Ігор Лоський

Ігор Костянтинович Лоський народився 15 грудня 1900 р. у Любліні (нині Польща). Батько – Костянтин Володимирович Лоський (28.01.1874 – 14.10.1933) – історик права, поліглот, дипломат, українець, народжений у Санкт-Петербурзі. Дивне дитинство Ігоря, що складалося з переїздів, вивчення мов та набігів на бібліотеку, змінилося сподіваною та гіркою юністю.
  Нарешті у 16 років 4 вересня 1917-го р. Ігор склав вступні іспити до 2-ої української гімназії імені Кирило-Мефодіївського товариства в Києві. Всього було 242 учні (і хлопчиків, і дівчат), з них 239 українців. Серед однокласників була онука Михайла Старицького – Вероніка (Рона) Черняхівська. Усі предмети викладалися виключно українською мовою, 28-річний Микола Зеров читав латину. Правда, тимчасовий уряд її не фінансував. Щойно утворилася Центральна Рада, гімназисти VІІ та VІІІ класів почали нести варту в обороні уряду УНР. Батько Ігоря, як посол УНР у Фінляндії, Швеції та Норвегії, перебував у м. Стокгольм (Швеція).

У січні гімназисти зібрали збори, агітували вступити до Студентського куреня армії УНР. Директор зі сльозами на очах вмовляв дітей не робити цього, але революційна юнь глуха до досвіду старих.

– Ну, хоч шостий клас не агітуйте, – просив наставник. Записалися усі 7-8 класи, кілька гімназистів із шостого.

У січні 1918-го Ігор брав участь у Бою під Крутами, в якому був важко поранений. Пізніше написав спогади під назвою "Крути".
  Упродовж 1918-1920 рр. Лоський працював у Міністерстві закордонних справ УНР. Далі – еміграція, Відень, хоч батьки були у Празі. В Австрії 1920-го зблизився з В'ячеславом Липинським і засновниками Українського союзу хліборобів-державників. У 1921 р. він став студентом Українського вільного університету. Згодом університет перенесли до Праги, там Кость Лоський був професором римського права, а Ігор Лоський продовжував навчання.Здається, навчання та кохання – супутники. У Празі Ігор познайомився з Ольгою Приходько. Дівчині було 18, йому – 22. Вона з Кам'янця-Подільського. Сестра Віктора та Олекси Приходьків. У січні 1919 року у складі Української капели Олександра Кошиця, адміністратором якої був її брат Олекса, 14-річна Ольга виїхала на гастролі по Європі. У Подєбрадах солістка хору відвідувала курси в Українській господарській академії, де познайомилася з Оленою Телігою. Потім вона поступила на філософський факультет Українського вільного університету. У 1924 р. Ігор одружився з Ольгою.

Надзвичайно плідним був 1927-ий рік у молодій родині. Народилася дочка Олена. У 1927 р. Ігор Костянтинович здобув ступінь доктора філософії в УВУ, його батько став деканом правничого факультету. 1927 року Ігор продовжив студії в Українському науковому інституті в Берліні, тому родина переїхала до Німеччини.

Навчався Лоський під керівництвом нащадка двох гетьманів, професора Дмитра Дорошенка. Ігор Лоський зацікавився дослідженням періоду Гетьманщини, підготував монографію про Івана Богуна.

Але тягнуло в Україну: 1932 року родина Лоських переїхала до Львова. За сприяння митрополита Андрея Шептицького Ігор отримав посаду викладача історії, французької та німецької мов у Малій греко-католицькій семінарії, водночас редагував часопис "Хліборобський шлях".

І прийшло "гірке питво" кохання двох одружених людей: Ігоря та дочки президента УНР в екзилі Наталії Лівицької-Холодної. Одна за одною почали з'являтися пристрасні й ніжні поезії Наталії Лівицької-Холодної.

П'ю трунок півночі,
зіллям відьомським насичений,
п'ю трунок закінчення
і відчаю…
поки уп'юсь докраю.
Місяць – постійний товариш –
дивиться в око зловісно.
Чом ти вже зілля такого не звариш,
щоб від нього повісилась.


27 травня 1936 р. у Львові раптом помер 35-річний Ігор Лоський.
  Його дружина прожила 92 роки. У 1949 р. Ольга Лоська була репресована, до 1955 року відбувала покарання в таборі в Горьківській області. Померла 5 травня 1996 року у Львові.

Донька Ольги та Ігоря Лоських Олена (у заміжжі Сікора) лікар за фахом, проживає у Львові.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Топ-10 цитат із книг, які припадуть вам до душі
Література — це те, що надихає, переносить в інші світи та, як сказав хтось із письменників, дозволяє прожити безліч життів. Читаючи, ти пізнаєш нові культури, аналізуєш життєві ситуації, співпереживаєш, вчишся. Гадаємо, у кожного затятого читця в книгах зустрічалися цитати, повз які важко було пройти. Читайте нашу десятку в статті.
Читати більше
Козацька люлька
Кожний козак мав рушницю, алебарду та шаблю, вміле володіння якими робило його безстрашним та неперевершеним воїном. Про їх походи складались пісні та легенди, ворог тремтів тільки від слова – козак. Люлька для сіроманця була на рівні з добрим конем, гострою шаблею. Звідки ж взялася ця традиція, як і коли потрапив тютюн і люлька до Вкраїни?
Читати більше