Читати більше
Міжнародний день книгодарування: як відзначають свято українські письменниці
Щороку 14 лютого у світі відзначають День Святого Валентина, або День закоханих. Проте мало хто знає, що на цю дату припадає ще одне особливе свято — День книгодарування. Воно з’явилося у 2012 році з ідеї американської букблогерки та бібліотекарки Емі Бродмур. Ініціативу швидко підхопили інші блогери та книголюби з усього світу, і вже через рік Міжнародний день дарування книг відзначали у 44 країнах. Кілька років тому за ініціативи видавництва «Ранок» це свято прийшло й в Україну.
Головна мета Дня книгодарування — ділитися своєю любов’ю з рідними та друзями, даруючи книжки. У цей день також заведено дарувати книги бібліотекам, благодійним організаціям і навіть звичайним незнайомцям, популяризуючи так читання.
Тож поки більшість людей готують квіти, шоколад і «валентинки» на День закоханих, відомі українські письменниці поділилися, як вони святкують День книгодарування та які подарунки обирають для себе й рідних.
Юліта Ран, письменниця, перекладачка й драматургиня, авторка серії «Пес Патрон» і книжки «Мавка Вербичка й песиголовці
День книгодарування — свято, яке прийшло до нас не так давно. Але насправді це чудове свято. Що може бути краще для книголюбів і книгофанів, ніж отримати в подарунок нову книгу чи зробити книжковий сюрприз для близьких?
Уже кілька років цього дня намагаюся робити такі приємні сюрпризи і собі самій, і своїм рідним. Заздалегідь вибираю щось у книгарнях — інтернет-магазинах чи крамницях рідного міста — та роблю подарунки собі й комусь із родини.
Наприклад, цього року подарувала собі новий роман Тамари Горіха Зерня «Шептуха» з автографом: оформляла передзамовлення і саме до Дня книгодарування отримала. А родина замовила неочікуваний подарунок — комплект коміксів «Пес Патрон і Шкарпетковий монстр» та «Пес Патрон і Великий Т». Бо, як з’ясувалося, ще досі не мали цих моїх книжок у фамільній бібліотеці.
Ганна Булгакова, письменниця й головна редакторка видавництва «Ранок», авторка книг «Кози з носа та інші копалини в мені», «Лев у цирку не сміється» й інших
Я дуже люблю День книгодарування! У видавництві «Ранок», де я не тільки видаюся, а й працюю головною редакторкою, є чудова традиція цього дня обмінюватися книжками між працівниками за принципом «Таємного Санти». Це завжди дуже хвилююче — добирати книжку-подарунок для когось з колег і чекати, що ж оберуть для тебе. А ще в останні роки сама собі придумала традицію: з нагоди свята дарувати книжки бібліотеці. Зібрала вже стосик, який планую віднести цьогоріч.
Катерина Пекур, письменниця, редакторка та сценаристка, співавторка роману «Діти вогненного часу» та «Корчма на перехресті світів»
Кілька років тому ми з друзями започаткували багато різних активностей до цього дня: дарували книжки сільським та шкільним бібліотекам, які зверталися до нас; проводили онлайн розмови з бібліотеками, щоб привернути увагу до їхньої роботи і загалом до читання; донатили книжки на благодійні розіграші чи аукціони на користь ЗСУ тощо. Дуже хотілося допомогти якомога більшій кількості книгозбірень, хоча наші можливості були (і лишаються) дуже обмеженими. Також передавали книжки в госпіталі, зокрема реабілітаційні центри для наших воїнів за кордоном (був і такий запит). Наразі все це триває, хоча більше не прив’язано до конкретного дня року.
Цьогоріч я вже винесла з дому всі книги, з якими готова була розстатися, а купити нових не маю змоги. Тому змушена (певним чином) пропустити цей День книгодарування. Але знаю, що ящик книжок від мене чекає у коморі моєї знайомої – він скоро стане частиною благодійного розіграшу. Також закликаю всіх, хто має таку можливість, допомогти своїм локальним бібліотекам, поповнити їхні фонди сучасними українськими виданнями. А якщо ви знаєте, що хтось з ваших близьких чи друзів мріє про певну книжку, але не може її купити, — можливо, це нагода зробити сюрприз!
Мія Марченко, письменниця та перекладачка, співавторка роману «Діти вогненного часу»
Для мене День Книгодарування нерозривно пов’язаний з Днем Святого Валентина, бо цього дня я колись отримала від свого коханого чоловіка два надзвичайно приємні книжкові подарунки. Першим був томик іспанських епіграм, за допомогою якого він освідчився мені в коханні! Нам було шістнадцять. Я вчила французьку, він іспанську, і ми обожнювали підкидати одне одному усілякі шифри. Отож він підкинув один такий мені, пронумерувавши рядки і слова. Вийшло неймовірно захопливо. А скільки часу я цей шифр розбирала!
Другим подарунком на День Валентина, вже за кілька років, стала величезна ілюстрована історія французької літератури 17 сторіччя. Я зберігаю її й досі, адже там оригінали листів мадам де Севіньє і ще безліч цікавинок.
До чого я це все? А до того, що книги, особливо подаровані, дбайливо обрані саме для певної людини в певний час, роками зберігають наші найкращі спогади. Даруйте книжки, і вони розрадять вас у найтяжчі часи, бо для того вони, власне, і створені.
Таня Гуд, письменниця, авторка книг «Дім між трьох світів», «Незламне серце», «Таємниця Темних Вод» та інших
День книгодарування зазвичай проводжу за написанням і читанням книжок, як би це банально не звучало. Зранку заварюю собі горня ароматної кави, запалюю свічку, гортаю свої записники, пишу. Дарую історії життя. А ще часто саме в цей день, на хвилі гарних розпаковок, де подружки обмінюються книжками, замовляю й собі примірники бажанок. Мрію про те, щоб теж колись мати такі гарні традиції. Адже що може бути краще, ніж отримати в подарунок книжку й подарувати свою улюблену у відповідь?
Оксана Лущевська, авторка книжки «Теплі речі для Татами» та інших
Я дуже шаную традиції повʼязані з книжками. Тож отримую велике задоволення, коли дарую книжки. Міжнародний день дарування книг — саме про дарування книжок дітям.
Зазвичай я дарую книжки приватно, не висвітлюючи це в соціальних мережах, але ось в Національний тиждень дитячого читання я дарувала дитячі книжки на своїй сторінці у фейсбуці. Не просто так дарувала — я ставила цікаві запитання саме про українські дитячі книжки; ці запитання спонукали людей не лише отримувати книжки в дарунок, але й багато говорити про дитячі книжки. Я хочу та буду повторювати подібні досвіди. У нас так багато авторів, які пишуть якісні дитячі книжки! Відтак є багато книжок, які хочеться дарувати!
Видавництво «Ранок»
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше