Любити королеву

Якщо любити – то королеву, – вирішив Іван Мазепа, високий, ставний, русявий красень-козак.

Він опанував 8 іноземних мов, писав вірші; грав на багатьох інструментах любив торбан; чудово їздив верхи, фехтував. Тому батько, який мріяв про велику кар’єру сина, вислав його до Варшави. Там він спочатку навчався у Варшавському єзуїтському колегіумі та Краківській академії, згодом потрапив до двору польського короля, великого князя литовського і руського Яна II Казимира.
 
uahistory.com
 
Іван став королівським пажем, зумів швидко завоювати прихильність короля вишуканими й елегантними світськими манерами в обходженні. Ян II Казимир був у близьких взаєминах із західними монаршими дворами, щороку висилав за кордон трьох талановитих юнаків шляхетського походження для покращення освіти. Мазепа потрапив до цієї трійки стажерів; відвідав Німеччину, Францію, Італію, Австрію у дипломатичній місії козаків. Після цього король Ян-Казимир доручав Мазепі кілька різних дипломатичних місій в Україні, Туреччині, Московії.

У Варшаві розпочалася для Мазепи слава першого коханця Європи. На молодого красеня двору кинула око королева француженка Марія Луїза Гонзага де Невер (пол. Marie Louise Gonzaga de Nevers, Марія Людовіка) і вже більше не позбавляла його своєї високої та міцної опіки, і… ласки.
 
uahistory.com
 
Attributed to Justus van Egmont (1601–1674)
Portrait of Marie Louise Gonzaga. 1650
Royal Castle in Warsaw

 
На жаль, ця перша для Мазепи феєрія любовних утіх із королевою не могла тягнутися довго… Край поставив персональний конфлікт Мазепи зі шляхтичем Яном-Хризистом Пасеком (Пассеком), пажем при дворі польського короля, який брав участь у змові конфедератів проти короля (1661). Випадково Мазепа довідався й повідомив Яна Казимира. На суді ж Пасек викрутився зі справи, але заприсягнув помститись Мазепі. Ян-Хризостом Пасек неймовірний брехун, вчинив чисто по-бабськи: розпустив чутки про покарання українця польським магнатом Станіславом Фальбовським.

Дійсно, неподалік від маєтку Мазепи було володіння старого польського пана Фальбовського, який жив із молодою дружиною Гасею-Оленою. Між Іваном та Гасею спалахнуло кохання і вони зустрічалися в маєтку Фальбовських у часи відсутності старого пана. Та добродії розповіли панові, що молодий сусіда наносить візити ввічливості його дружині. Одного разу Фальбовський сказав дружині, що їде у справах на кілька днів. Гася вислала Мазепі листа. Та виявилося, що старий ревнивець зі своїми слугами влаштував засідку на лісовій дорозі.

Спокійно їдучи на коні до своєї подруги, Мазепа не міг приховати здивування від зустрічі. Фальбовський сказав, що перехопив і прочитав Гасіного листа і запитав:

– І як часто Ви були в моєму домі за моєї відсутності?

– Вперше їду, – відповів вершник.

Це ж питання задав Фальбовський своєму буйночубому слузі й почув:

– Скільки у мене волосся на голові!

По цьому сусідські слуги накинулися на Мазепу, повністю роздягли його і прив’язали обличчям до кінського хвоста. Потім почали стріляти з рушниць вгору і бити коня. Переляканий кінь поніс Мазепу через ліси додому…
 
Після сцени з Пасеком, що ледве не закінчилася дуеллю в королівських палатах, Мазепа втратив прихильність короля і змушений був повернутись в Україну.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Сучасні українські фільми: добірка 2023 року
Український кінематограф попри всі труднощі продовжує розвиватися. Розважає, смішить і змушує задуматися. Про такі картини сьогодні піде мова. Зібрали для вас 5 фільмів 2023 року, котрі радимо до перегляду.
Читати більше
Жіночі джинси для будь-якого типу фігури: як обрати ідеальний крій
Для більшості жінок джинси — це базовий елемент гардероба, з яким за умови вибору правильного крою, можна створити десятки образів. Однак некоректний вибір розміру, посадки чи фасону здатний спотворити навіть ідеальну фігуру.
Читати більше