історична паралель

Османська імперія відома як монархічна держава турецької династії Османів. Після Римської імперії, вона посягає друге місце по циклу правління. Османи знищили Візантійську імперію, захопивши столицю Константинополь, перейменовавши в Станбул. У часи найбільшого розквіту, захопила велику кількість території, створивши на окупованих землях свої колонії. Вела перманетні війни із Персією, Священною Римською Імперією, Угорським королівством, Польщею, Російською імперією, Венеціанською республікою, Папською областю і Мальтійським орденом. Завжди добре оснащені, і маючі велику кількість найманців, вони знищували все на своєму шляху. Який тільки страх наводили вони своїми яничарами, відважними вояками, які не лячно вели себе у боях.
Але існували дві людини, які наводили жах на османів, тільки їх ім'я мусило повертати назад без бою, а якщо він і відбувся, то кінець був очевидним. Хоча вони жили у різному часі, між ними можна провести паралель. Обидва мали містичний ореол навколо себе. У своїх народах назавжди залишилися захисниками та визволителями. Це славетний кошовий козак Іван Дмитрович Сірко, та Влад III Бесараб, він же Влад Цепеш (Дракула).
Жоден український гетьман і отаман не здобув стільки перемог над кримсько-татарськими і турецькими ордами, як кошовий Іван Сірко, за що отримав безмежну любов та визнання сучасників. Головною метою своїх походів він ставив визволення співвітчизників з полону Османської Порти та Кримського ханства. Безмежна любов до Батьківщини поєднувалася в ньому з особистою мужністю, хоробрістю та яскравим талантом полководця. За ним закріпилося прізвисько «руський чорт» – Урус-шайтан. Турецькі жінки лякали своїх дітей лише його прізвищем. У 1675 році Іван Сірко здійснив вдалий похід до гирла Дніпра, де розбив турецьку флотилію, що везла провіант та припаси до війська Ібрагім-паші, яке тримало в облозі Чигирин. Козаки знищили флотилію, взяли більше 500 полонених разом з адміралом та звільнили із полону багато співвітчизників. Втрата припасів стала великим ударом для османського війська, яке і до цього мало великі труднощі із провіантом. Ібрагім-паша так і не зміг здобути Чигирин підчас першого походу та був змушений безславно повернутися. Одна з найвідоміших перемог кошового отамана – “Різдвяне побоїще” 1675 року. Тієї зими султан Оттоманської Порти, Магомед IV, задумав знищити Запорізьку Січ. 50-тисячна армія, в тому числі 15 тисяч турецьких яничар та кримські татари, таємно підійшла до Січі в Різдвяну ніч, але трапилось диво, в результаті якого, майже всі яничари були перебиті козаками, а татари ледве встигли втекти. Картина Іллі Рєпіна “Запорожці пишуть листа турецькому султану”, описує як раз епізод з життя Сірка, складання відповіді султану незабаром після “Різдвяного побоїща”.
Влад Цепеш був могутнім полководцем. Його разом з молодшим братом Раду у дитинстві батько був змушений віддати до Османської імперії. Що там пережили брати достеменно невідомо, але усе своє доросле життя Цепеш присвятив запеклій боротьбі з турками. Його ім’я наводило жах на ворогів. Бо Дракула знав, якої смерті бояться набожні мусульмани, і тому вішав їх, саджав на палі і кастрував. В Ісламі це означає ганебне осквернення душі, вона після смерті тіла буде навіки позбавлена спокою. Так, Дракула усією душею ненавидів турків, але роки, проведені у полоні при дворі османського султана, стали йому у пригоді і багато чому навчили. Наприклад, усі найважливіші справи він звик вирішувати сам, у більшості випадків ставав на чолі війська, подаючи воїнам власний приклад хоробрості і винахідливості. Коли Османська імперія побачила, що Валахія розбагатіла, у 1460 року султан висловив Владу Дракулі побажання збільшити в десять разів данину - з 300 піастрів до трьох тисяч. Крім того, набрати зі слов'янських хлопчиків військо яничар. Влад став проти. Посли почали хамити. Влад був людиною з гумором і запитав турецьких послів: "Навіщо ви до мене в тюрбанах завітали?" Вони кажуть: "Ми завжди так ходимо. Навіть у імператора в тюрбанах були". Дракул продовжував: "А якщо вітер ваші шапки зіб'є, звичай порушиться?" Вони відповіли: "Так". Я цього допустити не можу, сказав Влад і дав команду цвяхами прибити тюрбани до голів послів. Вони були кинуті до ніг султана. І той послав 30 тисяч воїнів на Валахію. Але Влад їх розбив вщент.
Славетні герої, завжди після себе залишають історичний спогад! Іван Дмитрович Сірко- гордість нашого незламного українського народу!

[adSlot9]

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

ЯК ПОДІЛИЛАСЯ РУСЬ ПІСЛЯ "БАТИЄВОГО ПОГРОМУ"
Жодний відлам українства не спромігся звільнитися від татаро-монгольського ярма власними силами, з утворенням власної династії та держави. Цей факт, незалежно від його причин, означав довготривале зникнення Русі та русичів з політичної карти світу.
Читати більше
Нищівно час диктував: Анна Франк
Анна Франк — одна з найвідоміших жертв Голокосту, яка померла у віці 15 років у концтаборі Берґен-Бельзен. Але вона, як і хотіла, залишила по собі згадку — щоденник, перекладений на 50 мов. До вашого прочитання доля юної дівчинки, яка була змушена швидко подорослішати.
Читати більше
Яскраві цитати Нельсона Мандели
18 липня мало би виповнитися 100 років першому темношкірому президенту Південно-Африканської Республіки, Нобелівському лауреату, одному з найвідоміших активістів у боротьбі за права людини у часи апартеїду - Нельсону Манделі.
Читати більше