Майк Йогансен: "У царстві тіней буду розмовляти українською"

Мертвий крижень більшовизму лапав непокірних. Пізньої ночі 18 серпня 1937 року у харківській квартирі Майка Йогансена на вул. Червоних письменників, 5. виявили, що Йогансен "член антирадянської, націоналістичної організації, яка прагне шляхом терору й збройного повстання відірвати Україну від Радянського Союзу". На допитах поет поводився гонорово, нікого не топив, не приховував своїх поглядів: "я говорив, що Остап Вишня – ніякий не терорист, що саджають людей безвинних у тюрми. Я стверджував, що арешти українських письменників є результатом розгубленості й безсилля керівників партії і Радянської влади".
 
Йогансен Майк народився 1895 року у Харкові. Батько – викладач німецької мови, не був багатослівним. Розповідав п. Гервасій про славний шведський рід, про діда – волосного писаря із с. Екау недалеко Мітави (Латвія). Мати Михася Ганна Федорівна Крамаревська заворожувала дітей оповідями про славних козаків-пращурів. Серед них старобільський козак Грицько Скараний, який 12 разів тікав із турецької неволі. У полоні в Алжирі познайомився з Мігелем Сервантесом, стали побратимами, разом готували втечу. Загинув Грицько, посаджений на криваву палю. Його син, теж Грицько, пішов рятувати батька, а звільнив із турецької неволі Андреа, рідну сестру Сервантеса. Тому іспанка не потрапила на батьківщину: вийшла заміж за визволителя.

Михась мріяв про подорожі, вивчав мови, знав усі мови Європи. Свій перший вірш написав, ні, вирізав ножем на дверях льоху. То був твір про старість і смерть німецькою мовою. Уже у гімназії уклав збірку із поезій німецькою та російською мовою і усі купно спалив.

Після закінчення Харківського університету про Йогансена заговорили: "з Майка був чортовськи здібний лінгвіст, але стільки ж обдарований він був і для сприйняття технічних знань… Був Майк заповзятий літератор – поет, прозаїк, теоретик, але так само кохався в абстрактних категоріях, у чистих науках. Освіту він мав енциклопедичну, невпинно поглинав нові знання та інформації, в той же час будучи пристрасним спортсменом майже в усіх видах спорту". Особливо любив теніс і більярд. Харковом довго ходили легенди, як Майк став королем більярду, коли виграв у Володимира Маяковського, як поет-трибун ліз під стіл і декламував "Пташку божу".Українською Йогансен почав писати з 1918 року, коли згасла надія на державність, коли голод мав покінчити з інтелігенцією України. Чотири роки голодомору Майк укупі з татом саджали картоплю, живилися нею: із шести членів сімї лишилося троє, поховали тата, брата, сестру. Тоді ж Майк узнав, що не кохання поєднало батьків: просто татко не хотів іти до армії, тому спішно одружився, завів дітей. Взаємоповага, піклування про сімю породили кохання. 

Тоді Майк писав:

Ах, життя моє – кругле, як мяч,
Пружне й палюче – як любов.
Палай. Злітай. Смійся. Плач.
Цілуй дужче, знов і знов.


Кохаючись у "тонкій словесній музиці, Йогансен кожного року видавав по збірці поезій, започатковує "химерну прозу" своїм романом "Пригоди Мак-Лейстона, Гаррі Руперта та інших", повістю "Подорож ученого доктора Леонардо та його майбутньої коханки Альчести у Слобожанську Швейцарію"; стає засновником вітчизняного нарису, а ще… пише праці з теорії літератури, укладає граматики і словники, перекладає з усіх європейських мов; бере участь у складанні українського правопису 1928 року. Відчуваючи тінь залізних крил мертвого крижня сталінізму, у розпалі атеїзму і виховання павликів морозових, Майк пише:

Гей, єднайтесь, пацани усіх країв,
Утріть носи собі й своїм батькам…
Ви знаєте, хто ми й чого вам треба,
Не ждіть батьків і матерів,
Наплюйте теж на нагороду з неба.


І не дивно, що поет Микола Шеремет назвав Йогансена "останнім із могикан" романтизму і виніс вирок: "Ми вважаємо за злочин і реакційність писати такі вірші сьогодні". 

Розстріл із конфіскацією всього майна. 28 жовтня Майк Йогансен мав відзначати 42 роки, у переддень 27 жовтня у Києві ювеліра слова розстріляли. Перед розстрілом поет сказав: "У царстві тіней буду розмовляти українською".
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

8 занедбаних місць на планеті, від яких стає моторошно
У світі багато занедбаних місць, і кожне з них має свою історію. Якісь місця вселяють страх, якісь – почуття захоплення. У статті ми зібрали для вас наймоторошніші місця на Землі, від яких перехоплює подих.
Читати більше
XVII СТ. : ПОЛОНІЗАЦІЯ, ВІДРОДЖЕННЯ, ПОЧАТОК РУСИФІКАЦІЇ
Особлива важливість цієї епохи для долі українства та його питомої мови не підлягає жодним сумнівам, хоча в різні її періоди в різних куточках української ойкумени відбувалися відмінні навзаєм, не раз "протилежні за знаком" процеси.
Читати більше
Як слов'янки прикраси носили
Яскравим та виразним наповненням до українського народного одягу виступали прикраси. Вони виконували захисну функцію амулетів, талісманів, оберегів, які супроводжували людей упродовж життя. Основним призначенням ювелірних виробів було доповнення до костюма. Звідси і їхня художня виразність, багатство форм і технічних прийомів, які збереглися і зараз.
Читати більше