Неприпустима некомпетентність

Чи доводилося вам стикатися з людьми, які абсолютно не розбираються в тій чи іншій сфері, але поводяться зухвало, зарозуміло, влаштовують фахівцю високого класу справжнього прочухана, екзаменують і критикують. Невже вони не відчувають своєї некомпетентності?
 
Виявляється, ні! Існує так званий ефект Даннінга-Крюгера, відкритий двома психологами, які за це відкриття у 2000 році стали лауреатами Шнобелівської премії з психології (пародія на престижну міжнародну нагороду "за досягнення, які змушують спочатку засміятися, а потім – задуматися").

Незважаючи на те, що премія жартівлива, дослідження, проведені Джастіном Крюгером і Девідом Даннінгом серед слухачів психологічних курсів Корнельського університету викликають великий інтерес, багато що пояснюють щодо дивної поведінки повних профанів і змушують кожного з нас замислитися над тим, чому "Дурень думає, що він розумний, а розумна людина знає, що вона дурна" (В. Шекспір).

Що ж таке ефект Даннінга-Крюгера?

Це спотворене сприйняття людей, котрі мають в тій чи іншій сфері низький рівень кваліфікації і знань, але які вважають себе експертами і знавцями і, на цій підставі, роблять помилкові висновки та приймають неправильні рішення. Вони дуже високої думки про свої уявні здібності, тоді як реальні висококласні фахівці завжди сумніваються, невпевнені в собі та, як Сократ, постійно собі твердять: "Я знаю, що нічого не знаю".

Коротко кажучи, некомпетентні люди частіше мають кращу думку про свої здібності, ніж ті, хто сумнівається в собі – компетентні.

Д. Даннінг і Д. Крюгер спиралися у своєму дослідженні на два афоризми:
  • "Невігластво частіше народжує впевненість, ніж знання" (Ч. Дарвін)
  • "Одна з неприємних властивостей нашого часу полягає в тому, що ті, хто відчуває впевненість, дурні, а ті, хто володіє хоч якимись уявою і розумінням, сповнені сумнівів та нерішучості" (Б. Рассел – британський філософ, лауреат Нобелівської премії)
 
Намагаючись довести ці афоризми на життєвих прикладах, дослідники давали завдання людям в різних аудиторіях, щоб виявити серед них так званих "знавців" психології, людських відносин, гри в шахи, керування автомобілем, літератури, політики і т.ін. Виявилося, що таких "асів" безліч, причому, знавці літератури одночасно були знавцями кулінарії, автомобілів і психології взаємин. Безапеляційним, тобто таким, що не терпить заперечення, тоном вони часом несли суцільну нісенітницю, демонструючи своє повне невігластво і непереможну впевненість у правоті власних слів. При цьому часто робили це в агресивній формі, активно жестикулюючи і артикулюючи, показуючи своє войовниче невігластво у всій первозданній дикій красі.

Риси "неприпустимої некомпетентності"

Люди з низькою кваліфікацією в будь-якому виді діяльності мають такі особливості:
  • Переоцінюють свою думку, вважаючи її "істиною в останній інстанції".
  • Вони неадекватно оцінюють ситуацію і не бачать високого рівня компетентної людини. Схильні, навпаки, бачити в ній некомпетентного ідіота.
  • Не розуміють своєї некомпетентності. Тобто не бачать всієї її глибини, оскільки до глибин не докопалися.
  • При отриманні знань починають розуміти свою некомпетентність, навіть якщо їхній рівень практично залишився на тому ж показнику.
Уявіть собі, якщо така людина потрапляє на керівну посаду. Можна тільки поспівчувати його підлеглим. Як правило, текучка кадрів у таких компаніях просто зашкалює. І справа, звичайно, страждає.

Але навіть усвідомивши свій низький рівень, такі люди дуже часто не змінюються у своєму жахливому невіданні та поведінці, бо це для них свого роду захисний костюм, який оберігає їх від викриття. Можна навіть суто формально винести вердикт такому крикуну: чим більше людина галасує, розмахує руками і розпікає когось, тим менше вона розбирається в тонкощах питання. В іншому випадку, вона поводилася би зовсім інакше.
 

 ​​"Войовниче невігластво" є в кожному!

Здавалося б, все зрозуміло з некомпетентністю керівника, сусідки або свекрухи, але ми тут при чому?! Ми не такі. Ми зі своїм уставом у чужий монастир не ліземо. Не вчимо професіоналів, не сунемо з порадами до фахівців і не ставимо оцінки там, де за визначенням, робити цього не маємо права. Як би не так!

У житті все відбувається навпаки: часом ми самі не помічаємо, як безжально виносимо вердикти і розмазуємо когось по стінці, помітивши, на наш погляд, важливу помилку в чому завгодно:
  • в приготуванні омлету шеф-кухарем ресторану,
  • у виборі вбрання провідним стилістом,
  • в перевірці домашнього завдання вчителем,
  • у викладенні товару на полиці продавцем,
  • у водінні машини інструктором,
  • в управлінні ЖЕКом, містом, країною і світом
  • і т.ін.
 
Чого не торкнися, дай нам тільки волю висловитися і покритикувати, і наша внутрішня некомпетентність тут же покаже, хто краще за всіх про все поінформований і є фахівцем широкого профілю. Не вірите, а даремно! Обов'язково настане контрольний час, і тоді чи активно спровокований "знавцями", чи-то дійсно, як справедливий голос, що впав з неба: "Ну ось! Я попереджав! Я ж тобі казала!"

Мені здається, що цим гріхом частіше страждають жінки. Не раз доводилося зустрічати таких розумниць, які у свої двадцять п'ять буквально все про все знають, судять, по полицях розкладають, виносять вироки, починаючи від втулок і виточок, закінчуючи адронним коллайдером і офшорними зонами. Просто унікуми якісь.

Якщо в описуваних типажах ви мимоволі впізнали себе або своїх знайомих, згадайте про ефект Даннінга-Крюгера і зменшіть звук у своєму безапеляційному фонтані. Адже він замість срібних бризок, цілком можливо, розбризкує порожнечу, збільшуючи у світі ентропію (хаос, безлад, неконтрольований процес руйнування).
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса та практичність: які матеріали використовують для оббивки м’яких меблів
Від того, наскільки вона буде практичною та міцною, залежатиме тривалість її «життя» та привабливого вигляду меблів, тож це варто враховувати, вибираючи диван чи крісло.
Читати більше