаження,
  • З 60 років людина при вирішенні проблем використовує одночасно не одну півкуля, як у молодих, а обидві (мозкова амбідекстрія),
  • В середньому віці значно зростає інтуїція,
  • Пік когнітивних функцій знаходиться в інтервалі 60-70 років,
  • При здоровому способі життя інтелектуальна "міць" не знижується з віком, а тільки зростає, досягаючи піку у 80, а іноді і в 90 років.
     

svit24.net

Якщо ви хочете використовувати силу вашого мозку максимально, дотримуйтеся наступних порад:

Займайтеся спортом, всім, чим вам підходить, в розумних межах, або різними системами оздоровлення, наприклад, йогою.
 
Слідкуйте за поставою. Ваша постава впливає на розумовий процес. Перевірте це на собі. Спробуйте вирішити в думці будь-яку математичну задачку, сидячи неправильно і дивлячись у підлогу. Потім спробуйте зробити те ж саме тільки, вже сидячи з прямою спиною, дивлячись вгору або прямо перед собою. Ви помітите, що легше думати все-таки в другому варіанті.
 
Слідкуйте за кровообігом. Поганий кровообіг не дозволяє людині повністю сконцентруватися. Якщо Ви довго перебуваєте в одному і тому ж положенні, постарайтеся хоча б впродовж 1-2 хвилин розминати ноги. Це дозволить відновити циркуляцію крові. Кращий регулятор кровообігу - імбир і трікату.
 
Тренуйте мислення. Важливі не тільки фізичні вправи. Ви можете розвивати різні області свого мозку, примушуючи їх працювати. Професор Катц говорить, що мислення і аналіз навколишнього світу можуть поліпшити функціонування бездіяльних частин мозку. Спробуйте нові смаки і запахи. Спробуйте робити щось лівою рукою (якщо ви правша, і навпаки). Подорожуйте до нових місць. Займайтеся мистецтвом. Читайте твори класиків.
 
Питайте "Чому і навіщо?" Наш мозок схильний до допитливості. Дозвольте й собі бути допитливим. Кращий спосіб розвивати допитливість - постійно задавати питання "Чому і навіщо?". Нехай це буде новою звичкою (принаймні, 10 разів на день). Ви будете вражені тим, скільки можливостей відкриється перед вами в житті та роботі.

Позбавтеся негативних думок. Думки, які вас відвідують, мають велике значення для роботи вашого мозку. Дослідження, проведене Марком Джорджем і його колегами з Національного Інституту Здоров'я, довело, що щасливі, оптимістичні думки мають заспокійливий ефект на мозок, в той час як негативні думки призводять до депресії та занепокоєння. Краще взагалі не думати, ніж думати негативно.
 
Більше смійтеся. Вчені говорять, що гучний сміх корисний для нашого здоров'я. В процесі гучного сміху виробляються ендорфіни, і це допомагає нам зняти напругу. Таким чином, сміх може заряджати наш мозок.

Розвивайте пам'ять. Мозок - це машина пам'яті. Візьміть старий фотоальбом або шкільний щоденник і згадуйте. Проведіть час зі своїми спогадами. Але згадуйте тільки хороше. Не дивіться на фотографії людей, з якими пов'язані погані спогади. Закривайте їх рукою або листком паперу. Дозвольте розуму міркувати, згадувати. Позитивні емоції від спогадів допоможуть вам справитися з проблемами.
 
Відпочивайте. Під час роботи завжди робіть перерви. Це допоможе зняти напругу, яка з'являється через те, що ви занадто довго сидите на одному місці. Відпочиваючи всього лише 10-15 хвилин щогодини, ви зможете підвищити працездатність. Короткий відпочинок допоможе вашому мозку розслабитися і привести в порядок думки.
 
Розмовляйте з уявним другом. Розмовляючи та отримуючи поради від уявного співрозмовника, ви здатні відкрити доступ до інформації, що знаходиться на підсвідомому рівні. Уявіть, що ви розмовляєте з людиною, яка достатньо компетентна у необхідній вам сфері. Найкраще розмовляти вголос.
 
Розгадуйте загадки. Хтось з нас люблять мозаїки, хтось - кросворди, а хтось - логічні загадки. Все це дуже хороший спосіб активізувати ваш мозок і підтримувати його активність. Розгадуйте загадки заради забави, але, роблячи це, знайте: ви тренуєте свій мозок. Уникайте загадок, які не можете розгадати. Наприклад, хто створив Всесвіт? Це може вплинути на мозок негативно.
 
Слухайте Моцарта. Десятиліття тому психолог Франциск Рошер і його колеги зробили відкриття. Виявляється, прослуховування музичних творів Моцарта покращує математичне мислення людей. Навіть щури долали лабіринти швидше і більш точно після прослуховування Моцарта, ніж після шуму або музики композитора-мінімаліста Філіпа Ґласса. Торік Рошер повідомив, що для щурів, як і для людини, соната Моцарта є стимулятором діяльності трьох генів, пов'язаних з клітинами, що передають сигнали в мозок. Це найгармонійніший спосіб поліпшити ваші розумові здібності.
 
До того ж навіть його прихильники схиляються до думки, що музика підвищує здібності мозку, тому що змушує слухачів почувати себе краще. Відбувається одночасно і розслаблення, і стимулювання організму.
 
Покращуйте навички. Звичайні заняття, такі як вишивання, читання, малювання і розгадування кросвордів, дуже важливі. Змушуйте себе виконувати все це по-новому, знаходьте оригінальні рішення, щоби поліпшити свої навички. Читайте нові книги, вивчіть нові способи малювання, розгадуйте більш складні кросворди. Наприклад, спробуйте читати перевернуту книгу. Не засмучуйтеся, якщо це не вийде відразу. Тренуйтеся. Досягнення більш високих результатів допоможе вашому мозку бути здоровим.
 
Скоротіть кількість алкоголю. Доведено, що алкоголь не тільки ушкоджує розумові здібності, але й перешкоджає їх відновленню. Пити можна, але в міру. Зрозуміло, у кожного своя міра.
 
Грайте. Якщо у вас є вільний час, грайте. Виділіть час на ігри. Грайте в карти, у відеоігри, в настільні ігри. Навіть у морський бій або хрестики-нулики. Не має значення, у що ви граєте. Гра поліпшить ваш настрій і роботу мозку. Це навчить ваш мозок думати стратегічно, винахідливо.
 
Спіть з ручкою і папером. Перегляд ключової інформації перед сном поліпшить її запам'ятовування на 20-30%. Ви можете тримати біля ліжка якусь книжку для читання перед сном, якщо вона не буде дуже втомлювати вас. І обов'язково тримайте ручку з блокнотом поруч з ліжком. Якщо з'явиться якась нав'язлива думка, вона не дасть заснути, поки ви її не запишете. Не засмучуйтеся, якщо вранці вона здасться дурною або безглуздою. Головне, що мозок виконав роботу.
 
Концентруйтесь. Концентрація може поліпшити роботу мозку. Але "крадії концентрації" не завжди помітні. Вчіться помічати, коли ви відволіклись. Якщо ви повинні були, наприклад, поснідати, то ця думка може заважати весь ранок, підриваючи вашу ясність в голові. Ви навіть можете не усвідомлювати, що ця думка заважає вам. Візьміть собі за звичку замислюватися і запитувати себе: "Які думки і чому зараз у мене крутяться в голові?". У нашому прикладі, сніданок ви могли би перенести у ваш список справ. Запишіть з вечора великими буквами - поснідати. І повісьте на видному місці. Це може позбавити вас від цієї думки і допоможе мислити більш ясно. Такі прийоми особливо важливі у віці 80 і більше років.
 
Любіть. У серії досліджень доктора Катлера і його колег в університеті Пенсільванії і пізніше в Стенфордському університеті було виявлено, що регулярний сексуальний контакт надавав сприятливий вплив. Сексуальний контакт, принаймні, раз на тиждень сприяв нормалізації менструального циклу в жінок, робив більш короткими менструації, затримував менопаузу, збільшував рівень естрогену і уповільнював процес старіння. Збільшення рівня естрогену за рахунок збільшення кількості занять сексом допомагає поліпшити мозкову діяльність.
 
Грайте з пристрастю. Коли в життя людей входить навчання і творчість, вони віддають своїй роботі на 127% більше. Захоплюйтеся самі й захоплюють світ. Згадайте, що ви любили робити, коли були дитиною, і робіть це будучи дорослим. Це ключ до вашого прихованого генія. Да Вінчі, Едісон, Ейнштейн, Пікассо - всі вони любили грати і досліджувати. Не бійтеся "впасти в дитинство". Це відбувається рано чи пізно з усіма, але не всі розуміють користь від цього.
 
Визначте цикли свідомості. Визначте той час, коли ваша свідомість найбільш активна. Якщо ви визначите його, ви зможете займатися найважливішими завданнями саме в цей час. Це може бути ранок, вечір, ніч. Або навіть час, який ви проводите в туалеті.
 
Пишіть. Вести особистий щоденник дуже корисно, в першу чергу для вас. Це дуже хороша стимуляція мозку. Пишіть листи незнайомим людям. Якщо ви не отримаєте відповідь, це не страшно. Листи дозволяють розширити можливості вашого мозку. Знайдіть способи писати, щоб вас змогли читати інші. Це можуть бути історії вашого дитинства, смішні або кумедні випадки, якими ви хочете поділитися з іншими людьми. Заведіть блог, щоб вас могли читати якомога більше людей. Спілкуйтеся!
 
Використовуйте ароматерапію для активації мозку. Аромати можна використовувати для підняття тонусу або розслаблення. "Енергетики" включають в себе м'яту, кипарис, лимон, сік ефіопського кактуса. Для розслаблення вам знадобиться герань, троянда або тибетська кульбаба. Кількох крапель олій у вашій ванні або в розпилювачі буде достатньо. Ви можете також використовувати носовичок - достатньо кількох крапель. Попередньо переконайтесь, що у вас немає алергії на цю олію.
 
Оточіть себе натхненниками. Спілкуйтеся з людьми, котрі надихають вас, як із сучасниками, так і з минулого часу.

Незалежно від того, скільки вам років і чим ви займаєтеся, вашому мозку просто необхідне навантаження. Це можуть бути логічні задачки, запам'ятовування Шекспіра або вивчення китайської мови. Примусьте ваш мозок напружено працювати, якщо ви не хочете, щоб він заіржавів як автомобіль на звалищі.
 
У статті не було згадано про значення хорошого фізичного стану, але це і так всі знають.
 
Не втрачайте надію! У нас все, виявляється, попереду! І 60, і 70, і 90 років. У повному здоров'ї!

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com