Художник козацького короля

Німець за походженням на прізвище Гогенберг народився 8 травня 1657 р. в місті Неаполь; згодом німецьке прізвище змінив на Альтомонте.
 
wikipedia.org

Його дитинство й молодість минули в Італії. Вчився Мартіно Альтомонте в Неаполі, пізніше — в Римі. Художню освіту здобув у Римській академії св. Луки. Серед його вчителів у Римі – Джованні Гаулі та Карло Маратті.

З 1684 до 1702 р. Мартіно Альтомонте працював при дворі польського короля Яна ІІІ Собеського у Львові та Жовкві. "Козацький король" Ян ІІІ Собеський був представником українського шляхетського роду, його козацький літописець Самійло Величко називав Собком. Ян Собеський мріяв про передачу трону у спадщину, тому мав 14 нащадків.

Найкращі твори Мартіно Альтомонте:
"Несіння Хреста" (Львівська галерея мистецтв),
"Портрет А.Корнякта" (Львівський історичний музей),
"Таємна вечеря" (Львівська галерея мистецтв),
великі картини, вагою до тонни, в парафіяльному костелі міста Жовкви (Львівська область),
"Битва під Віднем 12 вересня 1683 року" (зберігається в Олеському замку). У битві під Віднем 12 вересня 1683 року брали участь близько 300 козаків. Її розмір – 8х8 м; вага картини 380 кг, разом із рамкою – до тонни.

Найбільше монументальне полотно Мартіно Альтамонте "Битва під Парканами 9 листопада 1683 року" (тепер у Львівській галереї мистецтв), близько 3 тис. козаків взяло участь у битві проти турків-османів під Парканами. Розміри картини вражають – 8,5х10 м; вага твору 800 кг, з рамами – тонна. У XVII столітті це була найбільша за розмірами батальна картина Європи.


 
uahistory.com
 
За часів радянців 7 розкішних полотен Альтамонте, виконаних на замовлення короля, знаходилося (аж ніяк не зберігалося!) в костелі святого Лаврентія в Жовкві. Костел у стилі пізнього відродження стояв пусткою, картинами завішували вибиті в храмі вікна. Коли львівський мистецтвознавець Борис Возницький знайшов унікальне ганчір’я, тільки в двох забруднених, дірявих полотнах, у яких поверхневий лак побілів, фарба місцями обсипалася, теплилися тіні життя. Реставрація цих полотен Мартіно Альтомонте в Польщі коштувала майже п’ять млн. євро.

Картину "Битва під Віднем" вивісили в Олеському замку. Щоби полотно можна було повністю розгорнути, для цього у виставковому залі спеціально підняли стелю на 10 м.

Експозиція картини Мартіно Альтамонте "Битва під Парканами" відбулася в Золочівському замку. За часів радянщини королівський замок був перетворений на буцегарню. Тільки у 1986 році почали руйнувати тюремні камери в Золочівському замку, спеціально замуровувати вікна, піднімати на 4 м. стелю, щоб повісити панно. І сьогодні верхній край картини знаходиться на рівні третього поверху виставкової зали. Для полотна "Битва під Парканами" у виставковій залі замку створений спеціальний мікроклімат – температурний режим без різких коливань.

Відомо також, що Альтамонте малював на замовлення кармелітського і францисканського монастирів у Львові.
 
wikipedia.org

Після від’їзду до Зальцбургу (Австрія) протягом трьох десятиліть Мартіно Альтомонте підтримував творчі зв’язки зі Львовом.

14 вересня 1745 р у Відні упокоївся 88-річний італійський живописець німецького походження Мартін Альтомонте (італ. Martino Altomonte), придворний живописець Яна III Собеського, чия творчість тісно пов’язана з Україною. Похований в Австрії.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше