Мала механізація справ городніх. Плужок

11 травня 2016
usik64
Стаття писалася для сайту 
usik64.at.ua/publ/instrument_svojimi_rukami_pluzhok_dlja_kartopli/1-1-0-10
Текст і малюнки взяті звідти


Привіт, хунтани та інші бандерівці. Років п'ять тому мені надокучило гнути спину при посадці, а особливо при підгортанні та викопуванні картоплі. І я задумався, як механізувати цей творчий процес. Ну, давайте про все це по-порядочку.

В оцих Ваших інтернетах і епіцентрах ціла купа пристроїв, зроблених за принципом "чоловік тягне, жінка оре" (відповідно підгортає чи виорює коренеплоди). Не знаю як Вам, а мені подобається працювати одному, щоб нікого не чекати і ні від кого не залежати, але спину при цьому не дуже гнути. Отже, тягти все-одно доведеться. А замість жінки, яка оре, використаємо противагу.

Ну що, почнемо?

Головний принцип нашого майбутнього інструменту. Він багатофункціональний. Під нього картоплю саджаємо, підгортаємо і викопуємо восени. Різні операції - різна навіска, змінні насадки. Але кожна насадка є тим стрижнем, на якому тримається конструкція. Зрозумієте, коли дочитаєте до кінця.

Варити сіє чудо техніки почнімо з колеса. Колесо безпосередньо в просесі роботи не бере участь, проте не носити ж Вам всю конструкцію в руках від місця зберігання до місця роботи.

Вісь мого колеса - 8-9 см катанки 10мм, що вільно крутиться у втулці з труби діаметром 16мм. Діаметр біля 23см, отже, довжину шинки (п.1) по периметру розраховуємо як 3,14х23=72 см. 

Нарізайте спиці по 10,5, решту заповнить шов при зварюванні.

Відбиваємо по колу і зварюємо. Щоби простіше розрахувати спиці, беремо їх 6 штук. У цьому випадку довжина кожної спиці буде Rколеса - rвтулки, себто 23/2--0,8=10,7см, а відстань між точками зварювання теж буде рівна радіусу Rколеса (вершини - рівносторонній шестигранник).


Основою всієї конструкції служить квадратна труба 30х30 мм. Чого саме такий розмір перетину? В неї має вільно входити інша труба 20х20мм, що буде служити опорним стрижнем у кожному змінному елементу інструмента.

До цієї основи шинкою формується вилка таким чином, щоби при вставці внутрішньої труби від насадки колесо не заважало їй. Відступ ручки від труби робіть такий, щоби було зручно закручувати болт рожковим ключем. Не забудьте перед приварюванням гайки засвердлити отвір, щоби болт міг вільно вкручуватися і затискувати трубу змінного інструмента.

Вибір маси противаги наступний. Для жінки чи чоловіка похилого віку 10кг. Якщо є здоров'я, бажано цю масу збільшити (16-20кг). Збільшення маси дозволить робити більш глибокі рядки при саджанні картоплі та більш якісно підгортати її. Ідея кріплення всієї конструкції зрозуміла з малюнків:
 

Сам я тягаю плуг з противагою на кілограм 15-16, це десь 3/4 малої алейної бровки, чи, як кажуть москалі, "порєбріка", але для своїх жінок зробив меншу противагу в половину основної.

Якщо Ваш город гарно пофрезований (я це роблю мотокультиватором), - для посадки картоплі Ви використовуєте розмітчик рядків. Глибини рядків, яку він дає, цілком достатньо, щоб, не пригинаючись, накидати в готові рядки картоплі та ногами завернути її землею.

Ширина конструкції випливає з того, що це має бути подвійна ширина максимального рядка + 10см. Я картоплю саджаю через 45см, мій розмітчик на максимальний рядок 50смх2+10=110см. Можете за потреби збільшити.

Оскільки крайні рядки проходяться двічі, а середній лише раз, не забудьте наварити на середній клинок додатковий зуб з арматури 10-12мм і гарно його загострити. Центральний зуб має виступати вниз на 5-6см.

Кріплення інструмента зрозуміло з малюнків.
 

Схема розмітчика рядків

Якщо не бажаєте бавитися зі змінною шириною рядка, наваріть безпосередньо на одну певну ширину. Скажімо, на 45см. В цьому випадку можна не брати квадратну трубу, а використати будь-який матеріал.

Розміри підгортача дані на малюнку. Дугу переднього шва робимо так, щоби "провал" в середній точці був десь 2-3 см. Цей шов варимо знизу-вгору суцільним, а потім знизу посилюємо катанкою 5-6мм. Картопля виткнулася, рядки видно, можна підгортати. Для цього розмітчик змінюємо на підгортач. Підгортач у нас вариться з двох однакових лемешів із листового металу, який не пропалимо електродом (біля 2мм). Товщий метал важче гнути, та й потреби нема. Хіба у Вас завалявся халявний шматочок.
 

Схема підгортача

Деякі зауваження

- У місці зварювання лемешів і труби значне навантаження. Бажано, щоби не рвало листовий метал при роботі, по внутрішній осі шва проварити катанку 5-6 мм, а одразу за трубою також посилити кусочком катанки, приваривши її між двома лемешами і трубою. Великий відрізок приварювати не потрібно, бо колесо заважатиме вставляти інструмент в направляючу.

- В найвищій точці лемеші мають розійтися до 900. А після закінчення зварювання - ще додатково розігнути по зеленій лінії назовні. Це дасть можливість формувати високі та рівні рядки над картоплею.

- Нижній ніж має бути ретельно загострений. Робити його можна зі шматка шинки, яку за необхідності посилити зубом з арматури чи катанки.

Задача копачки - максимально глибоко "дістати" всі коренеплоди, при цьому мінімально їх пошкодити.
Для контролю після копачки бажано пройти із сапкою, щоб не лишати в землі частину врожаю.

Копачка

Копачка нам знадобиться десь числа 24 серпня, коли надумаємо збирати врожай. Основа її - кутник 50х50мм, вершиною вгору, зрізаний на ніж. Ззаду до нього приварюється катанка чи арматура 10-12мм товщиною. Довжини зазначені на малюнку. Кут підварювання направляючої має бути такий, щоби при роботі ніж копачки занурювався в грунт десь під кутом 75-80 градусів. У спокої нижні спиці лежать на землі горизонтально. Не варто підварювати дуже тонку арматуру, щоб не пошкоджувати картоплю.
 

 

Противага

Навряд чи у кого дома знайдеться непотрібна гиря. Противагу можна зварити, обваривши готову бетонну деталь, чи залити окремо у форму, попередньо виваривши каркас. Я обварював готові шматки алейних бровок.
 

Кріплення всієї конструкції зрозуміло з верхніх малюнків

Ну що, за роботу?

----------------
ВИНОСКИ

1. Тут і далі шинка - не шмат запеченого м'яса, а катана смуга металу певної ширини.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com