ЯК ФРАНКО МОЛОДИЦЯМ ПИСАВ: Климентина Попович

ЛИСТИ ІВАНА ФРАНКА ДО КЛИМЕНТИНИ ПОПОВИЧ (2)

У 50-ому томі Зібрання творів Івана Франка вміщено два листи письменника до Климентини Попович.

12 вересня 1895 року він пише, що радий, бо вона знову взялася до літературної праці. Крім того, вдячний, що “не стратили до мене довір’я і готові прислати мені свої твори до перегляду, а зглядно до уміщення в “Житю і слові”.

Іван Франко запевняє Климентину Попович: “Розуміється, я з дорогої душі згоджуюся на се і, як тільки одержу Ваш рукопис, зараз прочитаю його і по всій щирості скажу Вам свою думку”.

Він розповідає їй про редаговане ним “Життя і слово”: “… я бажаю з новим роком зробити його більше, ніж досі, органом літератури і критики; значить, побіч свого роману бажаю друкувати в кожній книжці хоч одну цілу новелу або повістку, і для того Ваше співробітництво і тут мені буде дуже пожадане. Жаль, що фінансово “Ж. і сл.” стоїть так лихо, що я й не знаю, як зможу видержати третій рік. Ну, та що діяти, треба якось видержувати”.

Іван Франко просить у Климентини Попович допомоги “в цілі пошукування старих руських книг, друків та рукописів”, коли поїде до Буковини.

А вже 29 листопада 1895 року він із сумом повідомляє: “Ваше гарне оповідання я читав і думаю, що воно стоїть друку. Жаль, що я перестаю видавати “Житє і слово”, то й не можу напечатати його у себе”.

Натомість Іван Франко пропонує Климентині Попович надрукувати це оповідання у “Буковині”, яку видає Маковей. При цьому зазначає: “А здається, що від нового року він зачне обік “Буковини” видавати осібну літературну часопись, де можна буде друкувати літературні твори, не компрометуючись сусідством з політичними мудруваннями “Буковини”.

Анатолій ВЛАСЮК

26 серпня 2018 року

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як соціальні мережі витіснили книги з нашого життя
Журналістка Зої Вільямс поділилася з британським онлайн-виданням The Guardian своїми спостереженнями щодо нинішнього покоління, яке, на її думку, набагато більше часу витрачає на соціальні мережі і месенджери, ніж на читання книг.
Читати більше
5 країн, яких можуть не побачити на карті світу наші діти через незворотні природні катаклізми
Даний матеріал дасть невтішні прогнози для 5 країн світу, які, на думку і за підрахунками вчених, можуть зникнути з обличчя землі найближчими десятиліттями.
Читати більше