Любов чи влада?

2 травня 2025
Ілля Ріхтер

Лише прочитавши цей новий дивовижний роман, можна насолодитися розкішною мелодрамою, в якій поєдналися історичні відомості, жіноча психологія та ліричний акомпанемент.

Ця історія простої дівчини з Рогатина й могутнього султана знайома практично кожному з нас. Але щоразу з’являються нові відомості про кохання української наложниці й Сулеймана, які іноді виникають внаслідок інтерпретації відомих фактів. Але це те, що стосується історичної науки, натомість для творчості немає меж фантазії, яка щоразу дарує нам черговий шедевр любові – до рідного краю та його героїв. В «образотворчому» сенсі згадується нещодавній проект графічної дизайнерки Бекки Саладін під назвою Royalty Now, в рамках якого можна побачити, як насправді виглядали найвідоміші люди в історії нашої цивілізації, а в поетичному варто представити найновішу книжку «Любов і влада» Романа Лябиги. І це вже не експеримент, в якому згадана Бекка Саладін з'єднала історію і сучасний стиль, а справжня класична драма, в якій поєдналися історичні відомості, жіноча психологія та поетичний акомпанемент.

 Тож цей грандіозний 600-сторінковий роман у віршах про найславетнішу з жінок, українську дівчину Настю Лісовську, яка потрапила у полон, але залишилася невпокореною, ставши в народній славі Роксоланою, дружиною султана – чудовий зразок поетичної інтерпретації відомої історії, в якій, тим не менш, розповідається про малознані факти та досліджуються причини й наслідки історичних подій. Крім того, наче в казці, а чи в авантюрній пригоді, ми можемо немов уперше дізнатися, що ж станеться, якщо…

Якщо доб'ється Роксолана

Шлюбу з Володарем, тоді

Зможе всім світом керувати,

Буде царицею землі.

А якщо ні, тоді з палацу,

Її відправлять назавжди:

Усе, що має, все заразом

Позбавлять, наче голови.

Та Роксолана ризикнула,

Тут "Або пан або пропав" -

Колись в Рогатині казали,

Зокрема про маловідомий фактаж, оспіваний у романі, хотілося б говорити якнайбільше, бо поетична форма його супроводу – це безперечний дар автора, яким може насолодитися кожен. Натомість цікаві факти – приємний і несподіваний бонус у цій відомій, здавалося б, історії. Зокрема відомості про те, як у древній Галич (за 40 км від Рогатина) приїжджав Митрополит Київський, Галицький і всієї Русі Йосиф II Солтан і благословив малу Настю Лісовську. Або про те, як наприкінці життя її, дочку православного священника, яка малою сиділа на колінах у православного митрополита, поховав провідний лідер ісламу.

Наприкінці вражає «Монолог Роксолани перед смертю», викладений з шекспірівською напругою і психологізмом. Гіркі й трагічні останні рядки роману, в якому, наче у житті героїні, поєдналися велич задуму, глибина осмислення та ясравість поетичного викладу.

Життя, криваве й невгамовне.

Та я змістовне прожила,

Була щаслива, і достойно

Я помираю. Не раба!

Всі чують? Не раба – Султана!

Я найсильніша із жінок

В бучній історії османів.

Тюльпан найкращий із квіток.

Роман Лябига. Любов і влада. - Брустури: Дискурсус, 2025

Фото: Бекка Саладін

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com