Індукований і масовий психози

25 вересня 2019
Женя Гунчевська

У підручниках з психіатрії серед пишного розмаїття психічних захворювань є одне, яке займає особливе місце. Оскільки симптоми хвороби наче є, але сам пацієнт при цьому здоровий. Назва цього захворювання - індукований психоз.
 


Для прикладу, уявімо немолоде подружжя. Вони жили довго і щасливо, але от в один прекрасний день у когось з них починається шизофренія. Захворювання проходить згідно з класичними підручниками: у партнера починаються незначні проблеми, всілякі розлади уваги, і на фоні цих дрібних симптомів всередині голови все виразніше починає лунати голос. Хворий не знає, чий це голос. Але голос чужий, і лунає він не у вухах, а наче всередині черепа. Тобто, класичний синдром Кандинського-Клерамбо. Голос говорить дивні речі. Спочатку пацієнт розгублюється, навіть усвідомлює, що хворий, просить про допомогу і не знає, як бути. Але голос міцніє і стає набагато реальнішим, ніж здоровий глузд та навколишній світ. І тоді на зміну розгубленості приходить те, що в психіатрії називається "кристалізація марення".

Намагаючись пояснити, що відбувається, хворий вигадує фабулу. У ній можуть фігурувати радіоактивні промені ЦРУ або невидимі отруйні гази ФСБ, інопланетяни, рептилоїди, синдикат злочинних гіпнотизерів або стародавні духи майя. Марення міцніє, набуває подробиць, і ось уже хворий переконано розповідає про повсталих з попелу духів стародавніх індійців, які обрали його як провідника, щоби повідомити через нього людству про своє тверде рішення спопелити землю, якщо людство негайно не припинить війни, педофілію і браконьєрський вилов байкальського омуля.

Через якийсь час в приймальний покій міської психлікарні міліціонери привозять людину, заарештовану в громадському місці за неадекватну поведінку. Людина кидалась на співрозмовників, сперечалась, вимагала уваги і говорила повну маячню про духів майя, які воскресли і намагаються востаннє поговорити з людством.
 


Нюанс ситуації в тому, що ця неадекватна людина - не хворий, а його чоловік чи дружина (здоровий партнер). Просто у нього індукований психоз і він висловлює ідеї, народжені в чужому хворому умі. Завдання психіатра непросте. Він повинен це визначити і розібратися, з яким маренням має справу – класичним чи індукованим. Для лікування індукованого марення достатньо розділити подружжя і повністю припинити їх взаємодію. Незабаром здоровий партнер почуватиметься краще, а хворий почне довгий і непростий курс лікування шизофренії.

Індуковане марення в психіатрії - не дуже велика рідкість. Механізм його виникнення простий: якщо люди досить близькі або навіть родичі, якщо хворий користується повагою і авторитетом у здорової людини, то його енергії переконання деколи цілком достатньо, щоб затьмарити своїм голосом реальність і здоровий глузд - точно так само, як колись це зробив голос хвороби, що пролунав всередині його голови.

Невже так просто змусити людину повірити в очевидну маячню? На жаль, простіше простого. Більше того - індукувати маренням можна не одну людину, а декількох. Історія знає випадки, коли правитель держави, що страждає параноєю або манією, індукував своїм маренням цілі народи: німці бігли поневолювати світ, повіривши Гітлеру та в перевагу своєї нації, росіяни кидалися розстрілювати сусідів і співробітників, повіривши Сталіну та в те, що всюди іноземні шпигуни. Індуковане марення, що поширилось на велику юрбу, має особливу назву - масовий психоз.
 


Не треба тішити себе надією, наче людині від природи властиве критичне сприйняття реальності. Воно не властиве людині. Людина - це завжди продукт віри. Більшість громадян будь-якої країни здатне повірити у що завгодно. У перевагу своєї раси над іншими. У справедливість Жовтневої революції. В необхідність спалювати на багатті молодих жінок, підозрюваних у чаклунстві. У те, що КНДР - найщасливіша в світі країна і всі люди глобуса нам заздрять. У лікувальні властивості магніту. У цілющість води, зарядженої позитивними вібраціями екстрасенса. У паломництво до ікони Матрони Московської, яка зцілює від безпліддя і простатиту. У те, що сусід слюсар Вітя, виявляється, шпигун британської розвідки. І у велику пролетарську справедливість, виражену у розстрілі шпигуна Віті разом з його дружиною Вірочкою і дітьми. У те, що Сталін найлюдяніший. І в те, що Гітлер найлюдяніший. Всупереч логіці. Без доказів. Незважаючи на зворотне. А якщо виникне потреба в логіці - людина відшукає собі один вдалий "факт", який незаперечно доведе, що Гітлер дарував дітям цукерки, ікона реально вилікувала співробітницю, вода вміє запам'ятовувати музику (вчений перевірив!), а НЛО одного разу збили військові льотчики, показали в телепередачі, інфа 100%.

(via)

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Roman Bonchuk Roman Bonchuk 22 січня 2015
індукований чи неіндукований , однак в психіатрії немає моментів оздоровлення - токо чи шокотерапія - байдуже, людина залишається аморфною. якщо людина говорить про індійців чи індіанців - важливо варто вислухати й навіть пояснити що за кожен скальп давали 10 доларів. що кулінарія індійців - і є схемою довголіття- з єси серце лева будеш як лев????
Як вибрати сережки відповідно до форми вашого обличчя
Час від часу ми розповідаємо про те, як світ і мода змінюють одне одного. Мабуть, ви самі це відчуваєте по тому, як змінюються тренди. Адже вони чутливі до культурного підґрунтя. Сьогодні ми поговоримо про прикраси, зокрема про золоті сережки. Розповімо, як правильно обрати і купити золоті кульчики, які будуть личити формі вашого лиця.
Читати більше
ЖИВОПИС ВАСИЛЯ ПОПОВИЧА: НЕЗЕМНА КРАСА КАРПАТСЬКИХ КРАЄВИДІВ, ЧАРІВНІ МІСЬКІ ПЕЙЗАЖІ, СОКОВИТІ НАТЮРМОРТИ
У його роботах немає напруги, драматизму, а є спокій і мальовнича привабливість природи; принадність для прогулянок і споглядання старовинних вулиць і будинків; розкішність зображеного в натюрмортах.
Читати більше
8 порад, як подбати про навколишнє середовище
У часи, коли в Україні війна, а у світі коїться казна-що, ми часто забуваємо про важливі речі. Сьогодні мова піде про одну з них — навколишнє середовище. Й ось дружнє нагадування, як ми можемо йому допомагати.
Читати більше