Кохання врятує від убивства

16 березня 2017
Анатолій Власюк
Михайло Коцюбинський. Помстився.
 
У короткому оповіданні письменника закладений глибокий філософський сенс. Трагічна історія має оптимістичне закінчення. Михайло Коцюбинський не вперше у своїй творчості застосовує цей прийом.

Свирид, здається, втратив інтерес до життя. Кохана жінка зрадила йому. Життя без Марії немиле Свиридові. Аж тут він дізнається, що Лука, з яким працює поруч, і є призвідником його нещастя. Він звабив Марію. Вона завагітніла від нього. Лука кинув нещасну жінку з дитиною, яка незабаром померла.

У Свирида є хороша нагода поквитатися з Лукою. Той п’яний, міг втопитися в річці, і всі би вважали, що це природна смерть. Але Свирид рятує Луку, не дає йому захлинутись у воді.

Він заводить побратима-недруга до шинку – і там зустрічає Марію. Вона в розпачі просить у Свирида вибачення за зраду. Чоловік пропонує піти разом з ним і розпочати нове життя. Марія погоджується. "З плавнів знявся білий туман, сивими хмарами покотився по тихому Дунаю, закриваючи блакитні гори, заступаючи світло сонця… Мрака ця віщувала, однак, чудову днину… Так і в серці подорожніх зоріла надія на щасну долю, що розвіє колись й самі згадки сумного минулого…".

Дослідники творчості Михайла Коцюбинського здебільшого звертають увагу на подібність в оповіданні "Помстився" краєвидів села Джурджулешти, де влітку і восени 1892 року побував письменник. Але це лише тло, на якому розгортаються події. Сама історія прилаштована до описів природи. Бачимо спочатку контрасти, а потім гармонію з даним Богом.

У душі Свирида гору бере добре начало. Він не вбиває Луку, хоча міг це зробити. Саме слово "помстився" з назви оповідання в інтерпретації Михайла Коцюбинського має зовсім інший сенс. Марія повертається до Свирида – і це найбільша помста безталанному Луці, який відмовився від неї. Письменник вслід за героями вірить у їхнє щасливе майбутнє.
 
Анатолій ВЛАСЮК
14 березня 2017 року
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Обираємо готель для відпочинку в Єгипті: на що звернути увагу
Обираючи тур, потрібно знати деякі нюанси: тільки в цьому разі відпочинок повністю відповідатиме вашим очікуванням. Який сервіс пропонують туристам на курортах Червоного моря та на що звернути увагу, бронюючи готель, ми вам зараз розкажемо.
Читати більше
11 трендових відтінків для вашого гардеробу (весна–літо 2021)
Сьогодні мова піде про кольорові тренди весна/літо 2021. Це перший сезон, коли колекції розроблялися ізольовано, і відповіддю на умови карантину стала суміш ескапізму, комфорту і повернення до природи.
Читати більше