Індукований і масовий психози

25 вересня 2019
Женя Гунчевська

У підручниках з психіатрії серед пишного розмаїття психічних захворювань є одне, яке займає особливе місце. Оскільки симптоми хвороби наче є, але сам пацієнт при цьому здоровий. Назва цього захворювання - індукований психоз.
 


Для прикладу, уявімо немолоде подружжя. Вони жили довго і щасливо, але от в один прекрасний день у когось з них починається шизофренія. Захворювання проходить згідно з класичними підручниками: у партнера починаються незначні проблеми, всілякі розлади уваги, і на фоні цих дрібних симптомів всередині голови все виразніше починає лунати голос. Хворий не знає, чий це голос. Але голос чужий, і лунає він не у вухах, а наче всередині черепа. Тобто, класичний синдром Кандинського-Клерамбо. Голос говорить дивні речі. Спочатку пацієнт розгублюється, навіть усвідомлює, що хворий, просить про допомогу і не знає, як бути. Але голос міцніє і стає набагато реальнішим, ніж здоровий глузд та навколишній світ. І тоді на зміну розгубленості приходить те, що в психіатрії називається "кристалізація марення".

Намагаючись пояснити, що відбувається, хворий вигадує фабулу. У ній можуть фігурувати радіоактивні промені ЦРУ або невидимі отруйні гази ФСБ, інопланетяни, рептилоїди, синдикат злочинних гіпнотизерів або стародавні духи майя. Марення міцніє, набуває подробиць, і ось уже хворий переконано розповідає про повсталих з попелу духів стародавніх індійців, які обрали його як провідника, щоби повідомити через нього людству про своє тверде рішення спопелити землю, якщо людство негайно не припинить війни, педофілію і браконьєрський вилов байкальського омуля.

Через якийсь час в приймальний покій міської психлікарні міліціонери привозять людину, заарештовану в громадському місці за неадекватну поведінку. Людина кидалась на співрозмовників, сперечалась, вимагала уваги і говорила повну маячню про духів майя, які воскресли і намагаються востаннє поговорити з людством.
 


Нюанс ситуації в тому, що ця неадекватна людина - не хворий, а його чоловік чи дружина (здоровий партнер). Просто у нього індукований психоз і він висловлює ідеї, народжені в чужому хворому умі. Завдання психіатра непросте. Він повинен це визначити і розібратися, з яким маренням має справу – класичним чи індукованим. Для лікування індукованого марення достатньо розділити подружжя і повністю припинити їх взаємодію. Незабаром здоровий партнер почуватиметься краще, а хворий почне довгий і непростий курс лікування шизофренії.

Індуковане марення в психіатрії - не дуже велика рідкість. Механізм його виникнення простий: якщо люди досить близькі або навіть родичі, якщо хворий користується повагою і авторитетом у здорової людини, то його енергії переконання деколи цілком достатньо, щоб затьмарити своїм голосом реальність і здоровий глузд - точно так само, як колись це зробив голос хвороби, що пролунав всередині його голови.

Невже так просто змусити людину повірити в очевидну маячню? На жаль, простіше простого. Більше того - індукувати маренням можна не одну людину, а декількох. Історія знає випадки, коли правитель держави, що страждає параноєю або манією, індукував своїм маренням цілі народи: німці бігли поневолювати світ, повіривши Гітлеру та в перевагу своєї нації, росіяни кидалися розстрілювати сусідів і співробітників, повіривши Сталіну та в те, що всюди іноземні шпигуни. Індуковане марення, що поширилось на велику юрбу, має особливу назву - масовий психоз.
 


Не треба тішити себе надією, наче людині від природи властиве критичне сприйняття реальності. Воно не властиве людині. Людина - це завжди продукт віри. Більшість громадян будь-якої країни здатне повірити у що завгодно. У перевагу своєї раси над іншими. У справедливість Жовтневої революції. В необхідність спалювати на багатті молодих жінок, підозрюваних у чаклунстві. У те, що КНДР - найщасливіша в світі країна і всі люди глобуса нам заздрять. У лікувальні властивості магніту. У цілющість води, зарядженої позитивними вібраціями екстрасенса. У паломництво до ікони Матрони Московської, яка зцілює від безпліддя і простатиту. У те, що сусід слюсар Вітя, виявляється, шпигун британської розвідки. І у велику пролетарську справедливість, виражену у розстрілі шпигуна Віті разом з його дружиною Вірочкою і дітьми. У те, що Сталін найлюдяніший. І в те, що Гітлер найлюдяніший. Всупереч логіці. Без доказів. Незважаючи на зворотне. А якщо виникне потреба в логіці - людина відшукає собі один вдалий "факт", який незаперечно доведе, що Гітлер дарував дітям цукерки, ікона реально вилікувала співробітницю, вода вміє запам'ятовувати музику (вчений перевірив!), а НЛО одного разу збили військові льотчики, показали в телепередачі, інфа 100%.

(via)

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Roman Bonchuk Roman Bonchuk 22 січня 2015
індукований чи неіндукований , однак в психіатрії немає моментів оздоровлення - токо чи шокотерапія - байдуже, людина залишається аморфною. якщо людина говорить про індійців чи індіанців - важливо варто вислухати й навіть пояснити що за кожен скальп давали 10 доларів. що кулінарія індійців - і є схемою довголіття- з єси серце лева будеш як лев????
Краса чи практичність: на що звертати увагу при виборі столового посуду?
За обіднім столом збирається вся родина — це місце, де ми ділимося своєю радістю, розповідаємо історії та смакуємо домашню їжу. І саме тут дрібниці набувають особливого значення.
Читати більше