«Що це взагалі таке?»

14 лютого 2019
Аня Остапчук

150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі. Від автора Вілла Гомперца редактора відділу мистецтв Бі-Бі-Сі.
Від водяних лілій Моне до соняшнику Ван Гога, від супів Ворхола до бананів Хьйорста з маринованою акулою; почути цікаві історії про світові шедеври, зустрітися з художниками, якими вони насправді були, і відкрити справжню сутність сучасного мистецтва.

Насправді автор виконав колосальний жмут роботи. Зібрати та ґрунтовно пояснити усі аспекти мистецтва - це не легко. Тим паче, за останні 150 років. Книга виявилася доволі масивною, якісною, присутні репродукції визнаних митців. Видавництво ArtHuss вміло підійшли до її оформлення, тому і усіх читачів манить загадкова обкладинка.
Якщо ви уважні, то помітили ще з перших сторінок книги, оскільки Вілл Гомперц не професор з історії мистецтв. Якщо ви сподівалися натрапити на енциклопедію, це не той випадок. І це на краще. Оскільки, книгу хочеться читати, бо автор в живому темпі, з непідробними емоціями та першим враженням розповідає і ще пробує нам з вами розтолкувати ту чи іншу ланку мистецтва. Так, він намагається знайти сенс, можливо він його шукав там де його близько не було, але починати його думку для мене було вкрай цікаво. В сучасному мистецтві криється парадокс: нібито мільйони з нас відвідують музеї, однак найчастіше відповідь, яку ми чуємо, коли порушуємо цю тему: «Я нічого не знаю про мистецтво». І це стосується більшою мірою сучасного мистецтва. Важко іноді зрозуміти, коли витвором мистецтва є скульптура з бляшанок, а якщо ти це повториш, це виявиться нікчемно. Глибоко всередині ми переконані, що це шахрайство, але з огляду на моду не можемо сказати це у голос. «Що це взагалі таке» навчить насолодитися модерним та сучасним мистецтвом. Читач матиме змогу спробувати зрозуміти, як воно змінилося з Леонардового класицизму до сьогоднішньої маринованої акули та незастеленого ліжка. Мистецтво - це гра. Слід лише з'ясувати основні правила, і тоді можна почати щось розуміти.



Сучасне мистецтво, тема широка, складна і говорити про неї не кожен зможе, хіба що на загальні теми. Чи правильно? Навіщо вдавати з себе того, ким ти не є? Навіщо говорити про те ті речі, про які ти і гадки не маєш? Не все концептуальне мистецтво - бульки, але є й такі; що Пікассо король, але Сезанн - краще; Поллок не капає, а створюю художній твір; як пісуар змінив хід мистецтва і чому ваш п'ятирічний хлопець дійсно не зміг би це зробити.
Коли ти дивишся на картину чи скульптуру у тебе одразу з'являється асоціації, ти одразу розумієш чи подобається тобі це чи ні, але не завжди ти висловлюєш цю думку в голос. Чому? Автор ставить всі ці прямі й не завжди запитання, над якими хочеться довго розмірковувати.

Гадаю, все що потрібно знати початківцю про сучасне мистецтво, можна знайти в цій книзі. Чому 150 років? Певна річ, упродовж цього часу мистецтво допомагало змінювати світ, а світ допомагав змінювати мистецтво. Всі рухи, усі «-ізми» складно поєднанні між собою - один веде до іншого, ніби ланки ланцюга.
 


Річ не в тому, щоб судити, чи новий витвір мистецтва добрий чи поганий. Час зробить це за нас. Йдеться радше про розуміння того, як і чому ця робота вписується в історію сучасного мистецтва.

Прочитавши цю книгу, ваша наступна поїздка до галереї буде трохи менш лячним та набагато цікавішою.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com