Харківський університет

"Мандрівним університетом і бродячою академією", "українським Сократом" називав Григорія Сковороду Ізмаїл Срезневський. Саме тому учень Григорія Савича граф Василь Каразін звернувся до учнів філософа з ініціативою: зібрати гроші – і поставити пам'ятник учителю від учнів – університет. Вони набрали велику, як на той час, суму — 400 000 крб. Держава грошей не дала.
  17 січня 1805 р.— у Харкові було відкрито перший у східній Україні університет.

Куратором Імператорського університету було призначено графа Северина Потоцького. Першим ректором став філолог Іван Рижський.

Харківський університет користувався автономією з виборним ректором, але в 1820-1850-х роках його взяли під суворий контроль (ректора призначав міністр освіти) з цензурою наукових видань і викладання. У 1863 університет відповідно до нового Статуту здобув часткову автономію.З Харківським університетом пов'язані імена всесвітньо відомих учених, науковців та просвітителів, як Д.І. Багалій, М.М. Бекетов, П.П. Гулак-Артемовський, М.І. Костомаров, О.М. Ляпунов, М.В. Остроградський, О.О. Потебня.

Харківський університет – єдиний в Україні, де навчалися і працювали три майбутні лауреати Нобелівської премії – економіст С. Кузнець, фізик Л. Ландау, біолог І. Мечников.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Топ-10 цитат із книг, які припадуть вам до душі
Література — це те, що надихає, переносить в інші світи та, як сказав хтось із письменників, дозволяє прожити безліч життів. Читаючи, ти пізнаєш нові культури, аналізуєш життєві ситуації, співпереживаєш, вчишся. Гадаємо, у кожного затятого читця в книгах зустрічалися цитати, повз які важко було пройти. Читайте нашу десятку в статті.
Читати більше