ІСТОРІЯ З БОРОДОЮ

Невідомо звідки пішов міф, що українці не носили бороди і це був привілей лише російських чоловіків, за що останні й отримали відповідне прізвисько. Та насправді це не зовсім так. Відомо, наприклад, декілька автопортретів Тараса Шевченка з бородою, а також його «бородатий» фотопортрет. 
 
Бородані все життя оточували Лесю Українку. Бороду носив її дядько Михайло Драгоманов, старший брат Михайло Косач, коханий Сергій Мержинський (щоправда білорус за походженням) і чоловік Климентій Квітка. 
 
Борода прикрашала багатьох українських літераторів: байкаря Леоніда Глібова, автора нашого гімну Павла Чубинського, Панаса Мирного, Бориса Грінченка, Івана Нечуй-Левицького та інших. 


 
Серед бороданів чимало діячів визвольних змагань 1917-1920 рр.: Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Іван Огієнко, отаман Омелян Волох, один з керівників ОУН Микола Капустянський та ін. 
 
Але і досі багато хто вважає, що борода українцям ще здавна не була притаманною. Що давньоруські князі, так само як і богатирі Ілля Муромець чи Добриня Микитич, не носили борід, а виглядали усі до одного як Святослав Хоробрий. Зображувати їх з бородами почали нібито наші північні сусіди. Козаки дійсно бороди голили, однак це, як і оселедець, лише відрізняло їх від інших верств населення (міщан, ремісників, селян тощо). Хоча гетьман Сагайдачний, наприклад, на всіх портретах зображується з бородою.  
 
Насправді носіння чи гоління бороди не залежало і не залежить ні від національних звичаїв, ні від клімату, ні інших етнографічних, географічних чи політичних факторів, а підлягає лише примхам чоловічої моди.
 

Так, британський дослідник Найджел Барбер дійшов висновку, що коливання моди на бороду та вуса у Великій Британії між 1842 і 1971 роками прямо залежали від співвідношення неодружених чоловіків та жінок у суспільстві. За часів, коли кількість одиноких чоловіків перевищувала число потенційних наречених, бороди та вуса ставали модними. Цікаво, що в цей же період мода на бороду була поширена і в Україні. Отже українські чоловіки були тут зовсім не виключенням.  
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати наматрацник: різновиди невидимого помічника
За об'ємним матрацом досить складно доглядати: чистити його й сушити в разі забруднення незручно. Наматрацник захистить виріб від пилу та бруду, завдяки чому термін його служби подовжиться.
Читати більше
Синергія краси та емоцій в унікальному проєкті Сергія Горічка
Коли наша природна краса стає найбільш помітною? У сутінках прохолодного вечора, у моменти, коли земля тікає із-під ніг чи, можливо, коли ми все ж наважуємося позбутися важких обладунків, наприклад, у вигляді косметики? Чому нам часом здається, що неосяжну глибину власних емоцій необхідно приховувати не лише від оточуючих, а й від самих себе?! Саме все це та багато іншого вмістив у собі унікальний
Читати більше
Солов'ї з Шаоліня і відьми у Заліщиках: 5 книг, які вразять своєю екзотикою
Книжки цього огляду, — наче подорож у далекі екзотичні країни, які виявляються віддзеркаленням внутрішнього світу їх героїв, даруючи нам захоплюючі історії про несподівано рідне й близьке. Саме таке, магічне поєднання оповідної естетики й визначає справжню літературу нашого часу.
Читати більше