Художник козацького короля

Німець за походженням на прізвище Гогенберг народився 8 травня 1657 р. в місті Неаполь; згодом німецьке прізвище змінив на Альтомонте.
 
wikipedia.org

Його дитинство й молодість минули в Італії. Вчився Мартіно Альтомонте в Неаполі, пізніше — в Римі. Художню освіту здобув у Римській академії св. Луки. Серед його вчителів у Римі – Джованні Гаулі та Карло Маратті.

З 1684 до 1702 р. Мартіно Альтомонте працював при дворі польського короля Яна ІІІ Собеського у Львові та Жовкві. "Козацький король" Ян ІІІ Собеський був представником українського шляхетського роду, його козацький літописець Самійло Величко називав Собком. Ян Собеський мріяв про передачу трону у спадщину, тому мав 14 нащадків.

Найкращі твори Мартіно Альтомонте:
"Несіння Хреста" (Львівська галерея мистецтв),
"Портрет А.Корнякта" (Львівський історичний музей),
"Таємна вечеря" (Львівська галерея мистецтв),
великі картини, вагою до тонни, в парафіяльному костелі міста Жовкви (Львівська область),
"Битва під Віднем 12 вересня 1683 року" (зберігається в Олеському замку). У битві під Віднем 12 вересня 1683 року брали участь близько 300 козаків. Її розмір – 8х8 м; вага картини 380 кг, разом із рамкою – до тонни.

Найбільше монументальне полотно Мартіно Альтамонте "Битва під Парканами 9 листопада 1683 року" (тепер у Львівській галереї мистецтв), близько 3 тис. козаків взяло участь у битві проти турків-османів під Парканами. Розміри картини вражають – 8,5х10 м; вага твору 800 кг, з рамами – тонна. У XVII столітті це була найбільша за розмірами батальна картина Європи.


 
uahistory.com
 
За часів радянців 7 розкішних полотен Альтамонте, виконаних на замовлення короля, знаходилося (аж ніяк не зберігалося!) в костелі святого Лаврентія в Жовкві. Костел у стилі пізнього відродження стояв пусткою, картинами завішували вибиті в храмі вікна. Коли львівський мистецтвознавець Борис Возницький знайшов унікальне ганчір’я, тільки в двох забруднених, дірявих полотнах, у яких поверхневий лак побілів, фарба місцями обсипалася, теплилися тіні життя. Реставрація цих полотен Мартіно Альтомонте в Польщі коштувала майже п’ять млн. євро.

Картину "Битва під Віднем" вивісили в Олеському замку. Щоби полотно можна було повністю розгорнути, для цього у виставковому залі спеціально підняли стелю на 10 м.

Експозиція картини Мартіно Альтамонте "Битва під Парканами" відбулася в Золочівському замку. За часів радянщини королівський замок був перетворений на буцегарню. Тільки у 1986 році почали руйнувати тюремні камери в Золочівському замку, спеціально замуровувати вікна, піднімати на 4 м. стелю, щоб повісити панно. І сьогодні верхній край картини знаходиться на рівні третього поверху виставкової зали. Для полотна "Битва під Парканами" у виставковій залі замку створений спеціальний мікроклімат – температурний режим без різких коливань.

Відомо також, що Альтамонте малював на замовлення кармелітського і францисканського монастирів у Львові.
 
wikipedia.org

Після від’їзду до Зальцбургу (Австрія) протягом трьох десятиліть Мартіно Альтомонте підтримував творчі зв’язки зі Львовом.

14 вересня 1745 р у Відні упокоївся 88-річний італійський живописець німецького походження Мартін Альтомонте (італ. Martino Altomonte), придворний живописець Яна III Собеського, чия творчість тісно пов’язана з Україною. Похований в Австрії.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Сучасні українські фільми: добірка 2023 року
Український кінематограф попри всі труднощі продовжує розвиватися. Розважає, смішить і змушує задуматися. Про такі картини сьогодні піде мова. Зібрали для вас 5 фільмів 2023 року, котрі радимо до перегляду.
Читати більше