Це вже історія. Чикаго

9 січня 2015
Maria Ivanus
Якщо ви ніколи не чули про ці події, беру на себе скромну роль гіда для цієї короткої подорожі в історію. А далі ви вже самі.

Моє знайомство з книгою "Диявол у Білому місті" Еріка Ларсона відкрило мені зовсім інше Чикаго. Ця стаття - це не рецензія книги. Це розповідь про ланцюгову реакцію, якій вона посприяла. Інформація, якою я хочу з вами поділитись, буде корисною і (сподіваюсь) цікавою для всіх вас, хто живе в Чикаго, але далі центральної частини і Мілленіум Парк не заглядає.
 
 
Хоч "Диявол у Білому місті" вже досить давно циркулює в списках бестселлерів, мені ця книжка чомусь завжди здавалсь нудно (судячи по короткому опису на обкладинці). І ще фотографія "білого міста" викликала асоціації з Білим Домом у Вашингтоні, і я для себе вирішила - читати не буду. Завдяки такій безглуздій упередженості я десять років жила в місті, про яке знала дуже мало. 

Ерік Ларсон своєю книгою зробив місту, в якому ми живемо, неоціненну послугу. Завдяки йому історія Чикаго стала популярною. Це вже не були просто імена і факти, статистика та аналіз подій. Дві головні сюжетні лінії, події кожної з яких детально досліджені автором, розгортаются неначе старовинна карта перед очима читача і запрошують його в загублене місто інтриг, амбіцій і таємниці серійного вбивці. 

Якщо вас не цікавить архітектура Чикаго та історія, неймовірна у своїх масштабах, Чикагської Світової Виставки, яка відбулась на території сучасного Музею Науки та Індустрії (тільки займала вона набагато більшу площу) в 1893 році, тоді вам буде до душі друга, не менш захоплююча частина книги про першого задокументованого серійного вбивцю - доктора Холмса, "діяльність" якого співпала (не випадково) з розквітом будівництва і відкриття Колумбійської виставки. 

Не хочеться переповідати сюжет книги - вона заслуговує бути прочитаною. Скажу лише, що з неї ви дізнаєтесь про те, як побудувати місто майбутнього за сенсаційно короткий термін, наперекір всім можливим стихіям: погоді, пожежам, профспілкам, корумпованим чиновникам, розлюченим жінкам і збанкрутілим партнерам. Повірте, після цієї книжки кожного разу, як у вас траплятиметься завал на роботі чи вдома, згадайте становище головного архітектора Деніела Бернхема і саме поняття "термін здачі" набере зовсім іншого значення. Невідомо, як цей чолов'яга витримав на собі весь тиск ситуації, але на мене він справив неабияке враження талановитої і фанатично відданої своїй професії людини. Після себе він залишив чимало легендарних будівель, як в Чикаго, так і в інших містах Америки. 

Ті з вас, в кого переважає темний бік, теж почерпнуть багато корисної інформації. Наприклад, як бути джентельменом і серійним вбивцею в одній особі. Як заманювати наївних провінціалок у гості, одружуватись з трьома із них, при чому так, щоби кожна думала, що вона одна-єдина; переписувати на себе їх майно і з часом робити так, щоб вони зникали в нетрях вашого таємничого готелю.

От є такі люди, яким все дається настільки легко, що їм самим починає бути нудно від такого везіння. І тоді вони себе уявляють або Богом, або дияволом, твердо переконані в своїй невловимості. Доктор Холмс був саме таким. Починав з не надто хитрих операцій зі страховими полісами. Потім, користуючись своїм шармом і привабливістю, почав працювати в аптеці на півдні Чикаго. В силу багатьох економічних і соціальних особливостей того часу (1880-1910) Холмс зловживав системою, як міг. Змінював ім'я при кожній нагоді, багатів за рахунок інших, не платив кредиторам, присвоював собі посади і привілегії. Але по-справжньому він застосував свої навики маніпулятора, коли закінчилось будівництво його "замку". Холмс сам займався проектом будівлі й лише йому було відоме справжнє призначення чудернацьких сплетінь коридорів, кімнат без вікон і глибоких підвальних приміщень. Не буду розголошувати всіх подробиць, на випадок якщо є люди, які не читали "Диявол в Білому Місті". 

Дозволю собі передбачити, що вам захочеться знати ще більше про події описані Ерікoм Ларсоном, як тільки ви закінчите його книжку. Особливо, якщо ви не раз бували в Музеї Науки та Індустрії, але ніколи не здогадувались про його історію. 
 
Погана новина така, що майже всі важливі фізичні докази Всесвітньої Виставки залишились у формі документів і рідкісних фотографій.

Доктор Холмс віднедавна почав набувати популярності, тому з часом з'являється все більше "свідків" і доказів його холоднокровних вбивств (кількість жертв теж росте від 27 до кількох сотень, в залежності якому джерелу довіряти). Однак його "Замок", де він переховував тіла вбитих і проводив свої "досліди", вже давно безслідно зник. На його місці побудували поштове відділення. 

Хороша новина для всіх майбутніх дослідників: є багато місць безпосередньо пов'язаних з книгою і її героями, куди варто навідатись. І ви вкотре в думці зрадієте, що проживаєте в Чикаго. Якщо ви хочете провести день з коханою людиною в якийсь особливий спосіб - прочитайте цю книжку, накиньте список місць і влаштуйте їй/йому цікавий і пізнавальний день в місті. Повірте, навіть ті, хто не любить історію і літературу, оцінять вашу ідею і з задоволенням слухатимуть про Архітектора і Вбивцю.Така екскурсія сподобається і вашим гостям з інших міст/країн. Я навіть робила коротку версію туру для бізнес клієнтів з Мінесоти.

А щоб полегшити ваше завдання, я поділюсь з вами місцями, які вже сама встигла відвідати.
 
1. Якщо ви не можете виділити багато часу для дослідження, то раджу скористатись послугами Weird Chicago Tours. Ця компанія проводить тур з назвою "Диявол в Білому місті" вже не один рік. Оскільки цей тур - один з найпопулярніших в "меню", то варто реєструватись зазделегідь. Тур триває три години і, як доповнення до книжки, досить непоганий і розважальний. Проте, якщо ви любите точність і увагу до деталей, то будьте готові проявити терпіння і лояльність. Наш гід, хоч і був веселий хлопець, дозволяв собі придумувати власну версію подій і біографій, заповнював пробіли в пам'яті кольоровими вигаданими деталями і не дуже завуальованими натяками. Ціна туру $35 з людини. Вам покажуть Конгрес Готель, де "Холмс знайомився із жертвами" (Конгрес Готель - один із улюблених серед гідів міста. Тут проводять полювання за привидами і пошуки слідів Аль Капоне).

Також ви побуваєте на місці, з якого розпочалась Велика Чикагська пожежа і біля Рукері - першого багатоповерхового будинку в Чикаго. Там на 12-му поверсі знаходився офіс головного архітектора Д. Бернхема. Більше про тур нічого не скажу, бо ми клялись нашому гіду не розповідати деталей. А оскільки я не хочу, щоб мене спіткало прокляття Др. Холмса, то буду дотримуватись даного слова.
 
2. Цвинтар Грейсленд в Чикаго. Такого тихого, красивого місця серед мегаполісу варто пошукати. Вхід вільний, але ворота відчинені до 4-5 години, тому чим раніше ви туди потрапите, тим більше зможете побачити. Грейсленд - місце поховань найвідоміших жителів Чикаго. Сімейні склепи і прості надмогильні камені багато можуть розповісти про соціальний статус людей, похованих під ними. Дeніел Бернхем спочиває в тихому місці над озером під вербами. Простий, але масивний камінь служить вказівкою місцезнаходження його могили. Тут тихо гуляє муза Бернхема, до неї навідуються фотографи і художники Чикаго. Восени цвинтар по-особливому красивий з легким ароматом меланхолії в повітрі. 

Адреса: 4001 North Clark Street, Chicago, IL 60613
 
3. Рукері! Ах, Рукері! Одна з найкрасивіших архітектурних споруд в Чикаго. З неї розпочалось будівництво багатоповерхівок. Над нею працювали три найвідоміших архітектори нашого міста: Деніел Бернхем, Джон Рут і Френк Лойд Врайт. Так, ця будівля неодноразово згадуєтся в книзі Ларсона, оскільки в ній на 12-му поверсі знаходився офіс Бернхема. Тури проводяться щоденно, тривають 30 хвилин і коштують $7. Як тільки ви потрапите всередину, вам стане зрозуміло, чому співпраця цих архітекторів мала колосальне значення для міста. Купол стелі в фойє справляє враження мереживної білої хустки, крізь яку просочуєтся світло. А спіраль, по якій в'ються сходи з першого по останній поверх вже давно стала улюбленим об'єктом фотографів. Однозначно варто поїхати і побачити на власні очі (кажуть, тут атмосфера надихає молодих чоловіків освідчуватись своїм коханим.)

Адреса: Rookery Building
209 South LaSalle Street
Chicago, IL 60604
 
4. Музей Науки та Індустрії і Японський Сад. Ці місця після "Диявол в Білому місті" для мене стали чимось насправді особливим. Перегляньте чорно/білі фото з Всесвітньої Виставки і скажіть, що це схоже на Чикаго. Та ніколи в світі! А ще складніше уявити той сумний факт, що Біле місто було так швидко зруйноване, залишивши після себе лише споруду, яка зараз служить музеєм. Навколишні парки і лагуни під час розбудови Білого міста були віддані відомому ландшафт архітектору Фредеріку Олмстеду для його проекту. На той час він був відомим завдяки роботі над Central Park в Нью Йорку. На сьогоднішній день залишився лише Осака - Японський сад, з якого відкриваєтся чудовий вид на музей.

Щоб краще візуально відтворити всю красу Білого міста, можете переглянути документальнуй фільм "Madness in the White City", або поїхати в бібліотеку і понишпорити в архівах. Всесвітня Виставка і Біле Місто Чикаго надихнули Уолта Діснея на створення Діснейленду; Смарагдове місто в "Чарівник Країни Оз" теж має багато спільного з архітектурою Білого Міста. Нікола Тесла ознайомив відвідувачів виставки з багатьма своїми винаходами..

Щодо історії Доктора Холмса, то скоро вийде на екрани фільм "Холмс" з Леонардо Ді Капріо в головній ролі серійного вбивці. Це ще одна причина прочитати книжку і підготувати себе до голівудського десерту

Якщо я вас зовсім заплутала хто є хто - читайте книжку і все зрозумієте. Я б з радістю переклала її всю на українську мову - так вона мені подобається. Але чи ви захочете чекати так довго? 

Гарних вам екскурсій і вражень від нашого міста! 

P.S. фотографії, використані в цій статті, частково мої, а ті, що більш професійні і красиві - добуті з нетрів Інтернету. 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Maria Ivanus Maria Ivanus 10 січня 2015
з задоволенням! я люблю знайомитись з новими ініціативними людьми ! живу за містом, але в Чикаго буваю принаймні двічі в тиждень. мій email: accentrique@gmail.com
Svitlana Ivanyshyn-Ugryna Svitlana Ivanyshyn-Ugryna 9 січня 2015
Маріє, якщо ви живете в Чикаго - хотілося би поспілкуватися в оффлайні
Maria Ivanus Maria Ivanus 9 січня 2015
дуже прошу! приємно, що когось зацікавила стаття. хотілось ще детальніше розповісти, бо сама перебуваю під впливом цієї книги й досі. Але нехай це буде першим кроком для когось в знайомстві з нашим містом @svitlana Ivanyshyn-Ugryna
Всі коментарі
Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше