Король акварелі Геннадій Ладиженський

Король акварелі Геннадій Ладиженський народився 3 лютого 1853 р. Ладиженські – старовинний дворянський рід йшов від шведа Облашні (Облагині). 18-літній Геннадій проти волі батька вирішив учитися малюванню і від’їхав до Петербурга. Татусь показав свій крутий характер і не допомагав хлопцеві, а той не здавався…
 
Портрет Г. Ладиженського, робота М. Кузнєцова​​
uahistory.com

О.Сластьон із Бердянська згадував про злиденне існування Ладиженського, як вони жили разом у "літейно-палацовій казенці", як друг спав на холодній брудній підлозі, а гріла його собачка Діанка. Учень видатних майстрів М. Клодта, І. Шишкіна, І Крамського Геннадій Ладиженський з відзнакою закінчив Академію мистецтв. Випускник Імператорської академії викладав у реальному училищі, у художній школі одеського товариства витончених мистецтв.
 
uahistory.com
32 роки прожив Геннадій Ладиженський в Україні. В Одесі Ладиженський створив сотні картин, виховав десятки учнів, серед яких Б. Анісфельд, Ю.Бершадський, Бродський, Греков, П. Нілус.​
 
uahistory.com

В Одесі Геннадій Ладиженським не розчинився, був і лишився людиною-монолітом: він мав стійкий непохитний характер, не відступав від своїх звичок. Інтелектуал, дворянин був дивакуватим відлюдьком, майже не мав друзів, але умів і любив розмовляти з учнями.

Не забуваючи свій важкий шлях навчання, Ладиженський організовував виставки, прибуток від проведення спрямовував на потреби небагатих учнів. Він прокидався рано вранці й поспішав на пленери. Гоноровий художник, болісно сприймав рецензії, тому багато працював, але мало виставляв. Свідченням тому є виставка його робіт 1899 р. у 5-ій чоловічій гімназії, яка була відкрита один день, до першої критики.

Великий скнара ходив у потертому одязі, жив у дуже дешевих квартирах, що ніколи не прибиралися, економив майже на всьому, але… Художник любив ходити на Привоз, захопився колекціонуванням; завжди знаходив великі кошти, аби купити шаблі, мечі, порохівниці, монети, мушкети; старовинні вази, глечики, музичні інструменти, килими. Кілька разів просив місцеву владу побудувати приміщення для експонування скарбів, але марно.​
 
uahistory.com
 
Нілус, Кузнєцов згадували, що Геннадій Ладиженський мріяв повернутися на батьківщину, казав, що не любить Одесу і радо її покине.

На початку Першої світової війни академік пішов у відставку, повернувся в рідний Кологрив. І з того часу на берег Чорного моря летіли листи, у яких художник переливав свій сум за Одесою, бажанням її побачити, бо "король акварелі став одеситом. Як казали моя бабуня: "Як не бачу – душа мре, як побачу – з душі пре".

Він писав: "Очень скучно без Одессы, я и вообразить себе не мог…". В останньому листі до Киріака Костанді Ладиженський написав: "Я еще дышу, но сил все меньше и меньше, старческая дремота и сон – моя жизнь…"

15 вересня 1916 р. 63-річний Геннадій Ладиженський упокоївся.
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати сережки відповідно до форми вашого обличчя
Час від часу ми розповідаємо про те, як світ і мода змінюють одне одного. Мабуть, ви самі це відчуваєте по тому, як змінюються тренди. Адже вони чутливі до культурного підґрунтя. Сьогодні ми поговоримо про прикраси, зокрема про золоті сережки. Розповімо, як правильно обрати і купити золоті кульчики, які будуть личити формі вашого лиця.
Читати більше
ЖИВОПИС ВАСИЛЯ ПОПОВИЧА: НЕЗЕМНА КРАСА КАРПАТСЬКИХ КРАЄВИДІВ, ЧАРІВНІ МІСЬКІ ПЕЙЗАЖІ, СОКОВИТІ НАТЮРМОРТИ
У його роботах немає напруги, драматизму, а є спокій і мальовнича привабливість природи; принадність для прогулянок і споглядання старовинних вулиць і будинків; розкішність зображеного в натюрмортах.
Читати більше
8 порад, як подбати про навколишнє середовище
У часи, коли в Україні війна, а у світі коїться казна-що, ми часто забуваємо про важливі речі. Сьогодні мова піде про одну з них — навколишнє середовище. Й ось дружнє нагадування, як ми можемо йому допомагати.
Читати більше