Козаки та казаки

Козаки та казаки.


Мене особисто завжди цікавило, у чому різниця між українськими козаками, та казаками московського царства. Давайте друзі проведемо паралель між цими субкультурами і побачимо це.
Перші письмові згадки про українських козаків зустрічаються у 1489 р. Слово "козак" походить з тюркських мов і означає – вільна, озброєна людина. У 1489 р. вперше згадується в письмових джерелах про українських козаків у "Польській хроніці" Бєльських, в якій говориться про похід Яна Ольбрахта, сина польського короля Казимира IV, проти татар у Східне Поділля, провідниками в якому були козаки. У 1492 р. у листі великого литовського князя Олександра до кримського хана Манглі-Гирея говориться про козаків, які під Тягинею (сучасні Бендери у Молдові) розбили турецький корабель. Тобто у 80 – 90ті роки XV ст. українське козацтво вже існувало. Козацтво виникало на південноукраїнських землях - на території від середнього Подніпров'я і майже до Дністра (південні окраїни Київщини, Брацлавщини, Поділля). Ці землі називалися Диким Полем: після нашестя монголо-татар, а потім, унаслідок частих нападів Кримського ханства, землі обезлюділи і залишалися незаселеними. Центром козацтва стало Запорожжя - степи за порогами Дніпра.Козаки користувалися господарськими угіддями, займалися промислами, брали участь у самоуправлінні. Для оборони від турецько-татарської агресії козаки об'єднувалися у військові загони. Вони і самі завдавали ударів татарам та туркам: спускаючись по Дніпру на своїх великих човнах - "чайках", вони нападали на татарські гарнізони, турецькі галери, фортеці. Ґенеза козацтва була закономірним результатом вікової боротьби осілого землеробського населення зі степовими кочівниками в зоні так званого "Великого кордону", який розділяв європейську і азійську цивілізації. Наявність типологічно подібних соціальних явищ у Болгарії, Угорщині, Трансильванії, Молдові, Хорватії (гайдуки, секеї, ускоки, граничари), Криму, Московії свідчить про певні закономірності організації вільної людності, не обмеженої державними правовими нормами. Всі вони виникли в рамках одного хронологічного періоду (XV-XVI ст.) і мали багато спільних рис внутрішнього устрою, господарських і військових занять, соціального становища.
В подальшому створилася могутня Українська козацька держава.
Офіційно казацтво московського царства вперше побачило світ у 1579 році ,коли Іван Грозний написав їм грамоту до вступу на службу. Різниця між українськими козаками та російськими казаками дуже велика і це склалося історично. Якщо говорити про українських козаків, то вони насамперед боролися за волю, а потім створили свою державу. Якщо ж говорити про російських казаків, то вони спочатку боролися за волю, а потім почали боротися за царя-батюшку і, відповідно, держави своєї не створили. Вони існували поза системою російського народу.
Українські козаки завжди боролися за свій народ, за своє товариство, за православну віру. Таким чином ми бачимо, що різниця між українськими і російськими казаками полягає у світоглядній, ментальній площині.
Ми знаємо, що російські казаки під час повстання Степана Разіна або Омеляна Пугачова боролися проти царської влади до кінця 18-го століття, але царська влада змогла їх побороти і вже у 19-му на початку 20-го століття ми знаємо, що російські казаки боролися за російського царя і проти свого народу.
Варто нагадати, що радянська влада знищувала не лише українське козацтво. Російське казацтво воювало на стороні Вермахту. На стороні фашистської Німеччини було близько 50 тисяч донських і кубанських казаків, які входили в українські міста, наприклад в Запоріжжя, від імені Гітлера.
Тому браття та сестри ми повинні пишатися нашими українськими, справжніми козаками. Які своїми перемогами на віка прославили нашу святу Україну!

[adSlot8]

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Прокоп 22 червня 2018
На тюркском- казак,в 1280 году,после смерти хана мамая его сын максуд кият на землях своего отца основал две сечи(на тюркском крепость) плтав и глинск,сам сел в Полтаве,сына своего лексу посадил в глинска.лекса принял христианство и стал александром глинским,родоначальником князей глинских.войско его состояло из Черкасов,черных клобуков,каракалпаков,аланов .они заложили сечи ниже по днепру- Черкассы и запорожская сечь на острове Хортица.эти земли тогда населяли кипчаки и половцы.русь заканчивалась в переяславле,да и то торки и берендеи,тюркские племена,жили в 20 км южнее Киева,город торчин напоминание об их существовании.далее внук лексы кията мамай
Чим важливий вітамін D
Досить часто ми відчуваємо втому та нездужання, особливо у перехідні пори року: навесні або восени. Чому так відбувається? Причиною може бути те, що в організм поступає недостатня кількість органічних речовин або вітамінів.
Читати більше
Куртки-вітровки: зручний і стильний мастхев у вашому гардеробі
Жіночі вітровки — універсальна річ у гардеробі. Це демісезонна історія, яку ви можете використовувати і восени, і навесні. Вони і теплі, і легкі, а їхнє завдання — захищати від сильних вітрів.
Читати більше