Читати більше
«I`M ADDICTED TO YOU, DON’T YOU KNOW THAT YOU`RE TOXIC?» - ПУТІВНИК У ІНФОРМАЦІЙНИЙ ДЕТОКС
У 2003 році культова для початку XX століття співачка Брітні Спірс випустила кліп на пісню «Toxic». Білява поп-діва співала про стосунки, які можуть бути отруйними. І хоч дана психологічна проблема актуальна і сьогодні,в сучасному світі з’явилось щось більш токсичне за людські взаємини. Те, що розмиває межі реальності й вигаданого світу, змінює середньостатистичні функціональні показники когнітивних процесів мозку… Інформація, пані й панове, інформація.
Копірайтер, рерайтер, блогер, журналіст, контент-менеджер, SMM та SEO-спеціаліст… Ці слова вже перестали бути дивними, зустрічаються все частіше. Дані професії вважаються затребуваними. Усе це свідчить про одне – світом править контент. Людство втрапило в дофамінову пастку, коли «I`m addicted to you…» (я доданий/приплюсований/приєднаний до тебе) стало доцільнішим сказати власним гаджетам, ніж близким людям. Скільки днів розлуки ви востаннє мали з своїм сматфоном/планшетом/ноутбуком… або хоча б не виходили з нього в Інтернет, якщо відкинути важливі дзвінки? «Моє серце палає, серце в вогні. Мій дах знову зриває, - я без тебе вже цілих 2 дні», - як співає вже український молодий виконавець…
А ви задумувались, чи дійсно вам важливо знати, що зрепостили цього дня ваші френди (і який відсоток з них ви дійсно знаєте)? Чи зміниться щось, якщо ви не побачите в Інсті чиїсь фото з відпочинку? Як часто ви повертались до закладок, які назберігали, який відсоток із них активний? Чи змінить ваше життя те, що ви послухаєте версії різновекторних політиків чи експертів на одному з каналів, що належать одному з олігархів…
ЧОМУ ПРОБЛЕМА НЕ «РОЗДУТА»?
За свіжими даними дослідження, проведеного аналітичною компанією PlusOne станом на січень 2019-го з 42-х мільйонів українців майже половина (21, 4млн) є користувачами Інтернету. Дослідження міжнародного агенства «We are social» дає вищі дані - Інтернетом користуються 58% українців (25,59 млн). Дані заміри охоплювали статистику за 2018 рік.
(зліва-направо: 1) скрін із дослідження PlusOnе Джерело: https://plusone.com.ua/fb/?fbclid=IwAR0tU34v-z304irBmGSmohUPkR-HDBq83AzQQiu_u_lafbXz2G6WR-M8Py4 (надалі - джерело 1) 2) скрін із дослідження We are social Джерело: https://digitalreport.wearesocial.com/ (надалі - джерело 2 )
Для розгляду соцмереж візьмемо одну, для всіх глобальну – Фейсбук. Нею користуються 13 млн українців (За данимиPlusOne ). І якщо цифра майже в третину всього населення України може не надто налякати, а от факт, що Україна займає третє місце в світі за динамікою зростання показника кількості користувачів – досить тривожний сигнал. Випереджають нас лише Філіпіни та Індія. Пов’язувати дане зростання з потребою українців у віртуальній реальності як результат незадоволення дійсністю поки зарано - на це вплинув відтік користувачів із російських соцмереж після заборони останніх. Та й у середньому показник за відсотком населення, яке ним користується, є середнім у Європі.
(Скрін - Джерело 1)
А от те, що найбільше відвідувачів Фейсбуку – молодь від 18 до 24 років (68% серед усіх жителів України в цьому віці) схиляє до роздумів, чи не перетікає це число в молодь до 18-ти, яка не була опитана й чи не несе потенційної загрози саме наступним поколінням? Міжнародне дослідження трохи вивищує планку (25-34 роки), проте динаміку зростання-спадання маємо аналогічну українському дослідженню.
(Зліва-направо: Джерело 1, Джерело 2)
Найшаленіші цифри показують те, хто ж керує вашою стрічкою новин, хто слугує вашими провідниками в світ інформації. Ви готові почути те, що спільноти, на які ви підписуєтесь модеруть люди від 13-ти років? І найбільшу частину сегменту керівників складають люди від 18 до 25 років (українці, які охоплюють віковий відрізок лише у 6 років (що таке 6 років проти відносних 50-ти, проведених в Інтернеті?) генерують майже 22% ваших спільнот).
І на десерт: КОЖЕН 7-МИЙ КОРИСТУВАЧ ФЕЙСБУКУ З УКРАЇНИ Є АДМІНІСТРАТОРОМ ЯКОЇСЬ СПІЛЬНОТИ.
(Джерело 1)
Чи може у даному випадку кількість гарантувати якість? Чи відкривається платформа для онлайн-маркетингу, соціальної інженерії, НЛП? Те ж саме можна сказати й загалом про Інтернет, оскільки він орієнтується на попит, а масовий попит саме кочує в форматі соцмереж (за винятком галузевої інформації, яка не має стільки споживачів). Як свідчить вищезгадане міжнародне дослідження, для українців найбільш рекламуючими платформами є саме Інтернет і телебачення. Отже, чи сподіваючись на інформацію ми не потрапляємо в ринкову боротьбу інтернет-маркетологів й чи не отримуєм рекламу (й приховану в тому числі) під виглядом інформаційного порядку денного?
(Джерело 2)
ВИ В ГРІ, ЯКЩО...
Будь-які маніпуляції будуються на триєдності: "Втертись в довіру - викликати емоцію -дезінформувати".
Розглянемо головні типи маніпуляцій в Інтернеті від Інституту масової інформації.
(Джерело: https://imi.org.ua/infographics/ )
Перед виборами люблять маніпулювати соціальними дослідженнями й цифрами.
(Джерело: https://imi.org.ua/infographics/ )
-
джерело інформації (те, що вводитьвся в текст як «Про це повідомляє… За даними….) витягнувши з даної тези джерело, спробуйте знайти подібну інформацію там і глянути, чи в такому ж ракурсі вона подана. Якщо джерело – усний непублічний коментар (не опублікований) – перевірити його буде складніше, але зважайте на те, що приписування слів особі, яка їх не вживала – злочин. Серйозні видання цим не ризикуватимуть, а текст оприлюднений у маловідомих можна перевірити, спробувавши вийти на такі ж публікації в великих медіа. Якщо згадок немає – краще не піддаватись.
-
емоції. Якщо текст викликає бурхливу реакцію – вам намагаються його «втюхати», переконати «придбати». Іноді за цією метою й ховається якісна інформація, якій потрібна розкрутка. Але далеко не завжди.
Для прикладу цей текст початково ми закрутили навколо світової зірки та слова токсини/інтоксикація/детокс – ядовитого в самій своїй суті й дуже наразі модного. А ще ми використали цитати з пісень, які прямого відношення до суті статті не мають взагалі. Маленькі, та все ж маніпуляції.
Маніпуляція емоціями це не єдина загроза, яку несе неусвідмлене споживання інформаційного продукту. Це лише фактор, який вас втягує в систему, формує вашу емоційну залежність. І коли залежність від інформації з'являється, починаються інші трабли:
1. Фейки (які б вони не були, спрямовані проти когось чи задля когось, або абсолютні фейки для затягування аудиторії, вони викривляють відчуття реальності). Штучний інтелект вже навчився малювати картини та створювати фото ніколи не існуючих людей, вже не кажучи про чат-боти. Читати в мессенджері повідомлення від чат-бота певної організації «Я ще тільки навчаюсь спілкуватись із людьми» - страшнувато.
2. Інформаційні шуми (кожен «котик» в соцмережі може вважатись релаксом, якщо це «котик» хвилин 10 в день для відпочинку, а не хронічна залежність від «котика» до «котика»). Створення «топ-тем», щоб відволікти від інших – згорівший будинок на піввебсторінки чи першим сюжетом випуску новин не є розумним варіантом, адже пожежі стаються кожного дня й сенсації в цьому не має. Гарна тема для аналітики в особливо пожежно небезпечний період чи перед Новорічними святами . Але за такими щоденними кримінальними/галузевими звітами, які несуть емоційне наповнення (жалість чи гнів) губиться цілісна картина реального порядку денного. Те ж саме стосується фото в новому одязі з Інстаграму седлебрітіз які стають інфоприводом.
3. Формування кліповості мислення – хочеться більше й більше, а щоб пришвидшити швидкість – треба відкинути читання зайвого. Так доходим до читання лише заголовків (ну максимум сублідів: 2-3 абзаци).
4. Кримінальні загрози. Від вірусів-здирників, викрадення особистих даних, кібер-булінгу, атаки тролів до ігор смерті.
5. Зменшення контактів з реальністю, підміна її віртуальною, залежність від псевдо визнання в формі лайків і поширень.
6. Зменшення потреби в комунікації та живих стосунках.
7. Розлади нервової системи через величезну кількість зпродукованих в мозку імпульсів при нездатності мозку їх опрацювати. Погіршення зору через яскраве освітлення екрану. Через нього піднімається тиск в очних капілярах. На додаток, може піднятись і загалом черепний тиск, що створює підгруння для мігреней, в запущеному вигляді – інсульту та епілепсії.
Плюси в інформаційному суспільстві є безперечні: можливість моніторингу, дистанційність виконання певних завдань, безмежні можливості для самопрезентації та пошуку інформації, розбудова мережі зв'язків дистанційним способом. Але цим усім треба користуватися з огляду на всі попередні небезпеки. «З'ясувати предмет пошукового запиту – визначити найбезпечніше джерело – взяти інформацію – піти».
І як ми зрозуміли, дана тема актуальна для більш ніж половини населення України, молоді та жінок (зокрема й жінок як майбутніх матерів та педагогинь, які матимуть однозначний вплив на виховання наступних поколінь).
ЗВЕРНЕМОСЬ ДО ФАХІВЦІВ
- ПСИХОЛОГІЧНА ОСНОВА ЯВИЩА І ЯК УСВІДОМИТИ, ЩО ПРОБЛЕМА ІСНУЄ
Анна Чехман, приватний психолог і психотерапевт
"У процесі еволюції те, що раніше було запорукою безпеки людини (здатність спостерігати за навколишнім світом та передавати інформацію соплемінникам), трансформувалося у спосіб зниження рівню тривоги та підвищення соціальної значущості.
Зверніть увагу на те, як ви читаєте стрічку в соцмережах - не зупиняючись на деталях, перелистуєте пост за постом... Підписуєтесь на того, на кого хотілося б бути схожим. Стан свідомості у цьому процесі більш нагадує транс або напівдрімоту. І якщо ми не отримуємо чергове підтвердження "непорушності" ілюзії навколишнього світу, який ми для себе створили, в нас з'являється тривога та стурбованність. Нам стає потрібна чергова доза безпеки.
Власне, вибір дуже простий - створювати свою реальність, контролюючи те, чому ви приділяєте увагу, або жити у ілюзії, яку пропонують оточуючі. Червона або синя таблетка, іншими словами.
Мені дуже подобається вправа, яка швидко звільняє від непотрібних фокусів свідомості. Уявіть, що ви померли. Що вам хотілося б лишити після себе? Про які незаверешені справи ви б жалкували? Напишіть все це на листочку паперу. І плануйте не справи, які ви робите протягом дня, а увагу, яку приділяєте.
А соцмережі та гаджети хай будуть для вас лише допоміжним матеріалом для втілення ваших цілей!"
- СТВОРІТЬ МІЖ СОБОЮ ТА ІНФОРМАЦІЄЮ БАР’ЄР
Олександра Згурська, психолог
Психологічний захист тісно пов'язаний з цілісністю особистості; самооцінкою; впевненості в собі; відчуття та захист власних психологічних кордонів. Говорячи про сприйняття інформації, слід зауважити, що більшу частину інформації ми сприймаємо несвідомо та абсолютно не звертаючи увагу чи правдива надані факти. Для захисту власної особистості, для уникнення обману та порушення власних кордонів, варто користуватись базовими захисними установками.
А саме; відхід, блокування, управління та завмирання.
- Відхід - збільшення дистанції, переривання контакту. При отриманні не перевірених даних, спробуйте віддалитись від отриманої інформації та поставити під сумнів все що кажуть, пишуть чи говорять. Навіть якщо, спочатку здається що саме це правда та істина.
- Блокування - контроль впливу, встановлення перешкод до отримання інформації. В нашому житті блокувати отриману інформацію можна за допомогою смислових і семантичних бар'єрів (чи зрозумів я все що зараз почув?), ролевих бар'єрів (чи актуальні ці данні саме в цей час?)
- Управління - контроль впливу, що витікає від "агресора", вплив на нього самого. Спробуйте контролювати, те що та як ви сприймаєте. Чому саме тут ви вірите всьому що кажуть або чому не замислюєтесь правда то чи ні .
- Завмирання - контроль інформації про самого суб'єкта. Дізнайтесь чи незалежне та чесне джерело, яке доносить до вас інформацію. Хочу звернути увагу, на те що для того щоб захистити себе від маніпулятивних впливів, слід стежити за збереженням цілісності свого Я, прислуховуйтесь до внутрішнього голосу та піддавайте сумніву отриману інформацію від не перевірених джерел.
Щоб протистояти маніпулюванню варто дотримуватися декількох простих правил:
1. Встановити точно свої життєві цілі та пріоритетність їх досягнення
2. Не піддаватися на певні спокуси (гроші, становище, будь-що з запропонованих ззовні цілей) 3. Визначити свої життєві принципи. Тільки сама людина протягом життя вправі їх змінювати. 4. Завжди аналізувати життєві ситуації. Перше і головне питання при аналізі –«А кому це вигідно?» мусить мати однозначну відповідь: "Мені та близьким людям» або "Мені та всім іншим". Якщо відповідь інша це означає, що виникла небезпека стати жертвою чужих маніпуляцій.
5. Не піддаватися, якщо є хоч мінімальні підозри, що хтось намагається підштовхнути Вас до певного рішення, запитуючи себе чи є потреба в цьому рішенні.
6. Враховувати думку інших людей, але якщо вона суперечить вашій, розібратися, хто жертва маніпулювання - Ви чи ваші опоненти.
7. Довіряти своєму внутрішньому Я.
8. Постійно ламати стереотипи в своїй свідомості використовуючи свою уяву
9. Читати вчитися поповнювати запас але чітко аналізувати інформацію
- ДОЗВОЛЬТЕ СОБІ РОЗКІШ ТИШІ
Олена Зозуля, гештальт-терапевт
«Избыток информации, аналогично, как и избыток еды, вызывает страдание. Особенно, если информация токсичная - то есть переполненная негативными моментами, вызывающими панику, ужас, отвращение или повергает в ярость, например. Всякие чувства должны быть высвобождены и отреагированы, то есть воплощенные в действия. Если этого не происходит, то чувства блокируются в теле и являются причинами психических, психосоматических расстройств (панические атаки, сердечно-сосудистые заболевания, депрессивные состояния, болезни органов дыхания и другие). Кроме того, если поток внешней информации слишком велик или ярок, то он может затмевать чувствительность людей к их истинным потребностям и желаниям. Люди как будто "сливаются" с окружением и теряют способность чувствовать себя, ощущать то, что действительно нужно, а что - нет. Помните, как приходите в супермаркет за хлебом, а уходите с пакетом разной всячины... Существуют диеты и посты в плане питания, аналогично существует информационный пост. Я помню, как несколько лет назад у меня случилось отвращение к чтению, просмотру тв, лекциям и другим информационным вещам. Я не могла читать даже художественную литературу и смотреть фильмы в кинотеатрах. Хотя театр, произведения изобразительного искусства, фото и иллюстрации принимались хорошо. Этот пост длился около полугода и привел к тому, что я сама начала все больше и качественнее писать, придумывать проекты».
Более детально о практиках тишины можна ознакомится здесь: https://psy-practice.com/publications/psikhicheskoe-zdorove/praktiki-tishiny/
- НОТА ЗАКОНУ
Ось що нам розповів адвокат:
Існує небагато дій в Інтернеті, за які ви можете отримати кримінальну відповідальністю. За інформаційну діяльність не садять, мають бути більш вагомі юридичні підстави. Інтернет-булінг розглядається в аспекті булінгу самого, цькування й завдання тілесних ушкоджень і т.д. Уже відомо про перші судові рішення проти осіб, які вчиняли цькування, з'являються фахівці з цього питання.
Щодо наклепів, дизінформації, то тут потерпілий може розраховувати на те, що йому компенсують моральну шкоду, виплативши штраф, спростують недостовірну інформацію й публічно вибачаться.
Парасюк Катерина
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше