Харківські шейхи: хто видобуває нафту і газ в регіоні

12 червня 2015
UAPOST.US
Якщо жителів України з інших областей запитати, з чим асоціюється слово "Харків", можна почути "промисловість", "науковий центр", "студентська столиця" і т.д. Зовсім небагато згадають в цьому контексті слова "нафта і газ".

Така ситуація - це скоріше плюс. Раз чималі сировинні ресурси не є головною характеристикою території, значить, регіон дійсно має серйозний потенціал.

Тим не менше, Харківська область ось уже років 60 є одним з головних добувачів вуглеводнів в Україні. Область знаходиться на території Дніпровсько-Прип'ятської нафтогазоносної провінції, активне промислове освоєння ресурсів якої почалося в 1950-і роки.
 
Так уже склалося, що в різний час "українським Кувейтом" називали то Суми, то Полтаву, то Прикарпаття. Харківщина відходила на другий план, хоча в регіоні знаходиться знаменита Шебелинка. Сьогодні близько 40% газу, що видобувається в Україні, дає саме Харків.

Для широкої публіки Харківщина в контексті вуглеводнів виникла кілька років тому, коли почалася сланцева епопея. Адже половина Юзівського родовища, запаси якого Держгеонадра оцінили в 10 трлн. куб.м. газу, знаходиться на території південно-східних районів Харківської області.

Як відомо, право на розробку цього родовища виграла компанія Shell. Перший газ був знайдений на Павловсько-Світловському родовищі в жовтні 2013 року. Але вже в березні 2015 Shell і Укргазвидобування оприлюднили інформацію, що проект буде закритий через війни. Зокрема, будуть ліквідовані дві пошукові свердловини: Біляєвська-400 (Первомайський район) та Ново-Мечебилівська-100 (Близнюківський район).

Але, як кажуть, не Shell-ом єдиним. Сьогодні на території Харківської області активно ведуть видобуток вуглеводнів майже два десятки державних і приватних компаній. Також ні для кого не секрет, що існує незаконний видобуток, "нічиї" вишки, які працюють роками, не привертаючи особливої ​​уваги.

Деякий час тому журнал "Інсайдер" та веб-проект "Тексти" створили інтерактивну карту родовищ, на які отримано ліцензії. З недавніх пір ці дані відкриті, можна подивитися, хто освоює надра.

ІС-Харків зробив вибірку із загального масиву, щоби показати, хто має право добувати і вже експлуатує надра на території області.
 
Картина виходить цікава. Сьогодні в регіоні нафтогазоносними активами володіють 16 гравців, при цьому активним видобутком займається 8.

На першому місці - держава в особі ПАТ "Укргазвидобування" (видобуває 75% газу і 20% нафти і газового конденсату від всеукраїнського обсягу) і "Укрнафти" (відповідно - близько 70% нафти і 10% газу). В цілому Україна видобуває близько 19 млрд. куб.м газу і 2 млн. тонн нафти на рік. "Укргазвидобування" в 2014 р. виробила 15,1 млрд. куб.м газу, з них 8 млн. видобуло Газопромислове управління "Шебелинкагазвидобування".

Що найцінніше - підприємство не тільки видобуває, а й переробляє, а потім продає паливо через власну мережу заправок, яких у Харківській області налічується 18. За офіційними даними, в 2014 році АЗС реалізували продукції на 379 млн.грн.

Саме тому між Києвом і регіональними елітами завжди ведеться протистояння з приводу того, хто контролює менеджмент.

Справжній нафтогазовий король регіону - екс-міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський. Він є бенефіціаром зареєстрованої на Кіпрі компанії Burisma Holdings - найбільшого приватного нафтогазовидобувача в Україні, який володіє 25 спецдозволами на видобуток вуглеводнів. У 2014 році його компанії видобули близько 700 млн. куб.м газу. Burisma стверджує, що контролює 26% ринку приватних газовидобувників в Україні.

На території Харківської області працюють три фірми, якими Злочевський володіє через Burisma Holdings - Енергосервісна компанія "Еско-Північ", ТОВ "Перша українська газонафтова компанія" і ДП "Алдеа Україна". Їм належать 10 родовищ (5 активно розробляють) - Кубашівське, Карайкозовське, Клубанівсько - Зубренківське, Деркачівсько-Войтенківське, Огульцівське, Пегедівське, Рокитнянське, Ржавецьке, Роганське і Гінеєвська структура.

Нагадаємо, зараз Злочевський перебуває в розшуку за підозрою у фінансових зловживаннях. Минулої зими британський суд навіть накладав арешт на активи побіжного екс-міністра, але потім його зняли.

Нагадаємо, що за версією журналу "Форбс" Злочевський знаходиться на 24 місці в списку найбагатших українців. У 2015 р. його статки оцінили в $ 178 млн. Журнал "Фокус" у свій рейтинг за 2015 Злочевського не включив.

Ще одним великим видобувачем є офшор з Британських Віргінських островів Alpeko Investments. По ряду непрямих ознак ЗМІ пов'язують цю компанію з київським бізнесменом Олександром Лойфенфельдом.

Активно добувають на Харківщині структури олігарха Вадима Новинського. Зокрема, в регіоні працюють дві компанії Новинського: ТОВ "Пром-Енерго Продукт" володіє Васищевським газоконденсатним родовищем до 2032 року, а також ПрАТ "Укргазвидобування" (Островерхівське газоконденсатне родовище, до 2027 р.).

Ігор Коломойський присутній на Харківщині в двох іпостасях. У Красному Куті три родовища (нафта, газ, конденсат) розробляє "Укрнафта", 43% якої контролює Коломойський. У тому ж районі Сахалінське нафтогазове родовище розробляє компанія "Укрнафтобуріння", яка належить Коломойському і його партнерові Геннадію Боголюбову.

Двома родовищами (Мар'їнським і Денисівським) володіє компанія "Енергія-952, яку пов'язують з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. Частина цієї компанії належить Маріам Сафіулліній, дочці екс-міністра молоді та спорту Равіля Сафіулліна. Формально Аваков є єдиним з відомих харків'ян, який має відношення до видобутку вуглеводнів в регіоні.

Два об'єкти належать Олександру Онищенко: компанія "Надра-геоцентр" розробляє Юліївське родовище (Золочівський блок), ПАТ "Пласт" володіє Хмаровським родовищем.

Компанія "Укрістгаз", що належить Юрію Бойко, скромно експлуатує Платовське родовище.

Як видно з інфографіки, в регіоні представлені й інші відомі люди - Юхим Звягільський, брати Буряки, Юрій "Єнакіївський" Іванющенко та Іван Аврамов. 3 родовища належать компанії "Геоальянс" Віктора Пінчука.

Загалом, в цьому бізнесі випадкових людей немає. Актуальне завдання для регіону - здолати незаконний видобуток і жорстко контролювати виконання підприємствами соціальних зобов'язань.

(via)
www.uapost.com
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше