Харківський університет

"Мандрівним університетом і бродячою академією", "українським Сократом" називав Григорія Сковороду Ізмаїл Срезневський. Саме тому учень Григорія Савича граф Василь Каразін звернувся до учнів філософа з ініціативою: зібрати гроші – і поставити пам'ятник учителю від учнів – університет. Вони набрали велику, як на той час, суму — 400 000 крб. Держава грошей не дала.
  17 січня 1805 р.— у Харкові було відкрито перший у східній Україні університет.

Куратором Імператорського університету було призначено графа Северина Потоцького. Першим ректором став філолог Іван Рижський.

Харківський університет користувався автономією з виборним ректором, але в 1820-1850-х роках його взяли під суворий контроль (ректора призначав міністр освіти) з цензурою наукових видань і викладання. У 1863 університет відповідно до нового Статуту здобув часткову автономію.З Харківським університетом пов'язані імена всесвітньо відомих учених, науковців та просвітителів, як Д.І. Багалій, М.М. Бекетов, П.П. Гулак-Артемовський, М.І. Костомаров, О.М. Ляпунов, М.В. Остроградський, О.О. Потебня.

Харківський університет – єдиний в Україні, де навчалися і працювали три майбутні лауреати Нобелівської премії – економіст С. Кузнець, фізик Л. Ландау, біолог І. Мечников.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Фотокамера як зброя, або Інше обличчя війни
Якби не було війни, ті, хто загинув, могли б народити і виховати дітей, кохати, працювати, винайти, створити, нарешті, просто жити, бути щасливими й радувати своєю присутністю на землі рідних, близьких, друзів...
Читати більше
АПЕЛЬСИНОВИЙ МАРМЕЛАД ЗА РЕЦЕПТОМ ПАДДІНҐТОНА
​Трапляється так, що фільм дуже сильно припадає до душі. Після перегляду усю ніч сниться, як будуєш хижку на безлюдному острові, перебираєш таємничий мотлох на горищі або блукаєш Нарнією. Цього разу зі мною знову так сталось.
Читати більше