Іван Соколов - українець не за походженням, а за духом!

13 листопада 2014
Ганна Черкаська
12 листопада 1918 р. у Харкові помер 95-річний художник Іван Соколов, приятель Тараса Шевченка; автор першого зображення українського весілля
 
Він народився в Астрахані 1823 року в сім'ї дрібного чиновника Астраханської казенної палати. Іван отримав початкову художню освіту в Астрахані. Батько майбутнього художника помер рано. Мати з сином переїхала до Москви, де віддала його до дворянського інституту. У цьому учбовому закладі юнацьке захоплення малюванням у Соколова переросло в настійне бажання стати художником. У 13 років Іван став вільним слухачем художньої Академії; здобув найкращу науку малярства у професора О. Маркова, який був відданий строгому академізмові. Та в 19 він перервав навчання й подався на Кавказ, щоб побачити правду життя. За картину "Черкес продає свою сестру турецькому купцю" художник отримав срібну медаль. У 33 роки Іван Соколов став академіком. 

З 1853 р. Соколов подовгу живе в с.Гонживці на Харківщині в маєтку своєї тітки.

Іван Соколов був знайомий із Тарасом Шевченком. Саме Тарас Григорович дав художнику рекомендаційного листа до Г. Ґалаґана. Із "Щоденника" (7 квітня 1858 р.) довідуємося, що Тарас мав намір поїхати до Павловська, до знайомого ще з Новопетровського укріплення генерал-майора Карла Бюрно, але через відвідини Соколова, до якого він зайшов по дорозі, запізнився на залізницю. Ще через місяць (7 травня) Шевченко записав: "Разом із Семеном Гулаком Артемовським зайшли до художника Соколова, полюбувалися намальованими нашими земляками та землячками…".

Шевченкова "Катерина" навіяла сюжет полотна "Проводи рекрутів" (1860). 
 
Знайомство Івана Соколова з художниками Костянтином Трутовським та Левом Жемчужниковим спрямувало його погляди на українську побутову тематику. Про його картини К. Трутовський сказав: "Яка гарна у нього Україна – просто диво". 

Наприкінці 60-х Соколов одружився та назавжди оселився в Україні. Молода дружина, родина заставили Івана Соколова змінити ритм життя, цінувати своє здоров’я, особливо зір. Він перестав виснажувати себе роботою: працював мало й охоче. У 1864 р. Соколов удостоївся звання професора Петербурзької академії мистецтв.

Іван Соколов став віце-президентом Харківського товариства красних мистецтв. Іван Соколов останні роки життя провів у Харкові, де й помер. 
 
Одним із останніх творів Соколова була картина "Ворожіння дівчат на вінках про заміжжя", або "Дівчата ворожать уночі проти Івана Купала". Цей шедевр Шевченкового приятеля Івана Соколова, належав Григорію Ґалаґану, потім зберігався в Прилуцькому краєзнавчому музеї, був переданий до Чернігівської картинної галереї, 2003–2004 рр. експонувався в приміщенні Адміністрації Президента.

Твори І. Соколова зберігаються в музеях Києва, Сімферополя.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com