ЛікНеп 101. Перший пожежний автомобіль на теренах України

21 січня 2015
Володимир

З початком нового століття світові виробники пожежної та аварійно-рятувальної техніки перейшли на створення нового виду спецмашин, т.зв. пожежно-рятувальних автомобілів, котрі б могли не лише довозити до місця надзвичайної ситуації відповідні сили та засоби, а й стати універсальними з точки зору використання. Я маю на увазі автомобілі, які б могли однаково застосовуватись та справлятись, як з пожежами, так і з ДТП чи хімзагрозою. Сучасні зразки пожежної техніки просто вражають. До прикладу візьмемо звичайну пожежну автоцистерну HLF 30/30 виробництва IVECO MAGIRUS (фото 1), ось її тактико-технічні характеристики: оперативний розрахунок – 7/9 чол., місткість цистерни для води – 2000/2500/3000 л., пінобака – 400 л., номінальна подача – 50 л/с (3000 л/хв) за 10 кгс/см², пінозмішувач – автоматичний, котушка першої допомоги - рукав ø28 мм/50 м, електрогенератор – 13 кВт, освітлювальна щогла – 5,5 м., прожектор - 2×1000 Вт, лебідка – 5 Тс, потужність двигуна – 299 л.с. (220 кВт), габарити – 7300 (8600)×2500×3300 мм, повна маса – 15000 кг. Не будемо кривити душею, для багатьох підрозділів, і не лише України, це і зараз являється фантастикою, що ж тоді можна говорити про пожежну техніку, припустимо, 100 років тому?

Після того, як у 1886 році Карл Бенц запатентував перший автомобіль, розпочалась автомобільна революція, котра зачепила усі розвинені на той час країни (Російська імперія - не була вийнятком). У процесі вдосконалення конструкції та технології виробництва автомобілів значно розширилася сфера їх застосування, що викликало появу спеціалізованих автомобілів. Спеціальні автомобілі використовуються зокрема і для потреб служб екстреної допомоги (пожежні автомобілі, швидка медична допомога та ін.)

В той час у Санкт-Петербурзі 12 березня 1844 року у сім'ї підприємців народився майбутній винахідник, конструктор одного з перших російських серійних автомобілів, німець за походженням - Петро Олександрович Фрезе (фото 3). За освітою - гірський інженер. Був співвласником, а потім власником екіпажної фабрики "Нелліс і Фрезе". Ідея створення автомобіля виникла у Фрезе після того, як він у 1893 році відвідав Всесвітню торгівельно-промислову виставку у Чикаго. Там Петро Олександрович познайомився із конструкцією безкінних екіпажів та зі своїм майбутнім партнером по бізнесу - відставним лейтенантом російського флоту і власником двигунобудівного заводу Євгеном Яковлєвим. 

У 1896 р. Фрезе та Яковлєв сконтруювали перший в імперії автомобіль. Це притому, що двигун був виготовлений на заводі у Яковлєва, а екіпажна частина - на фабриці у Фрезе.

Після смерті компаньйона у 1898 р. Фрезе продовжив роботу над конструюванням автомобілів. У 1899 р. на його підприємстві зібрали електромобілі І.В. Романова, потім першу вантажівку (1901 р.), перший тролейбус (1902 р.), серію поштових фургонів (1903 р.).
 


А у 1904 році на фабриці був сконструйований перший в Російській імперії ПОЖЕЖНИЙ АВТОМОБІЛЬ (фото 2). Це був останній автомобіль Фрезе з одноциліндровим двигуном De Dion Bouton (потужність - 9 к.с., роб. об. - 942 куб. см). Машина призначалась для перевезення 10 бійців, на ній стояв стендер (прадід пожежної колонки) на 80 сажнів (1 сажень = близько 2 м) пожежного рукава та дві пожежні драбини. Протипожежне обладнання встановила петербурзька фірма "Лангензіпен". Пожежний автомобіль був сконструйований в єдиному екземлярі та був придбаний Олександро-Невською пожежною частиною Санкт-Петербургу. Відразу ж в день отримання частиною даного автомобіля 10 червня (за старим стилем) 1904 р. він брав участь у гасінні пожежі на околиці міста.

Перший в імперії пожежний автомобіль прибув до місця події на 12 хвилин раніше кінного обозу й довів свою практичність. Після цього винаходу Фрезе ще створив першу карету швидкої допомоги (1907р.), а наприкінці 1910 року відійшов від справ та продав фабрику петербурзькому відділенню Російсько-Балтійського вагонного заводу. На отримані кошти купив собі невеличкий маєток у Тверській губернії, де і жив до кінця своїх днів.

Щодо пожежних автомобілів безпосередньо на території України, то відомо, що перші автомобілі з'явилися в Києві у 1913 році. Кузов кріпився на шасі від перших "мерседесів". Важко зараз сказати, чи був цей автомобіль у столиці один. Деякі історики вважають, що їх було закуплено три. Машина ця виїжджала "на справу" до середини 1924 року, коли в СРСР почалося масове виробництво автоцистерн і автонасосів на основі автомобіля ЗІС-5. 

Таким чином ми разом з Вами в черговий раз зайшли у таку багату та незнану гавань під назвою "Історія пожежництва". До нових зустрічей!

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Чоловіча білизна: на що звернути увагу при виборі
Практичність давно стала ознакою комфорту в носінні одягу. Ми часто пишемо про тренди на одяг та взуття в різні сезони. Та сьогодні поговоримо про невід’ємну частину чоловічого гардеробу — чоловіча білизну. Розберемо найзручніші варіанти для носіння та чому варто віддати їм перевагу.
Читати більше
Як вибрати сережки відповідно до форми вашого обличчя
Час від часу ми розповідаємо про те, як світ і мода змінюють одне одного. Мабуть, ви самі це відчуваєте по тому, як змінюються тренди. Адже вони чутливі до культурного підґрунтя. Сьогодні ми поговоримо про прикраси, зокрема про золоті сережки. Розповімо, як правильно обрати і купити золоті кульчики, які будуть личити формі вашого лиця.
Читати більше
ЖИВОПИС ВАСИЛЯ ПОПОВИЧА: НЕЗЕМНА КРАСА КАРПАТСЬКИХ КРАЄВИДІВ, ЧАРІВНІ МІСЬКІ ПЕЙЗАЖІ, СОКОВИТІ НАТЮРМОРТИ
У його роботах немає напруги, драматизму, а є спокій і мальовнича привабливість природи; принадність для прогулянок і споглядання старовинних вулиць і будинків; розкішність зображеного в натюрмортах.
Читати більше