Читати більше
Крим. Далеко, Поряд, завЖди
Крим – це не лише географічний простір, але й відчуття, і пам’ять, і враження. З-поміж картин, старовинних примірників Корану з нотатками на полях і виловлених з дна моря предметів побуту є те, що не вміщається у рамку чи під скло. Той Крим, який ми можемо відвідати, не минаючи адміністративні межі.
«Крим – це Україна» – такі плакати з’являються у громадських місцях десь між 14 лютого та 8 березня щороку. Мистецькі акти за невикорінною радянською традицією прагнуть до чогось «приурочити». 26 лютого – день опору кримчан російській агресії. І саме в цей день виставка «Дивовижні історії Криму» відривається для відвідувачів у Мистецькому Арсеналі.
«Дивовижні історії Криму» – це не про спротив, вимушених переселенців і втрату дому. Про те спільне, що не розділяється жодним кордоном. Виставка про історію, природу, мистецтво й релігію півострова, що став домом для багатьох культур. «Золотий острів у Чорному морі», як його називали, об’єднував у собі кольорову мозаїку.
Малюнки, рослини, комікси, каміння, посуд і вбрання – все можна побачити (а дещо навіть приміряти) у залах Арсеналу. Розміщені в хронологічному порядку, експонати виставки демонструють ті культури, що були і є присутніми на півострові.
Артефакти виставки зібрані з п’ятнадцятьох українських музеїв та приватних колекцій. Створити виставку про Крим, не маючи доступу до музейних колекцій самого цього регіону – складне і важливе завдання за тих суспільно-політичних обставин, які склалися зараз. Одні з найцікавіших історичних пам’яток «мандрували» з музеїв Львова та Харкова, також є надані власниками приватних колекцій спеціально для виставки і не презентовані раніше для широкого загалу.
Кураторки виставки відмічають звичаї та традиції народів, що мешкали в Криму, їхні історичні передумови та навіть сорти риби, що виловлювались біля берегів Херсонесу. Освітня програма, розрахована на дорослих та дітей, буде запропонована відвідувачам у вигляді тематичних лекцій та майстер-класів з історії та культури Криму. Перший з них відбудеться вже 2 березня.
«Для мене ця виставка – руйнівниця міфів», зазначає Алім Алієв, директор Кримського Дому. І це не лише про усталені стереотипи, але й про ті міфі які «офіційно» прищеплювались радянською історіографією. Що саме і як повідомлялось викривлено з «історій Криму» кожен відвідувач може дізнатися для себе. Персональний вимір Криму – це одна з провідних ідей, закладена у «Дивовижні історії».
Понад мільйон музейних предметів, значимих зразків матеріальної культури та мистецтва, залишилися у Криму, і до них немає доступу. Чи збережуться пам’ятки на своїй історичній батьківщині за умов окупації, ми не знаємо, оскільки навіть кількість музеїв, що функціонують в Криму, з 2014 зменшилася. Але можемо зберігати присутність Криму в серці і свідомості.
Випадковиз фактів про виставку «Дивовижні історії Криму»
- 15 музеїв та інших установ, що мають власні колекції, передавали експонати для створення «Дивовижних історій», зокрема наукова бібліотека імені Вернадського.
- На виставці присутні різні мистецькі форми – живопис, скульптура, графіка, а також скульптура та відео-проекція. Все це органічно поєднаною.
- Кримськотатарські костюми, представлені на виставці, можна приміряти і сфотографуватися в них. Вони створені сучасними майстрами спеціально для виставки.
- Рибний ринок в Херсонесі в буквальному сенсі годував кримських легіонерів, чиї гарнізони були розміщені в цьому місті. Деякі рецепти рибних делікатесів, якимі ласували легіонери, зберігалися донині.
- До організації «Дивовижних історій Криму» долучалися два міністерства – Міністерство культури та Міністерство інформаційної політики.
І останнє, надважливе враження – присутність півострова буквально відчувається в роботі сучасної художниці, представленій наприкінці виставці. «Зоряне сяйво» – дуже суб’єктивна, і тому дуже близька кожному художня інтерпретація Криму, і саме Керчі – рідного міста художниці Марії Куликівської. У ній зосереджене її дитинство і становлення як особистості. Сама вона присвячує твір бабусі та батькам. Де закінчується море і починається небо? Звідки приходить «велика вода» і великі враження? Колір неба, що постійно змінюється в інсталяції, і відчуття присутності, яке триває.
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше