...Любов до батьківщини прокинеться у рабів і свобода звільнить народи від чужої опіки...

30 вересня 2014
Ганна Черкаська
Прізвища Рилєєв, Рильський утворилися від назви народного музичного інструмента ліра - риля /рилє/, про що свідчать словники Бориса Грінченка, Володимира Даля. 

Доля Кіндрата Рилєєва, який народився 29 вересня 1795 р., тісно пов'язана з Україною. Його батько довгий час жив у Києві на Московській вулиці; похований на Аскольдовій могилі, поблизу церкви Св. Миколая. Є припущення, що Кіндрат Рилєєв народився у Києві. Часто "моїми земляками" називав поет друзів-українців. "Україна подарувала мені рідкісну, незрівнянну дружину. Уже шість років моя добра українка ощасливлює мене", - писав Рилєєв про Наталю Михайлівну з роду Тев'яшових. І складав за це "душевну, вічну подяку" Україні.

Із 1817 до 1820 року поет жив в Україні, бував у Києві, Харкові. Кіндрат Федорович добре знав українську мову, вивчав історію України. У своїх творах Рилєєв оспівав сторінки нашої історії: у поемах "Войнаровський", "Наливайко", "Пролог" до трагедії "Богдан Хмельницький". У той час, коли усі церкви Росії піддавали анафемі ім'я Мазепи-зрадника, поет оспівав гетьмана-державника:

Мы в нём отца народа чтили,
Мы в нём Отечество любили...
О путник, все предузнавали,
Что мы с Мазепой погребали
Свободу Родины своей.


У сповіді Наливайка, багато співзвучного з сьогоденням: "узнал казак в своих союзниках тиранов", або рядки "О, как несносно, как ужасно под иго чуждое попасть". 

Болісно, "під дих," наопаш били слова класика:

И песни дев их заунывны,
Как заунывен звук цепей.
А Киев - стоит как памятник надгробный
Над угнетённою страной.


Та поет вірив, що любов до батьківщини прокинеться у рабів і свобода звільнить народи від чужої опіки. Тому зробив висновок: "Хіба ж можна народ, який має таку звитяжну історію, таку пісню, самочинно віддавати під протекторат будь-якої держави!" 

30-літній Рилєєв випив до дна чашу страждання, бо вбачав "великий зміст і великий урок для наступних поколінь". К. Рилєєв страчений на шибениці 13 (25) липня 1826 р. на кронверку Петропавлівської фортеці в числі п'яти керівників виступу разом з П. І. Пестелем, С. І. Муравйовим-Апостолом, М. П. Бестужевим-Рюміним, П. Г. Каховським. Його останніми словами на ешафоті, зверненими до священика, були: "Батюшка, помоліться за наші грішні душі, не забудьте моєї дружини і благословіть дочку Настеньку".

Рилєєв був одним із трьох нещасних, під ким мотузка обірвалася. Він провалився всередину ешафота і був повішений вдруге. Саме Рилєєву належать слова: "Проклята земля, де не вміють ні скласти змови, ні судити, ні вішати!"

Похований разом з іншими страченими декабристами на о. Голодай.

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати сережки відповідно до форми вашого обличчя
Час від часу ми розповідаємо про те, як світ і мода змінюють одне одного. Мабуть, ви самі це відчуваєте по тому, як змінюються тренди. Адже вони чутливі до культурного підґрунтя. Сьогодні ми поговоримо про прикраси, зокрема про золоті сережки. Розповімо, як правильно обрати і купити золоті кульчики, які будуть личити формі вашого лиця.
Читати більше
ЖИВОПИС ВАСИЛЯ ПОПОВИЧА: НЕЗЕМНА КРАСА КАРПАТСЬКИХ КРАЄВИДІВ, ЧАРІВНІ МІСЬКІ ПЕЙЗАЖІ, СОКОВИТІ НАТЮРМОРТИ
У його роботах немає напруги, драматизму, а є спокій і мальовнича привабливість природи; принадність для прогулянок і споглядання старовинних вулиць і будинків; розкішність зображеного в натюрмортах.
Читати більше
8 порад, як подбати про навколишнє середовище
У часи, коли в Україні війна, а у світі коїться казна-що, ми часто забуваємо про важливі речі. Сьогодні мова піде про одну з них — навколишнє середовище. Й ось дружнє нагадування, як ми можемо йому допомагати.
Читати більше