Харківський університет

"Мандрівним університетом і бродячою академією", "українським Сократом" називав Григорія Сковороду Ізмаїл Срезневський. Саме тому учень Григорія Савича граф Василь Каразін звернувся до учнів філософа з ініціативою: зібрати гроші – і поставити пам'ятник учителю від учнів – університет. Вони набрали велику, як на той час, суму — 400 000 крб. Держава грошей не дала.
  17 січня 1805 р.— у Харкові було відкрито перший у східній Україні університет.

Куратором Імператорського університету було призначено графа Северина Потоцького. Першим ректором став філолог Іван Рижський.

Харківський університет користувався автономією з виборним ректором, але в 1820-1850-х роках його взяли під суворий контроль (ректора призначав міністр освіти) з цензурою наукових видань і викладання. У 1863 університет відповідно до нового Статуту здобув часткову автономію.З Харківським університетом пов'язані імена всесвітньо відомих учених, науковців та просвітителів, як Д.І. Багалій, М.М. Бекетов, П.П. Гулак-Артемовський, М.І. Костомаров, О.М. Ляпунов, М.В. Остроградський, О.О. Потебня.

Харківський університет – єдиний в Україні, де навчалися і працювали три майбутні лауреати Нобелівської премії – економіст С. Кузнець, фізик Л. Ландау, біолог І. Мечников.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

7 порад, як вибратися з депресії
Мабуть, у кожного з нас були часи, коли робота не йшла, самопочуття було погане, а настрій тільки нагнітав. Коли справа доходить до депресії, потрібно оговтатись! Адже життя прекрасне. А весь час, коли жалієте себе, витрачаєте сили на смуток, можна провести, як мінімум, із користю. Давайте розбиремо 7 пунктів, як можна вибратися з депресії, якщо вона таки прийшла.
Читати більше
Собаки: які породи найкраще адаптуються у квартирі
Якщо ви мрієте завести вірного пухнастого приятеля, але переживаєте, що собачка не адаптується до квартирних умов, не засмучуйтесь. Сьогодні ми розкажемо вам про породи собак, які прекрасно підходять до таких умов та стають справжніми членами сім'ї.
Читати більше