Медіавистава, або На що здатні автори, щоби привабити читача?

24 січня 2017
Anastasiia Bessarab
Сьогодні видавництва та самі автори використовують як нові, так і перевірені часом засоби просування книги до читача, але з поправкою на сучасні реалії. Як слушно зауважує Н. Зелінська, посилаючись на "досвід багатьох видавничо розвинутих країн, ефективність ринкового просування видавничого продукту багаторазово підвищується при поєднанні зусиль самих видавців і засобів масової інформації" [1].
 
Активність автора значною мірою впливає на успіх просування книги на ринку. Проте один з провідних консультантів у сфері маркетингу Ігор Манн вважає, що "наші письменники для популяризації власної праці не роблять і 15% того, що роблять їхні західні колеги" [2]. Мусимо визнати, що це стосується не всіх митців. В Україні до експериментів у спілкуванні із читачами вдається небагато авторів, але вони є: Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Оксана Забужко та ін. Їхній досвід залучення засобів інших видів мистецтва, крім мистецтва слова, заслуговує на особливу увагу.

У нинішній театр усе більше інтегруються медіатехнології. Він починає долучати до своєї практики медіазасоби, які розширюють його межі. Такі вистави являють собою ніби монтаж тексту та метатексту, реальності й віртуальності. Медіатехнології дають змогу розширювати межі традиційного театру та перетворювати його на творчу лабораторію для нових експериментів [3].

Відеоарт – авангардний напрям сучасного мистецтва. Відеохудожники не лише запозичують естетику раннього кінематографа, а й піддають його постмодерністській грі, цитуючи та пародіюючи окремі стрічки. 

Віджеїнг – відеосупровід концертів у режимі реального часу за допомогою спеціальних програм, у яких на заготовані кінофрагменти ("футажі") накладають різноманітні ефекти. Розвиваються такі синтетичні жанри, як "кіноконцерт", "медіавистава" або "аудіовізуальний перформанс", під час яких німі кінострічки виступають одним з елементів сплаву різних видів мистецтва [4]. Нижче ми розглянемо приклади експериментування українських письменників. Кожен з них сам обирає шлях до популярності, когось із них не дають забути шанувальники літератури, застосовуючи новітні технології.

Медіавитсава "il Caprese"

Проект, що об’єднав відеоарт, електронну музику й тексти листів класика української літератури Михайла Коцюбинського часів йього перебування на італійському острові Капрі. Прем’єра відбулася на закритті Міжнародного фестивалю оповідання "Intermezzo", що проходив 22–24 травня 2015 р. у Вінниці. Текстом супроводу стали листи видатного українського письменника-модерніста Михайла Коцюбинського з острова Капрі до його дружини та коханої жінки.

У межах проекту "Культурна дипломатія між регіонами України" організаторами цього дійства стали Український кризовий медіа-центр, Міжнародний фестиваль оповідання "Intermezzo"; інформаційні партнери: Український кризовий медіацентр, Радіо "Аристократи", Платформа, Cultprostir.ua, Hromadske.art. Запланований показ вистави у східних регіонах країни.

Ідея "il Caprese" належить Ярині Груші, автор калейдоскопу колажів – віджей Світлана Рейніш, читає тексти радіоведучий Данило Хомутовський, музичний супровід з капрійських народних мотивів, найпопулярніших італійських пісень та сучасних електронних ритмів – Антон Quarkmonk Дегтярьов [5].

Текст медіавистави поєднав два полярні жіночі образи – Віри Коцюбинської та Олександри Аплаксіної, листи до яких на тлі природної краси острова Капрі демонструють внутрішню трансформацію одного з найпомітніших письменників української літератури ХХ ст.: "Дорогой Шурок, я уже на Капри, как видишь. Доехал хорошо, чувствую себя неплохо. Теперь пиши уже по адресу Отель Рояль, номер двадцать шесть. Занял комнату на первом этаже, без лестницы, прекрасно обставленную, большую и светлую, с отдельной террасой на море, декорированной бамбуковыми кустами, агавами и цветами. Терраса мраморная и такая большая, что я гуляю по ней, а после обеда нежусь в удобном раздвижном кресле…" Саме після відвідин Капрі Михайло Коцюбинський написав свої найкращі новели: "Подарунок на іменини", "Коні не винні", "Цвіт яблуні", "Сон".

Ярина Груша зазначає: "Ідея синтезована з участі у Міжнародному фестивалі оповідання "Intermezzo", що відбувся 22–24 травня 2015 р. у Вінниці. Фестиваль присвячений постаті Михайла Коцюбинського, який, власне, народився у Вінниці. Зіграло роль і те, що за освітою я магістр італійської літератури. Своєрідною точкою перетину цих двох факторів став острів Капрі, куди Коцюбинський їздив лікуватися та відпочивати. Інформацію про його перебування в цьому письменницькому раю можна було дізнатися лише з листів Коцюбинського, які нічим не поступаються його оповіданням. Це листи до дружини, до друзів і до коханки, що на той час було просто ганебно і скандально! Тому це вже був текст, який захотілося подати сучасно. Слово "медіавистава" прозвучало вперше з вуст Олі Гончар, а мій досвід постійного перебування за лаштунками знімальних майданчиків допоміг створити сценарій за всіма канонами" [6].

Отже, маємо приклад медіавистави з метою сучасного подання текстів класика української літератури – Михайла Коцюбинського.

Юрій Андрухович

Юрій Андрухович є одним з найвідоміших сучасних письменників України. У 1985 р. разом з Віктором Небораком та Олександром Ірванцем він заснував поетичну групу "Бу-Ба-Бу" (Бурлеск-Балаган-Буфонада). За його творами ставлять вистави й знімають кіно. У межах цієї статті становлять інтерес заходи за його участю: "Самогон" (2008 р.), "Цинамон" (2010 р.), "Абсент" (2012 р.). Перші дві роботи – як самі альбоми, так і їхні втілення на сценах України та Польщі – стали помітним, широко дискутованим явищем сучасної незалежної культури.

​Унікальні за жанром концерти з ще не виданого альбому "Абсент" відбувались у містах України з 29 травня по 9 червня 2012 р. Організатором туру стало агентство подій "АртПоле". Український партнер туру – Фонд Петра Порошенка.

Третя робота – це медіавистава українського письменника Юрія Андруховича, польського арт-джаз-рок гурту "Karbido" в поєднанні з відеорядом від vj-групи "CUBE" та "АртПоле" (Україна), Hermetic Garage (Польща), Ela Birylo (Польща), MixAllOffTunes (Польща). У результаті утворився твір невизначного жанру, який учасники для зручності вирішили називати "медіавистава".

Ідея "Абсенту" – у створенні за мотивами роману Андруховича "Перверзія" синтетичної лірико-музичної програми (голос поета, тексти, музика), посиленої й доповненої візуалізацією (відеоарт у найрізноманітніших формах і проявах). Медіавистава "Абсент" поєднала в собі експериментальну та традиційну музику, іронічні й глибо ліричні тексти та різножанрове відео, являючи собою при цьому цілісний органічний твір. Її прем’єра відбулася 18 грудня 2011 р. в Київський консерваторії і стала для України однією з найважливіших мистецьких подій року [7].

Співпрацю з польським гуртом "Karbido" письменник вважає однією з найвдаліших у своїй творчій біографії. Музиканти "Karbido" відомі далеко за межами Польщі. Географія їхніх гастролей максимально широка – від Нью-Йорку через Великобританію і континентальну Європу до Гон-Конгу. Вони здобули нагороду за найкращий музичний перформанс на Fringe World Festival у Перті.

Інший проект за участю Юрія Андруховича – вистава "Альберт, або Найвища форма страти", поставлена за підтримки агентства "АртПоле". Перші покази відбулися на найбільших українських фестивалях: "АртПоле", "Meridian Czernowitz" і "ГогольFest", а в лютому 2014 р. вистава успішно була представлена в п’яти містах України: Києві, Одесі, Івано-Франківську, Тернополі, Запоріжжі.

Юрій Андрухович зазначає: "Вистава "Альберт" створена за моїм однойменним оповіданням, що колись увійде до збірки про видатних нечестивців усіх часів. У центрі нашого дійства – історія Альберта Вироземського, шахрая і злодія. Щоб уникнути смертної кари, він погодився віддати душу дияволу, але підписана кров’ю угода чомусь не спрацювала – й певного осіннього дня року 1641-го його було привселюдно спалено посеред львівської площі Ринок…" [8].

На сторінці у фейсбуці так охарактеризовано цю подію: "Ця вистава – гра слів, інтонацій, жестів, що виникає у відчайдушній, ризикованій і водночас гармонійній взаємодії письменника, що проявляється тут не лише як автор текстів, але і як співак, і як актор, з чудовими музикантами. І невипадково до оповіді долучаються саме львівські музиканти – контрабасист Марк Токар і співачка Уляна Горбачевська. Виставу доповнює тонка, іронічна, пронизлива графіка Анатолія Бєлова, що оживає під час вистави завдяки роботі vj-group "CUBE". Таким чином, прем’єра літературного твору відбувається не в друкованому вигляді, а у форматі літературно-музичного перформансу, який передбачає імпровізацію у музичних, графічних, сценографічних та світлових рішеннях" [9].

На Форумі видавців у Львові 2015 р. Юрій Андрухович презентує новий музично-літературний проект "Atlas Estremo". Це четвертий його альбом з гуртом "Karbido", створений за мотивами книги "Лексикон інтимних міст", до якого увійшло 13 композицій про 13 міст. Він уже був представлений за кордоном, зокрема на кількох міжнародних фестивалях [10].

Медіавистави дають змогу Юрій Андруховичу ще до виходу видання у світ створити ефект очікування його, залучаючи соціальні мережі, ЗМІ, колег, які у своїх статтях, інтерв’ю формують емоційне тло для майбутньої книги.

Медіавистава "Жадан. Нові Розділові" 

Метою проекту було створення вистави, яка поєднує сучасну українську поезію, експериментальний звукоряд (шумова музика, звукові простори, схоплені в природному й індустріальному середовищі тощо) та відеоряд – з використанням дівіджеїнгу, що дає змогу вживу синхронізувати візуальний і звуковий матеріал.

Цей міждисциплінарний проект створив платформу для конструктивної роботи митців з різних міст над медіавиставою, яка була представлена в Києві та Івано-Франківську у вересні – грудні 2012 р.

Оригінальність вистави полягає також у тому, що Сергій Жадан уперше виступив як головна дійова особа на сцені [11].

В основі цього проекту як уже знайомі тексти з різних збірок, так і зовсім нові. Прочитаний автором текст доповнює візуалізація, що поєднує впізнавані образи й абстракції, друкований текст і окремі графічні символи. Нові розділові задають напрям, інтонацію, настрій, самі лишаючись тишею. Вистава супроводжувалася живим експериментальним звукорядом – для великої прогулянки в створені поетом світи.

Автор ідеї – Ольга Михайлюк, автор тексту – Сергій Жадан; звук – Олексій Ворсоба, Сергій Кравченко; візуалізація: Тарас Гораль, Вадим Ільков, Сергій Полежака, Марія Савоскула, Анатолій Бєлов.

Під час вистави всі учасники працювали в режимі реального часу: живе читання текстів, що передбачає імпровізацію, і дівіджеїнг, синхронізація візуального й звукового матеріалу безпосередньо в ході вистави.  Це створення нового поєднання різних напрямів сучасного мистецтва: тексту, відео, звукового ряду [12]. Це дає підстави говорити про літературний перфоменс.

За словами самого Сергія Жадана, "це спроба наповнити текст повітрям та голосом, паузами, світлом і звучанням снігу. Ми спробуємо показати простір між літерами та рядками, спробуємо відчути протяг, який з’являється між розділовими знаками, примушуючи текст повертатися до світла й виходити з темряви. Для нас це велика інтрига – почути дихання тиші, говорячи про любов і забуття, смерть і натхнення, героїв і привидів" [13].

У 2014 р. проект "РОЗДІЛОВІ" увійшов до програми IV Фестивалю відеопоезії "CYCLOP". Деякі поетичні твори є в "Месопотамії" Сергія Жадана та інших його книгах, а деякі прозові уривки є несподіваними, їх немає в жодному його творі. Цього разу у виставі взяла участь танцівниця з Відня Андреа Хандлер, за звук відповідали Олексій Ворсоба, Влад Креймер; за відео – Микола Карабинович.

Проект "Літопис самовидців: Дев’ять місяців українського спротиву"

У рамках Міжнародного фестивалю оповідання "Intermezzo" у Вінницькій обласній філармонії письменниця Оксана Забужко та гурт "ТЕЛЬНЮК: Сестри" презентували проект "Літопис самовидців: Дев’ять місяців українського спротиву". Оксана Забужко не вперше спілкується зі сцени, відповідаючи на запитання. Основну частину зустрічі становили розмови, головним чином про політику.

Вдалим рішенням стало увиразнити звичайну зустріч з автором піснями у виконанні дуету "ТЕЛЬНЮК: Сестри" з піснями спротиву, що були створені й здобули популярність під час описаних у книжці подій, "І мертвим, і живим" на слова Тараса Шевченка, звісно, пісні на слова Оксани Забужко.

У межах презентації нової книги відбулися зустрічі в багатьох містах України: Вінниця, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Одеса, Кривий Ріг тощо. Оксана Забужко – один із небагатьох українських авторів, якого знають і читають не тільки в Україні, а й за кордоном. Її твори перекладені десятками мовами і водночас є комерційно успішними в Україні. Але для цього авторка постійно працює, спілкуючись зі своїми читачами, і використовує поєднання різних видів мистецтва, зокрема літератури та музики.

Медіапроект Summa

PinchukArtCentre під час Тижня літератури провів шість днів лекцій, перфомансів, публічних інтерв’ю, поетичних читань і дискусій з 16 по 21 грудня 2014 р. У межах виставки Future Generation Art Prize 2014 уперше в Києві був представлений медіапроект Summa письменника Юрія Іздрика та журналістки, культурного критика Євгенії Нестерович. Упродовж трьох тижнів вони записували матеріал для майбутньої книги-довідника "про цей світ і світло в його лабіринтах". Результатом співпраці мала стати книга в жанрі long-form journalism з поєднанням можливостей мультимедіа.

Так, під час презентації в Києві кожен міг запитати Іздрика про що завгодно і разом з тим поділитися рецептом "як можна зберігати спокій, усупереч усьому". Найцікавіші репліки, почуті в PinchukArtCentre, повинні були увійти до фінального тексту книги [14].

Медіавистава набуває своїх прихильників і стає дедалі частіше й ширше представленою на різних культурних подіях. Зокрема, у 2015 р. літературна частина етнофестивалю "Країна мрій" представлена Літературною сценою та книжковим ярмарком, у якому взяли участь близько 50 видавництв. На відвідувачів чекало чимало цікавих заходів: "Дзен.UA" Братів Капранових на вірші Сергія Татчина; сценічний сарказм у виконанні "Мачо і Ботана" – емошансоньє Євгена Манженка та поета, редактора "Утеодин з Майклом Щуром" Юрка Космини; дитяче музично-поетичне дійство "За руку з черепахою", музика етногурту "Фрайда. Folk-band", вірші поета Василя Карп’юка зі збірки "За руку з черепахою / Івасик, Ісусик і Марічка" (видавництво "Фонтан казок"); "Word-музика" від Романа Коляди (поезії, клавішні інструменти) та DJ Ігоря Льодіна тощо.
 
[1] Зелінська Н. Видавнича справа в системі сучасних соціальних комунікацій / Надія Зелінська // Зелінська Н. "Наука байдужа до біографій своїх творців...". Вибрані твори / Надія Зелінська. – Львів : Українська академія друкарства, 2013. – С. 76.
[2] Книгу продає ім’я її автора // БІЗНЕС-новини України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://business-x.biz/knigu-prodaye-imya-її-avtora-biznes-novini-ukraїni-49285/ (09.12.2014).
[3] Танцюра І. Актуальні медіа й театр [Електронний ресурс] / Ірина Танцюра // Українська культура. – 2012. – 7 березня. – Режим доступу: http://uaculture.­blogspot.com/­2012/03/blog-post_07.html.
[4] Німі діалоги із сучасністю [Електронний ресурс] // Український тиждень. – Режим доступу:  http://www.dyvensvit.org/articles/6221.html. (19.12.2011).
[5] У Києві покажуть медіавиставу про Коцюбинського [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://gazeta.ua/articles/culture/_u-kiyevi-pokazhut-mediavistavu-pro-kocyubinskogo/629978. (04.06.2015).
[6] Ведущий радио "Аристократы" сыграл в медиаспектакле про любовницу и Капри [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://dusia.telekritika.ua/reportazhi/­29053/print/ (15.06.2015).
[7] VJ group "Cube" в концертному турі "Абсент" [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.cube.if.ua/index.php/vjcube/400-cubeabsent-tour.
[8] Юрій Андрухович та гурт "Karbido" представлять у Львові медіа-виставу "Абсент" // Андрухович та "Karbido" | Львів | Медіа-вистава АБСЕНТ [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://vk.com/ absent_lviv.
[9] Юрій Андрухович та гурт "Karbido" представлять у Львові медіа-виставу "Абсент" // Андрухович та "Karbido" | Львів | Медіа-вистава АБСЕНТ [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://vk.com/ absent_lviv.
[10] Юрій Андрухович у Запоріжжі!!! Літературно-музичний перфоманс "Альберт, або Найвища форма страти" [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/events/576817672399577/. (23.02.2014).
[11] Медіа-вистава "Нові розділові знаки" (за участю Сергія Жадана) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.i3grants. org/uk/projects/241.
[12] Медіа-вистава "Жадан. Нові Розділові" [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://mozhlyvosti.in.ua/event/media-vistava-zhadan-novi-rozdilovi.
[13] Нагієв В. Проект Сергія Жадана та агенції АртПоле – медіа-вистава "Нові розділові знаки" [Електронний ресурс] / Вадим Нагієв // Лица. Газета о личностях и лицедеях. – Режим доступу: http://m.litsa. com.ua/read/671. (10.12.2012)
[14] С 16 по 21 декабря PinchukArtCentre проведет "Неделю литературы" в рамках выставки Премии Future Generation Art Prize 2014 [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://pinchukartcentre.org/ru/news/27125. (10.12.2014)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше