Король джазу із Запоріжжя

"Джаз лунає, коли гарну людину сум огортає", – згадалося мені, коли я проходила повз будинок короля джазу.

Народився Олександр Цфасман у старому Олександрівську (Запоріжжі) у прибутковому будинку Якова Ліщинського на розі Троїцької та Соборної, 52 – перший триповерховий будинок у Олександрівську.
 
uahistory.com
 
На першому поверсі розташовувалися крамнички та єдина в місті жіноча перукарня. Власником "Першої перукарні" (її офіційна назва) був Нахіль Айзикович Цфасман. Крім того там можна було посидіти у платній бібліотеці, подивитися біограф Михайла Пулавського – це предтеча кінотеатру. Другий і третій поверхи здавалися під житло та готельні номери.

Родина підприємця-перукаря проживала на другому поверсі цього ж дому.

14 грудня 1906 року у Цфасманів народився син – Олександр Наумович, майбутній композитор, король джазу. Цфасман-старший сам грав на скрипці, тому з семи років почав учити сина грі на скрипці та фортепіано. Для цього додому приходила вчителька, адже батьки могли це собі дозволити.

З часом Олександр Цфасман переїхав до Москви, навчався в консерваторії. І закохався в джаз.
 

Тоді це було модно: вважалося, що джаз – музика ідеологічно правильна, бо винайдена пригнобленими неграми. Цфасман створив свій перший ансамбль "Амо-джаз". Вони виступали у найкращих московських кінотеатрах "Мала Дмитрівна" та "Динамо", пізніше – у кращих ресторанах "Отель" та "Інтурист". У 1932 р. Цфасман організував ансамбль "Веселі хлоп'ята", з яким виступав у ресторані "Савой". У 1937 р. з'явилися на світ 4 записи у виконанні його колективу. Це були цфасмановські "В дальню путь", "На березі моря" і "Невдале побачення", а також обробка відомого польського танго "Остання неділя", що мало назву "Розлука" відоме усім нам як "Втомлене сонце".
 

Вокальну партію виконував постійний соліст цфасманівського джазу Павло Михайлов.

У 1945 вперше у Москві виконав у Колонному залі Будинку Спілок та Великому залі "Рапсодію у блюзовых тонах" Дж. Гершвіна, захоплено сприйняту публікою.

Та після війни тенденція змінилася. І хоч аксіомою стали слова: "Сьогодні він грає джаз, а завтра країну продасть", композиції Олександра Цфасмана "Звуки джазу", "Невдале побачення", "Втомлене сонце", "Щасливий дощ" країна співала. Не раз він писав музику для виступів Тарапуньки та Штепселя, зокрема до кінофільму "Тарапунька й Штепсель під хмарами".

У 1966 р. був одним із засновників Європейської джазової асоціації.

20 лютого 1971 р. помер Олександр Цфасман, композитор, піаніст-віртуоз, перший у Союзі джазовий музикант – професіонал, який здобув консерваторську освіту.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Керамічна плитка для кухні на фартух: 10 важливих нюансів
Щодня ми проводимо на кухні велику частину свого часу. Тут відбувається приготування їжі, її споживання та просто спілкування за чашкою чаю. Тому варто розумно влаштувати робочий простір на кухні.
Читати більше
Неймовірна промо-акція на навушники від преміального бренду Bang&Olufsen!
Bang&Olufsen — це не просто навушники преміум-якості. Це максимальний комфорт, це повна свобода, це глибокий звук… А ще це справжній витвір скандинавського мистецтва дизайну, з його особливою вишуканістю і неповторністю.
Читати більше