Кіно зі Сходу: як у Маріуполі пройшов фестиваль "86: Післямова"

6 вересня 2017
Редакція

“У Маріуполі на показі MyStreetFilms-Рубіж був аншлаг. Співробітники кінотеатру не встигали доставляли стільці, бо навіть під час сеансу доходили нові люди,- розповідає співзасновниця фестивалю "86" і продюсерка проекту MyStreetFilms Надія Парфан. - Аудиторія була розмаїта: з одного боку, творча молодь зосереджена довкола місцевої Платформи ТЮ, з іншого - люди у віці 50-60 років - друзі і родичі героїв фільмів, більшість з яких працювала або й досі працює на заводах. Після показу відбулася гаряча і надзвичайно цікава дискусія. Люди реагували емоційно і дуже тепло. Здебільшого, їх зворушило побачене. Але думки розійшлися щодо тих кадрів, де задокументовані вибухи та інші сумні події, що сталися в місті після 2014 року. Локальний контекст в цьому плані завжди дуже хвилюючий: “місцеві” бачать на екрані те, чого не впізнають у Києві чи за кордоном”.

 

Після кіносеансу режисери розповіли городянам, чому вирішили зняти кіно про Маріуполь, адже аж три фільми MyStreetFilms-Рубіж були присвячені цьому місту (“Ма” Марії Стоянової, “Я і Маріуполь” Пьотра Армяновского та “Металурги” Євгена Нікіфорова).

 

За словами Євгена Нікіфорова, Маріуполь зацікавив його тим, що у місті представлена одна з найкращих колекцій мозаїк радянського періоду. Він досліджував їх по всій країні протягом чотирьох років. Одна з найцікавіших мозаїк знаходиться на центральному залізничному вокзалі Маріуполя, про яку розповідає Нікіфоров у стрічці “Металурги”. “Хвилююче привозити фільм туди, де він був створений і показати місцевим жителям. До того ж в залі був присутній головний герой фільму, який привів родичів і друзів на показ. Маріуполь став першим місцем, де обговорення і дискусія після побаченого була настільки живою і динамічною. У якийсь момент ситуація навіть почала виходити з-під контролю і розмова велася на підвищених тонах. Був і конструктив, і хвалебні відгуки. Сподіваюся, ці покази були корисними і ми змогли підняти важливі питання, показати іншу точку зору”, - каже автор документалки.

Петро Армяновський зізнався, що 20 років назад саме у Маріуполі вперше побачив море. І у своїй роботі “Я і Маріуполь” показує, як повернувся у місто свого дитинства. Фільм “Ма” Марії Стоянової викликав гарячі суперечки у зв’язку з політичними та військовими подіями в місті останніх років. Але, як зізналася авторка стрічки, в першу чергу це універсальна історія стосунків матері та доньки.  

Всього під час третьої кіномайстерні MyStreetFilms-Рубіж, організованої міжнародним фестивалем "86", було створено 12 короткометражниї стрічок. Молоді режисери разом з досвідченими майстрами спеціально звернулися до теми рубежу і розповіли історії з Донецької та Луганської області.

 

Окрім кінопрограми в межах "86: Післямова" у Маріуполі також пройшла унікальна вечірка від гучної донецької андеґраундої групи  "Prizma". Діджеї, що організовують підпільні рейви в окупованому місті, спеціально приїхали до Маріуполя. Унікальність події в тому, що це був хіба не перший раз за 3 роки, коли донецькі діджеї грали разом з маріупольскими. Місцеві таланти не тільки гостинно прийняли прогресивну молодь із Донецька, а й разом запалювали танцпол - так, що маріупольскі рейвери не залишали захід до ранку. Самі музиканти вважають це чи не найяскравішою ілюстрацією подолання рубежів та відкриття нових імен на маріупольській електронній сцені.

 

"Як і всі люди, що проживають на даний момент в Донецьку, ми зіткнулися з тим, що у нас немає дійсно хороших місць в яких можна зібратися з друзями, відволіктися від конфліктів, але головне - потанцювати. Ми вирішили не чекати поки хтось почне займатися організацією тусовок, а організували їх самостійно. Ми аполітично налаштовані, але все ж як творців музичного, а значить культурного проекту, нас дуже зачіпають ті "межі", які зараз присутні в усьому світі, які тою чи іншою мірою перешкоджають культурному обміну", - розповідають представники “Prizma”.
 

"86: Післямова" продовжує свою подорож східною Україною. Наступні покази пройдуть  у Слов'янську, Рубіжному, Сєвєродонецьку, Костянтинівці, Лисичанську і Краматорську з 8 по 10 вересня.

 

Подробиці та розклад усіх подій шукайте тут: goo.gl/3HEpdv

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com