Король джазу із Запоріжжя

"Джаз лунає, коли гарну людину сум огортає", – згадалося мені, коли я проходила повз будинок короля джазу.

Народився Олександр Цфасман у старому Олександрівську (Запоріжжі) у прибутковому будинку Якова Ліщинського на розі Троїцької та Соборної, 52 – перший триповерховий будинок у Олександрівську.
 
uahistory.com
 
На першому поверсі розташовувалися крамнички та єдина в місті жіноча перукарня. Власником "Першої перукарні" (її офіційна назва) був Нахіль Айзикович Цфасман. Крім того там можна було посидіти у платній бібліотеці, подивитися біограф Михайла Пулавського – це предтеча кінотеатру. Другий і третій поверхи здавалися під житло та готельні номери.

Родина підприємця-перукаря проживала на другому поверсі цього ж дому.

14 грудня 1906 року у Цфасманів народився син – Олександр Наумович, майбутній композитор, король джазу. Цфасман-старший сам грав на скрипці, тому з семи років почав учити сина грі на скрипці та фортепіано. Для цього додому приходила вчителька, адже батьки могли це собі дозволити.

З часом Олександр Цфасман переїхав до Москви, навчався в консерваторії. І закохався в джаз.
 

Тоді це було модно: вважалося, що джаз – музика ідеологічно правильна, бо винайдена пригнобленими неграми. Цфасман створив свій перший ансамбль "Амо-джаз". Вони виступали у найкращих московських кінотеатрах "Мала Дмитрівна" та "Динамо", пізніше – у кращих ресторанах "Отель" та "Інтурист". У 1932 р. Цфасман організував ансамбль "Веселі хлоп'ята", з яким виступав у ресторані "Савой". У 1937 р. з'явилися на світ 4 записи у виконанні його колективу. Це були цфасмановські "В дальню путь", "На березі моря" і "Невдале побачення", а також обробка відомого польського танго "Остання неділя", що мало назву "Розлука" відоме усім нам як "Втомлене сонце".
 

Вокальну партію виконував постійний соліст цфасманівського джазу Павло Михайлов.

У 1945 вперше у Москві виконав у Колонному залі Будинку Спілок та Великому залі "Рапсодію у блюзовых тонах" Дж. Гершвіна, захоплено сприйняту публікою.

Та після війни тенденція змінилася. І хоч аксіомою стали слова: "Сьогодні він грає джаз, а завтра країну продасть", композиції Олександра Цфасмана "Звуки джазу", "Невдале побачення", "Втомлене сонце", "Щасливий дощ" країна співала. Не раз він писав музику для виступів Тарапуньки та Штепселя, зокрема до кінофільму "Тарапунька й Штепсель під хмарами".

У 1966 р. був одним із засновників Європейської джазової асоціації.

20 лютого 1971 р. помер Олександр Цфасман, композитор, піаніст-віртуоз, перший у Союзі джазовий музикант – професіонал, який здобув консерваторську освіту.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

3 найкращі способи позбутися болю у спині
Поєднання таких способів лікування запобігає проведенню оперативного методу, допомагає зменшити зайве застосування таблеток, надає тривалий вплив, що запобігає виникненню та рецидиву захворювання. 
Читати більше