ІСТОРІЯ З БОРОДОЮ

Невідомо звідки пішов міф, що українці не носили бороди і це був привілей лише російських чоловіків, за що останні й отримали відповідне прізвисько. Та насправді це не зовсім так. Відомо, наприклад, декілька автопортретів Тараса Шевченка з бородою, а також його «бородатий» фотопортрет. 
 
Бородані все життя оточували Лесю Українку. Бороду носив її дядько Михайло Драгоманов, старший брат Михайло Косач, коханий Сергій Мержинський (щоправда білорус за походженням) і чоловік Климентій Квітка. 
 
Борода прикрашала багатьох українських літераторів: байкаря Леоніда Глібова, автора нашого гімну Павла Чубинського, Панаса Мирного, Бориса Грінченка, Івана Нечуй-Левицького та інших. 


 
Серед бороданів чимало діячів визвольних змагань 1917-1920 рр.: Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Іван Огієнко, отаман Омелян Волох, один з керівників ОУН Микола Капустянський та ін. 
 
Але і досі багато хто вважає, що борода українцям ще здавна не була притаманною. Що давньоруські князі, так само як і богатирі Ілля Муромець чи Добриня Микитич, не носили борід, а виглядали усі до одного як Святослав Хоробрий. Зображувати їх з бородами почали нібито наші північні сусіди. Козаки дійсно бороди голили, однак це, як і оселедець, лише відрізняло їх від інших верств населення (міщан, ремісників, селян тощо). Хоча гетьман Сагайдачний, наприклад, на всіх портретах зображується з бородою.  
 
Насправді носіння чи гоління бороди не залежало і не залежить ні від національних звичаїв, ні від клімату, ні інших етнографічних, географічних чи політичних факторів, а підлягає лише примхам чоловічої моди.
 

Так, британський дослідник Найджел Барбер дійшов висновку, що коливання моди на бороду та вуса у Великій Британії між 1842 і 1971 роками прямо залежали від співвідношення неодружених чоловіків та жінок у суспільстві. За часів, коли кількість одиноких чоловіків перевищувала число потенційних наречених, бороди та вуса ставали модними. Цікаво, що в цей же період мода на бороду була поширена і в Україні. Отже українські чоловіки були тут зовсім не виключенням.  
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше