Куди зникають гроші, або Як припинити витрачати їх на вітер

Чергова помада, горнятко кави перед роботою, кумедна пара шкарпеток... Часом ми самі не помічаємо, як витрачаємо купу грошей на непотрібні дрібниці.

Чому наш мозок ігнорує ці процеси і як навчити його відстежувати витрати?

Чому в кінці місяця ми деколи не розуміємо, куди зникла наша зарплата? Начебто нічого глобального не купували, а знову доводиться позичати у більш передбачливого колеги до отримання. Арт Маркман, професор психології і маркетингу університету Остіна, вважає, що проблема в тому, що сьогодні ми набагато рідше, ніж раніше, беремо в руки звичні паперові гроші. А купувати все, що завгодно, стало набагато простіше, ніж 10 і вже тим більше 50 років тому.

КРЕДИТ галактичних РОЗМІРІВ

Іноді мистецтво передбачає майбутнє. Арт Маркман наводить як приклад перший фільм саги «Зоряні війни», що вийшов в 1977 році. Глядачі були вражені тим, що герої фантастичної стрічки не використовують готівку, розплачуючись за покупки якимись «галактичних кредитами». Замість звичних монет і купюр — віртуальні суми, які лежать на рахунку. І зовсім незрозуміло, як можна за щось платити, не маючи чогось, що фізично уособлює, власне, гроші. Тоді ця задумка авторів фільму шокувала, проте сьогодні всі ми приблизно так і робимо.

Нашу зарплату переводять на особисті рахунки. Ми платимо за товари і послуги за допомогою пластикових карток. Навіть за телефон і за рахунками ЖКГ ми просто перераховуємо гроші з одного рахунку на інший, не наближаючись до банку. Гроші, які у нас наразі є, — це не щось відчутне, а просто цифри, які ми намагаємося тримати в голові.

Наше тіло — не просто система життєзабезпечення, що підтримує роботу мозку, нагадує Арт Маркман. Мозок і тіло розвивалися разом і звикли до того, щоб разом виконувати якісь дії. Найкраще, — щоб ці дії фізично змінювали навколишнє оточення. Нам просто важко робити щось абсолютно умоглядне, те, у чого немає матеріального прояви.


Нам навіть не треба докладати зусиль, щоб десь зареєструватися, — потрібно просто знати номер картки. Це занадто просто.


Тому розвинена система розрахунків швидше ускладнює, ніж полегшує наші відносини з грошима. Адже у всього, що ми набуваємо, є матеріальна форма, на відміну від грошей, якими ми розплачуємося. Навіть якщо ми платимо за якусь віртуальну річ або послугу, її зображення на сторінці продукту виглядає для нас набагато реальнішим, ніж ті суми, які йдуть з наших рахунків.

Крім цього, нам практично нічого не заважає здійснювати покупки. В онлайн-гіпермаркетах є опція «покупка в один клік». Нам навіть не треба докладати зусиль, щоб десь зареєструватися, — потрібно просто знати номер картки. У кав'ярнях і молах ми можемо отримати бажане, просто приклавши шматочок пластика до терміналу. Це занадто просто. Набагато простіше, ніж вести облік доходів і витрат, планувати покупки, завантажувати хитрі додатки для обліку витрат.

Така поведінка швидко входить у звичку. І в цьому немає нічого страшного, якщо вас влаштовує та кількість грошей, яке ви витрачаєте, і та сума, яку вдається заощадити. Якщо ж вам хочеться, щоб після позапланового походу в бар з друзями вам усе-таки вистачало грошей на тижневий запас продуктів (особливо якщо це тиждень перед зарплатою), доведеться дещо над чим попрацювати. Якщо ж ви продовжите вести себе в тому ж дусі, про заощадження краще і не мріяти.

Звичка ВИТРАЧАТИ, ЗВИЧКА ВВАЖАТИ

Досить імовірно, що ви часто взагалі не уявляєте, куди поділися гроші: якщо якась агресивна дія входить у звичку, ми просто перестаємо її помічати. Взагалі звички — річ непогана. Погодьтеся: чудово просто вмикати й вимикати світло, не продумуючи кожен крок. Або чистити зуби. Або одягати джинси. Уявіть, як було би складно, якби кожен раз вам доводилося розробляти для простих побутових завдань спеціальний алгоритм.

Якщо ж ми говоримо про погані звички, перше, з чого варто почати дорогу до змін, — постаратися відстежувати ті дії, які ми зазвичай робимо «на автоматі».

Арт Маркман пропонує тим, хто виявив у себе проблеми з компульсивними і непомітними витратами, для початку відстежити свої покупки за місяць. Заведіть маленький блокнот і ручку і весь час тримайте їх при собі.

Помістіть на лицьову сторону кредитки наклейку з нагадуванням про те, що кожна покупка повинна бути «зареєстрована» в блокноті.

Строго фіксуйте кожну витрату. Записуйте дату і місце «злочину». На цьому етапі вам не потрібно коригувати свою поведінку. Але якщо, подумавши, ви відмовитеся від покупки, то нехай.

Усі зміни починаються з такого простого і одночасно складного кроку, як набуття знань про власні звички

Маркман пропонує щотижня вивчати список скоєних покупок. Це допоможе вам розставити пріоритети щодо витрат. Чи купуєте ви те, що вам взагалі не потрібно? Витрачаєте гроші на те, що насправді можете зробити самі?

Чи є у вас пристрасть до покупок «в один клік»? Які предмети залишилися б на складі, якби вам довелося докласти більше зусиль для того, щоб їх отримати?

Для боротьби з неконтрольованими покупками були розроблені найрізноманітніші стратегії і способи, але всі зміни починаються з такого простого і одночасно складного кроку, як-от набуття знань про власні звички.

Простий блокнот і ручка допоможуть перевести наші витрати зі світу віртуального у світ фізичний, подивитися на них так, як якщо б ми діставали кровно зароблені з гаманця. І, можливо, відмовитися від чергової червоної помади, прикольних, але непотрібних шкарпеток і третього за день американо в кав'ярні.

Джерело: переклад із сайту psychologies.

Зображення — pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com