Короленко Володимир. Історія нас розсудить

"Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив, — писав В.Короленко у 1919 р. про червоний терор. – І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману й першою згадає, що мужність у відкритім бою може йти поряд із людяністю й великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…".

Український російськомовний письменник, журналіст народився 27 липня 1853 р. у Житомирі. Нащадок старого козацького роду, чия бабуня у других – бабуся академіка Володимира Вернадського.
 
uahistory.com
Ілля Рєпін. Портрет В. Короленка. 1912 р.​

 
Не зі своєї волі був Володимир Галактіонович у російських в’язницях, відбував заслання в Якутії, але повернувся в Україну за першої можливості. Він одружився з коханою жінкою, мав жадану донечку, було де жити (скромна квартира поряд із чоботарем) й на що жити… На жаль, дівчинка рано померла.

Та Володимир Короленко палко захищав від переслідувань царської влади українську культуру й мову, всіляко підтримував прогресивних українських письменників. Міцна дружба була між ним і Панасом Мирним, П. Грабовським, М. Коцюбинським. Тема України посідає значне місце в оповіданнях "Ліс шумить", "У поганому товаристві", "Без язика", повісті "Сліпий музикант"…
 
wikipedia.org
 
В. Г. Короленко не сприйняв жовтневий переворот 1917 р., відкрито засуджував дії більшовиків. Він звертався до членів уряду з клопотаннями на захист українських діячів культури. Це "Листи до Луначарського" (1920) та "Листи з Полтави" (1921), у яких гнівний протест проти "найбільшого озвіріння" нової доби й розстрілів; бажання великого правдошукача запобігти можливим помилкам.

25 грудня 1921 р. помер 68-річний Короленко Володимир Галактіонович, український письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч (*1853).

"Історія нас розсудить…", – любив говорити Володимир Короленко.
 
wikipedia.org
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати наматрацник: різновиди невидимого помічника
За об'ємним матрацом досить складно доглядати: чистити його й сушити в разі забруднення незручно. Наматрацник захистить виріб від пилу та бруду, завдяки чому термін його служби подовжиться.
Читати більше
Синергія краси та емоцій в унікальному проєкті Сергія Горічка
Коли наша природна краса стає найбільш помітною? У сутінках прохолодного вечора, у моменти, коли земля тікає із-під ніг чи, можливо, коли ми все ж наважуємося позбутися важких обладунків, наприклад, у вигляді косметики? Чому нам часом здається, що неосяжну глибину власних емоцій необхідно приховувати не лише від оточуючих, а й від самих себе?! Саме все це та багато іншого вмістив у собі унікальний
Читати більше
Солов'ї з Шаоліня і відьми у Заліщиках: 5 книг, які вразять своєю екзотикою
Книжки цього огляду, — наче подорож у далекі екзотичні країни, які виявляються віддзеркаленням внутрішнього світу їх героїв, даруючи нам захоплюючі історії про несподівано рідне й близьке. Саме таке, магічне поєднання оповідної естетики й визначає справжню літературу нашого часу.
Читати більше