Читати більше
Мандрівка до Балтійського моря
Українці отримали розкішну нагоду подорожувати Європою без віз. Достатньо оформити біометричний закордонний паспорт!
Залишилося обрати країну, спланувати маршрут — і в дорогу! Якщо дозволяють фінанси…
Ми довго не думали — Естонія, Таллінн! Автобус. Шлях цікавий тим, що пересікаєш всю Білорусь, пересадка в столиці Литви Вільнюсі, зупинка в Ризі, проїздиш Балтійське узбережжя, Пярну, і нарешті Таллін.
Дорога займає майже добу! Але, цікаво!
Вже з Естонії можна вирватися морським поромом до Швеції — Стокгольм (від 80 євро), чи до столиці Фінляндії — Хельсинки, що за дві години морем, вартістю у 17 євро!
Переглянувши кілька пропозицій, ми обрали автобус фірми «Еколайн». Двоповерховий, новенький лайнер з безкоштовним кавовим автоматом…
Під вечір дісталися кордону за Черніговом. Наші прикордонники десь знайшли флегматичного песика, що ліниво обнюхував пасажирів та багаж, всім своїм виглядом демонструючи безглуздість власної місії…
Білоруські прикордонники нагадали радянські часи — що форма, що поведінка. Чомусь перелистали весь паспорт, гордо поставили штамп і примусили тягти всі речі на ретген, хоча ніхто у тій чудовій країні залишатися не збирався… Транзит…
За ніч проїхали всю Білорусь, відзначивши непогані дороги на Мінськ.
Трохи затрималися на Литовській митниці — дехто втридорога купував поліс страхування, а прикордонники допитувалися куди їдемо у ЄС, для чого і скільки маємо євро. Одну жіночку чомусь не пропустили…
Литовські дороги гарні, але вузькі. Скрізь хутори, більшість яких занедбані — власники давно перебралися в міста, а землю взяли в оренду великі корпорації…
Трохи прогулялися Вільнюсом, випили каву за 0,7 євро, пересіли на автобус «Еколайн» до Талліна. Подивилися на легендарне латвійське узбережжя Балтійського моря, з вікна полюбувалися осучасненою Ригою. Тут до речі, найдешевший алкоголь, сигарети серед усіх країн Балтії! Тому повно перекупників…
Нарешті, Естонія! Зупинилися в курортному Пярну, під вечір прибули до Таллінна! Нас зустріла музейниця Маріке, одразу подарувала електронні проїзні на міський транспорт. Як виявилося, трамвай в Таллінні, автобуси — 2 євро за проїзд! Квитки можна придбати лише в деяких кіосках, що не зручно для туристів…
Після транспортних пригод дісталися нашого маленького приватного готелю, оплаченого зазделегідь гривнами через Приватбанк. Чотири дні на двох — 60 євро.
Наступного дня Маріке провела розкішну екскурсію рідним для неї Естонським музеєм під відкритим небом. Я зробив велику фотосесію. Музей у відмінному стані! Ніяких орендарів! Все роблять власними силами, відповідно, зароблені гроші залишаються в музеї. Заробітна плата — десь тисяча євро. Що для музею дуже непогано!
Вразило музейне кафе — обслуговують штатні співробітники. Вся виручка — музею! Страви автентично народні! В обід комплекс з естонського супу, смаженої картопля з котлетами і салатом, глечиком води з кизилом, якоюсь екзотичною для нас молочною стравою коштує лише 5 євро! Що дуже для них дешево!
Взагалі, в естонському скансені варто побувати кожному українцю, що цікавиться історією!
Потім ми разом вирушили у старовинні райони, буквально забитих туристами з десятків країн! Зайшли у філію Музею окупації, де активно торгують сувенірами з символікою КГБ. Нічого історичного, лише бізнес. Що дещо напружує…
Заїхали до Естонського інституту історичної пам`яті, домовилися про співпрацю з розслідування перебування громадян Естонії у Путивльському та Старобільському таборах НКВС, де кілька тисяч бранців, як ми підозрюємо, були розстріляні…
Зайшли до модернової будівлі морського вокзалу, де за 17 євро взяли квитки на пором до Хельсинки.
Наступного ранку відправилися у романтичну балтійську подорож.
Наш лайнер «Стар» на нижній палубі перевозить десятки фур, автобусів, легковиків. На верхніх палубах казино, кафе, магазини, музичний салон з гітаристами, кафе з шведським столом за 11 євро… Пиво чомусь 6 євро за бокал…
Однак, у Фінляндії ціни взагалі космічні! Хоч і доходи високі. Година трамваєм — 2,9 євро! Все починається від десяти євро! Нам порадили оглянути Хельсинки з вікна трамваю, що ми і зробили, проїхавшись містом.
Вже пішки обійшли центральні туристичні квартали і з задоволенням повернулися в порт, очікуючи невтомний паром.
Якийсь неповторний день, що буде згадуватися завжди…
За кілька днів повернулися до Києва…
Українці масово скуповують в Естонії і Фінляндії автівки. Працюють на будовах, ремонтують дороги, водіями… Заробітки гарні — 1500-3000 євро на місяць.
Як правило, їдуть родинами — чоловік, жінка, дорослий син. Працюють два-три місяця, повертаючись на гарному автомобілі…
Роботи вистачає, бо естонці за подібною схемою їдуть у Фінляндію і Німеччину.
Якщо влада України не схаменеться, не здійснить реформи, не підніме рівень життя, молодь просто виїде до Європи. І не лише молодь…
Балтійський шлях ще повинна пройти Україна!
Взагалі, Європа — поруч!
Віктор Тригуб, редактор журналу «Музеї України»
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше