Майндсайт як спосіб опанувати своє мислення

Деніел Сігел: "Майндсайт - зразок уміння бачити в темряві"

Psychologies: Зір, дотик, нюх, смак, слух - їх називав ще Аристотель. Зараз дослідники додають до цієї п'ятірці інтуїцію. Так скільки ж у нас почуттів?

Деніел Сігел: Наші п'ять почуттів спрямовані на зовнішній світ. Шостим я називаю інтероцепції - нашу здатність сприймати свої внутрішні тілесні відчуття. Але є і шосте чуття - здатність сприймати і усвідомлювати свої думки і почуття, а також почуття і думки інших людей, різновид особливим чином сфокусованої і спрямованої уваги. Я називаю його "майндсайт" - розумний зір.

Майндсайт об'єднує три компонента. По-перше, це, власне, інсайт - те ж осяяння, яке дозволяє нам в буквальному сенсі побачити і усвідомити внутрішні процеси, які відбуваються в нашій свідомості. По-друге, це емпатія - здатність відчувати і сприймати, що відбувається з іншою людиною. І по-третє, інтеграція, яка одночасно шанує відмінності і встановлює зв'язки. Тож майндсайт - одне з ключових понять в міжособистісній нейробіології, якою я займаюся вже багато років.

Розумний зір можна розвивати чи він дається нам від початку?

Д. С.: Його, звичайно, можна розвивати, як розвивають слух, смак або тактильне сприйняття.

З чого почати? Помедитувати, піти до психолога, обійняти дерево?

Д. С.: Обійняти дерево - це по-нашому, по-каліфорнійськи! (Сміється.) Я присвятив книгу вправ з розвитку майндсайта - вона називається "Brainstorm", написана про підлітків і адресована підліткам та їхнім батькам. Адже саме дитинство і підлітковий вік - той критичний момент, коли формуються наші нейронні зв'язки.

Одна з вправ, яку я там пропоную для початку, така: Коли ви йдете по вулиці, спробуйте використовувати не свій фізичний погляд, а майндсайт. Ось ви бачите людей навколо, їхні тіла, як вони рухаються, як одягнені - і ви говорите собі: "Це моє фізичне сприйняття". А потім ви намагаєтесь уявити, що ця людина, можливо, думає зараз. Або як вона думає. І що вона, можливо, зараз відчуває. Згодом ви навіть почнете відчувати крізь час! Ви будете з легкістю відчувати те, що відбувалося з вами або з іншими людьми в далекому минулому або тільки буде відбуватися в майбутньому. А тепер порівняйте, що змінилося у вашому ставленні до людини після цієї вправи. Ось ви просто подивилися на неї, і це було одне враження. А ось ви використали майндсайт - і це зовсім інше відчуття. Як вони різняться? Зазвичай люди відразу відчувають різницю. Але іноді потрібне тренування.Але майндсайт - це ще й усвідомлення себе?

Д. С.: Так, і ось друга вправа. Виберіть хвилин п'ять-десять, можна прямо зараз. Спочатку відчуйте своє тіло. Як ви відчуваєте свої руки і ноги? Ваші м'язи? Ваші судини? Як ви відчуваєте свої внутрішні органи - серце, нирки, легені, печінку? Яке у вас загальне відчуття від вашого тіла - вам в ньому легко чи важко, ви з ним в контакті чи не відчуваєте його? Потім зверніть увагу на те, які образи виникають перед вашим внутрішнім поглядом. Яскраві чи тьмяні? Які вони за настроєм? Що саме ви бачите, що ви чуєте? Тепер зверніть увагу на свої почуття та емоції. Що ви відчуваєте прямо зараз? Тривогу, спокій, страх, втому? Це сильні числабкі емоції? У вас багато енергії чи ви спустошені? Ви швидше відкриті чи закриті? І тепер - про що ви думаєте саме в цей момент. Ми постійно про щось думаємо, але, як правило, не звертаємо уваги на це. Ідея цієї вправи в тому, щоби почати усвідомлювати, що з вами відбувається кожного моменту, - і тоді ви почнете помічати безліч речей, яких ніколи про себе не помічали.

Коли я пропоную подібні вправи на заняттях з практики уважності, мені часто кажуть: "Я зовсім нічого не відчуваю. Ніяких емоцій". Або: "Я щось відчуваю, але не знаю, як це назвати". Чому так відбувається?

Д. С.: На наших програмах відбувається те ж саме! Адже ми зростаємо, не усвідомлюючи і не відчуваючи себе. Я зазвичай кажу своїм клієнтам, щоб вони не турбувалися, якщо спочатку їм здається, що вони нічого не відчувають, що вони не розуміють, що відбувається з ними або з іншими людьми. Можливо, їм буде здаватися, що взагалі нічого не відбувається. Я в таких випадках кажу: "Ось у нас є денне бачення. Ми до нього звикли. Але якщо з яскравого світла увійти в темну кімнату, ви нічого не побачите. Потрібен час, щоб звикнути.

Інтерв'ю журналу Psychologies.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com