Соловій по-лемківськи. "Жива вода" народної музики

25 вересня 2015
Anastasia Nazarenko

Вони кажуть "лем" (українською "тільки" або "лише") — тому і лемки. Вони розділені кордонами і розсіяні світом... Лемківщина — найдалі висунутий на захід край української землі. бо займає західну частину Карпат по обох схилах так званих Низьких Бескидів. 


Основними опорами у збереженні себе як етнографічної групи українського народу була якраз народна мова лемків — один із діалектних підрозділів української, а також традиційна побутова культура і релігія.

Непроста доля випала лемківському краю та його мешканцям. Друга світова війна та жорстоке виселення з рідних земель, фізичний розрив з доргим кожному серцю середовищем та побутом докорінно змінили життя лемків. Край, який був джерелом натхнення для людей, що споконвіку там жили і прикрашали свій побут колоритним фольклором, став пусткою, а спалені села заростали лісами. Переселені лемки мимоволі почали втрачати свої звичаї, творчість, свій фольклор, адже перш за все люди думали, як вижити в нових умовах.


Відтоді минуло чимало часу...

ХХІ століття. 2013-й рік. На сцені вокального шоу "Голос країни. Все по-чесному" завдяки вибору Святослава Вакарчука на користь молодої виконавці Христини Соловій лемківські пісні відроджуються, отримують справді нове життя... Під час проекту Христині вдалося підкорити величезну аудиторію, здобути шалену підтримку шанувальників та поціновувачів української народної пісні.

Цікаво те, що Христина, на відміну від більшості сучасних виконавців, ніколи не мріяла бути співачкою, а планувала пов'язати своє життя з літературою. Дівчина завжди любила книги та навіть здобула філологічну освіту у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Але голос крові таки переміг! Адже з дитинства Христина жила поряд із музикою, зростала у "музичній" родині. Але здобувати професійну музичку освіту дівчина все одно не планує, аби серед купи знань та набутої майстерності не втратити свою справжність.
 


Наразі опікується молодою співачкою Святослав Вакарчук. Це його преший досвід як продюсера. 

Лідер "ОЕ" вважає, що за останній рік стан української сучасної музики значно покращився, але поки цей стан далекий від ідеалу. Сама ж Христина запевнила, що популяризувати свою музику не збирається, та переконана: її твори самі знайдуть свого слухача, бо є зараз потрібними українцям та доречними.

Вакарчук теж зазначив, що агресивного просування цієї музики не буде, так само, як і не було такого з гуртом "Океан Ельзи". Якщо музика варта уваги, сказав він, то її будуть ставити на радіостанціях та в ефірах незалежно від того, наскільки активно ми будемо її пропонувати.

Мені пощастило. Без продюсера працювати набагато важче. Бо я знаю дуже багато хороших талановитих музикантів і гуртів, які, працюючи без продюсера, пробиваються дуже довго і важко, — розповідає Христина.

На думку співачки, у альтернативної музики в Україні є шанс, але для цього кожному виконавцю потрібно знайти свою аудиторію. І ніколи не намагатись сподобатись усім. Варто просто робити те, що відчуваєш.
 


22 вересня 2015 р. відбувся реліз дебютного альбому Христини Соловій "Жива вода". Співачка зазначає, що ідея запису цього альбому зародилася при першій зустрічі зі Святославом Вакарчуком. 

Вже тоді, я знала, що ніхто не відчуває ці пісні сильніше, а відтак - в записі вони оживуть по-новому для всіх, хто їх почує. Ніколи не думала, що захочу писати власні пісні, але саме в творчому процесі зі Святославом народилось багато таких. Мудрі поради і підтримка завжди зі мною. Сказати за це просто спасибі - не сказати нічого.

До складу платівки потрапило 12 композицій – дві з яких написала Христина, інші десять – українські народні в авторській обробці Святослава Вакарчука.

Записати альбом народних, зокрема лемківських пісень, було давньою мрією Христини. За початковим задумом дебютний лонгплей співачки мав складатися виключно з них.

"Народні пісні - це прадавнє джерело, з якого черпає коштовні перлини вся сучасна музика. Саме в ньому зберігаються культурні коди, які ми залишаємо по собі та передаємо далі. Ця вода постійно змінює агрегатний стан, але ніколи не висихає, бо завжди жива. Кожна з народних пісень, які увійшли до цього альбому, у певний період була для мене емоційним сплеском. Більшість із них я співала в народному ансамблі "Лемковина", але довго виношувала мрію дати цим пісням нове дихання, аби їх знали і співали молоді люди", – говорить Христина.
 


​Працювала команда над альбомом у Києві за участі кращих музикантів країни. Саунд-продюсерами альбому стали Мілош Єліч та Святослав Вакарчук.

До дебютного альбому співачки також увійшов переспів однієї із найвідоміших лемківських пісень "Под Облачком". Для Христини вона є особливою, бо саме завдяки цій пісні, вона дізналася про своє лемківське походження.

Одна з пісень альбому "Жива вода" - "Под облачком" - пісня, в якій зібрана вся моя любов до Лемківщини. Вперше почула в 11-літньому віці у виконанні Анички. На радіостанціях нечасто можна було почути щось подібне. Як зараз пам'ятаю той вечір і старий радіоприймач. 

Саме тоді мама розповіла мені про наше лемківське походження, про людей з дивними звичаями і такою милою, місцями чудною, говіркою. Багато із тих людей мені не вдалося знати живими. Але я завжди можу викликати в пам'яті їхні образи, що мені тоді створила в уяві пісня "Под облачком" - чи не найдорожча для мене пісня-портал і нерозривний містичний зв'язок з моїм корінням.

Повідомляється, що саме на цю композицію було знято другий кліп співачки, над яким працювала київська команда Red Glass Production. Його прем’єра запланована на початок жовтня.

Окрім народних пісень, до лонгплея увійшли й дві авторські композиції Христини. Авторська пісня "Тримай" вже встигла полюбитися глядачам, а відеоробота - зібрати майже 2 мільйони переглядів.
 

Що ж до нової авторської роботи, то за словами Христини:

"Синя Пісня" була написана холодного синього зимового вечора напередодні мого дня народження. Слова і музика з’явилися відразу. Здається, після "Тримай", то була друга авторська спроба і, коли я шукала до неї гармонію за фортепіано, у мене ще тремтіли пальці. Далеко за північ, коли пісня вже була у моєму диктофоні, пальці все ще тремтіли. Я подзвонила братові, який відразу ж приїхав, бо "сталося щось важливе", хоча насправді, я просто була переконана, що пісня заживе своїм життям тільки тоді, коли її послухає ще хтось. "Синя Пісня" надовго оселилася у моїй квартирі, але у ту ніч я заснула дуже швидко і здається снились мені сині сни".

soundcloud.com/khrystyna-soloviy
 


Наступним команда Христини планує видати саме авторський альбом. Тож чекаємо з нетерпінням, адже Христина Соловій - дійсно нове дихання народної музики! 

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Співак Дмитро Оленич презентував відеороботу "Солодко спи"
Прийшла осінь, а це ще один привід слухати теплу музику. До вашої уваги нова відеоробота молодого виконавця Дмитра Оленича, яка дістала назву "Солодко спи". Про що вона та який зміст має, - читайте далі.
Читати більше