Люди від землі та залізні люди: як вся Україна чекає на їхню синергію в надскладних умовах

20 грудня 2022
Akme-Ukraine

Нові надскладні умови ставлять нові надскладні питання і перед кожним українцем, і перед суспільством, і перед державою. Звісно, не обходять вони й бізнес. Особливо ті сектори, які безпосередньо повязані із безпекою України. Маємо на увазі агросектор та залізничний транспорт. 

Головний меседж круглого столу "Агросектор + залізниця: відкритий діалог заради спільного виживання та розвитку" покликаний дати відповідь на питання: Як Україні не позбутися статусу житниці та як стати драйвером її відновлення? 

Пошук відповіді здйснювався поетапно в полі таких розмірковувань: 

 • Яке майбутнє українського аграрного експорту.
 • Що означає черга на залізниці.
 • Чи можливо “налаштувати” транспортні коридори на європейський лад і виконати "домашню роботу" з імплементації законодавства ЄС про відкритий конкурентний ринок залізничних перевезень.
 • Зміни парадигми формування вантажів “Укрзалізницею”.
 • Ранішнє планування перевезень. 

  Частина перша:

Реформування залізничного транспорту як драйвер економіки у післявоєнному відновленні України

До обговорення проблеми долучилися:

 • Юрій Щуклін, радник Голови правління Укрзалізниці, експерт логістичного ринку, радник правління УКАБ.
 • Олексій Балеста, радник Міністра з аграрної політики та продовольства України.
 • Володимир Крейденко, народний депутат України, заступник голови комітету ВР транспорту та інфраструктури.
 • Юрій Скічко, директор ТОВ «Гермес-Трейдінг», співзасновник агрохолдингу АгроВіста. 

НЕПОРОЗУМІННЯ через НЕДОРЕФОРМУВАННЯ. Пауза в реформі в частині відкриття доступу до інфраструктури вантажним перевізником сформувала ідеальна можливості максимізації прибутку УЗ. Це сталося через використання монопольного становища, що вдарило по аграріям. Така ситуація є виключно дискримінаційною по відношенню до приватних операторів рухомого складу. Чи рятують запроваджені т.зв. голландські аукціони, які продають не вагони, а перевезення, або інфраструктурнуспроможнісьі? Та як позначається на аграріях підвищення вартості перевезення на 70%? 

Частина друга:

Роль “Укрзалізниці” в контексті майбутньої європейської інтеграції України. Як має змінитися операційна та бізнес-модель перевізника

Спікери: 

 • Тарас Голуб, радник віцепрем'єр-міністра з питань євроінтеграції.
 • Семен Цейтлін, кандидат технічних наук, доцент, розробник технологій автоматизації систем управління залізничним транспортом.
 • Анна Кириченко, професор кафедри транспортних технологій та управління процесами перевезень Державного університету інфраструктури та технологій
 • Валерій Ткачук 

ОЧІКУВАННЯ ЯК НОВИЙ ФОРМАТ ВИЖИВАННЯ ТА РОЗВИТКУ. Законопроєкт щодо змін в транспортній логістиці розглядається як потужне забезпечення відновлення України. Проте важливо розуміти, що подолання тих перевантажень, з якими стикнулася українська укрзалізниця, має бути сприйнята залізничниками як нова можливість, яка вимагає від них дуже серйозних зусиль. Політичний діалог є одним з дуже потужних інструментів. УЗ - монополіст - тягне ковдру на себе, вона працює так як працює згідно чинного законодавства. Отож, чекаємо на січневу зустріч політичної еліти ЄС і України в Братиславі та на січневе засідання ВР, на якому буде прийнято Закон України про залізний транспорт.

Частина третя

Як Україні залишитися житницею Європи та продовжувати годувати весь світ?

Нова парадигма відносин між виконавцями процесу перевезень  та українськими аграрними виробниками

Спікери: 

Ігор Шилюк, член президії УКАБ, генеральний директор, ТОВ «Сігнет Холдинг»
Анна Бурка, провідна аналітикиня з досліджень, ФАО в Україні
Павло Коваль, директор Української аграрної конфедерації 
Павло Вітвицький, власник підприємства “Агрофірма Корнацьких”
Юрій Щуклін, радник Голови правління Укрзалізниці, експерт логістичного ринку, радник правління УКАБ
Віталій Нестор юрист, кандидат юридичних наук

Олександр Ткачук, підприємець, критик залізничних ринків

А ще серед учасників були: Дмитро Соломчук, народний депутат України, член комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин (онлайн), Юрій Конопацький, директор «ТОВ Інвест Агро Капітал», Михайло Гурський, директор «Зернова Транспортна Компанія», Стативка Юрій, к.т.н., доцент кафедри  інженерії програмного забезпечення в енергетиці КПІ ім. Ігоря Сікорського, Володимир Беседа, директор департаменту логістики група компаній «Вітагро», Володимир Слюсаренко, менеджер з логістики ТОВ ВітАгро (онлайн), Андрій Мазур, власник ТОВ Бориспільський хлібопродукт . 

НОВЕ ЧИ КРАЩЕ? Оцінка впливу війни на сільські домогосподарства показала, що вагомим чинником стають доходи від не-сільськогосподарської діяльності. Понад 55% сільського населення заявляють про зниження доходів, понад 30% загалом відзначають значне та різке зниження. Паралельне зі зменшенням доходів частина домогосподарств взяли нові борги після початку війни. І це лише частина негативного впливу війни на поточний стан сільських домогосподарств. Лише третина сільських домогосподарств не застосовують негативні стратегії подолання кризи. Залучення 100 млн $ в наступному році - ось такі сподівання маємо наразі.

Пригадалось прислівя: Не було б щастя, нещастя допомогло. Отож, ця розмова, щира, часом агресивна, показала, що українські фахівці переймаються розвоєм України всім серцем. Чи змінить новий Закон ситуацію з перевезеннями? Аграрії не впевнені. Проте шукати спільні рішення, адвокатувати їх заради відновлення України сьогодні виглядає як справа героїчна. Та ще й така, яка неможлива без спрямованого вибудовування синергії аграріїв та залізників, бізнесу та держави.

Автори: 

Модератор: Сергій Стуканов, ведучий програм Українського радіо 

Захід за підтримки асоціації Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ), головний інформаційний партнер заходу - видання Mind.ua.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com