Хто вигадав кирилицю?

Важко переоцінити значення діяльності перших слов'янських просвітителів - святих Кирила і Мефодія. Однак абетка, яку ми називаємо "кирилицею" і на основі якої створено у тому числі й український алфавіт, насправді була винайдена не Кирилом, а його учнем - болгарським просвітителем Климентом Охридським, який пристосував грецьку абетку до слов'янської мови. Він також визнаний святим і дуже шанується в Болгарії та Македонії.
 
Кирило ж винайшов ту абетку, яку тепер називають глаголицею. За давніх часів абетка, яка була придумана Кирилом, так і називалася - кирилиця. Найдавнішими пам'ятниками слов'янської писемності є написані цією абеткою у X столітті в Моравії так звані "Київські листки" та "Празькі уривки". Пізніше ж назва "кирилиця" стала пов'язуватися в народній свідомості з новою абеткою Климента Охридського, що набула більшого поширення серед слов'ян, оскільки саме ім'я Кирила жило в пам'яті слов'ян, як ім'я творця слов'янської писемності взагалі. А більш рання, але майже забута більшістю слов'янських народів, абетка ввійшла в історію як "глаголиця". До речі, глаголиця - не спеціальна назва; раніше так називали всяку абетку. 
 

Невірно й те, що перші слов'янські просвітителі були слов'янами. Насправді вони були греками. Мефодій (рік народження і мирське ім'я невідомі) та його молодший брат Костянтин (у чернецтві Кирило, народився у 827 році), діти провінційного візантійського воєначальника (друнгарія) на ймення Лев, були уродженцями грецького міста Фесалоніки (нині Салоніки), відомого серед слов'ян під назвою Солунь. Однак жителі Солуня, у тому числі й греки, як правило, володіли тим болгаро-македонським діалектом, на якому говорила значна частина населення міста та його околиць. Не були виключенням і "солунські брати". В "Житії" Мефодія стверджується, що імператор Михайло, напучуючи майбутніх батьків слов'янської писемності, сказав: "Ви обоє солуняни, а всі солуняни добре говорять слов’янською". 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

VITULIJ VAJA VITULIJ VAJA 26 травня 2017
1. Звідки прийшли і тепер живуть, умовно кажучи, македонці - по просту слов'яни (навряд чи вони самі себе так називали) на Балкани ?
2. Якщо з території сучасної України, то чому їх мова виявилася такою відмінною від тогочасної місцевої мови українського ареалу у плані повноголосся слів і по лексиці ?
Чомусь цей момент дослідники оминають скоромовкою: ну, ось так сталося і крапка. Вони ж там оселилися не як без'язикі. Тоді де , насправді, вони сформували свою мову ?
Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше