КОМІСАР МЕГРЕ: ДЕТЕКТИВ ЧИ АДВОКАТ?
Жорж Сіменон. У підвалах готелю “Мажестік”.
За 43 роки творчої діяльності (1929-1972) Жорж Сіменон опублікував 214 романів, у 80 з яких хитромудрі клубки злочинів розплутує легендарний комісар Мегре.
“У підвалах готелю “Мажестік” Мегре виступає радше у ролі адвоката, ніж детектива. Врешті йому вдається довести, що Проспер Донж не здійснював подвійне убивство, хоча все ніби вказувало на це. Слідчий Бонно, не виходячи із службового кабінету, вважає, що розкрив злочин. Він іронічно спостерігає за Мегре, який їздить з одного кінця Франції в інший, аби довести невинуватість Проспера Донжа.
Перед нами проходять усі дійові особи, які можуть бути причетними до вбивства. Це класичний детектив, і автор услід за Мегре відхиляє усі підозри від того чи іншого персонажу. Читач ніби зсередини спостерігає за цим дійством. Скрупульозна праця, яка не припиняється навіть уночі, допитливість, наполегливість і, головне, уважність нарешті приносять результат.
Мегре від самого початку був упевнений у тому, що Проспер Донж нікого не вбивав. Це людина одного з ним класу. Він навіть удома в нього побував і побачив, що Проспер Донж їсть те ж, що і Мегре.
Комісар не просто захищає Проспера Донжа від несправедливого звинувачення, за що тому загрожувала смертна кара. Він повертає йому сина, якого виховували в далекій Америці.
Насамперед впадає в очі не лише професіоналізм Мегре, а і його людяність. Деякі сцени повісті викликають сміх, бо комічність ситуацій є очевидною. Але Мегре спеціально створює їх, аби люди розкрили себе у незвичних обставинах. Ми бачимо, як змінюється ставлення до нього з боку окремих персонажів, – від різко негативного до позитивного, бо вони усвідомлюють, що Мегре вдається захистити невинну людину й довести до суду злочинця, якого відправляють на довічну каторгу.
Звісно, Мегре не міг зламати Систему, але як чесний детектив робив свою справу. Підсвідомо виникають паралелі з сучасною Україною. Навіть якщо у нас і є чесні слідчі, то розкриті ними злочини не доходять до суду, а якщо й доходять, то судді випускають злочинців на волю. Чи доживемо до справедливого правосуддя?
Нинішні українські майстри детективів, які вважають себе неперевершеними у цьому жанрі, мають прекрасний орієнтир – Жоржа Сіменона і його комісара Мегре. Дерзайте, панове! І поменше пихи й чванькуватості.
Анатолій ВЛАСЮК
4 грудня 2015 року
(Уривок із неопублікованої книжки «Літературний щоденник. 2015-2016»)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.