Гюстав Кайботт: меценат і художник

17 лютого 2015
Mariana Gevak

Повертаючись з нашої закордонної виборчої дільниці, де якраз відбувалися вибори нового Президента України, побачила у метро рекламу виставки імпресіоністів. Оскільки до цього виду мистецтва я давно небайдужа, то зацікавилася, записала адресу. Вдома пошукала. Виявилося, це всього 15 км. від Парижу. День вільний, настрій гарний: чому б не поїхати? Згорнула в сумку гаманець, фотоапарат, роздруківку маршруту і основну інформацію про подію та місце і, не телефонуючи своїм хлопцям, поїхала!

Благо: сполучення хороше. Станція приміського поїзда за сто метрів від будинку. З однією пересадкою за неповних 40хв. я вже була на місці.

 


Погода сприяла такому відпочинку. Я зайшла у парк, на території якого відбувалася виставка, якраз в обідню пору. Всюди така приємна, розслаблююча, ліниво-недільна атмосфера. Люди сидять за мереживними столиками кафе, на зручних дерев'яних лавочках, ніжаться на шовковистій травичці. Кожен щось перекушує. В міру можливостей своїх уподобань чи гаманців. Хтось жує домашній сендвіч, загорнений у фольгу, хтось - магазинний напівфабрикат, а дехто насолоджується соковитим стейком форелі і запиває його прохолодним вином, одночасно споглядаючи мистецькі шедеври.
 


Я пообідала вдома. Тому зосереджено прямую до цілі свого візиту - виставки полотен імпресіоніста та мецената Гюстава Кайботта. Не буду лукавити: до цих відвідин його ім'я мені було так само знайоме, як і вам. А знати таких людей потрібно. Та давайте про все по порядку. Черга за квитками була не надто довгою і в основному складалася з пенсіонерів)). Квиточок коштував всього 8 євро. Це на експозицію. А вхід у парк безкоштовний. Оплачую свій квиток і заходжу в середину. Милуватися було чим. Картини в оригіналі, скажу я вам, це зовсім не те, що репродукції! :) (ото таємницю відкрила). Якась особлива аура наповнювала зал, полотна здавалися живими, насиченими ароматами та вологим повітрям… Я забула про фотоапарат, час і  просто насолоджувалася побаченим. На виставці були представлені картини, що мали відношення до містечка, у якому виставлялися. Художник відпочивав там щороку починаючи зі своїх 12.

Потім, коли я вийшла на вулицю, було дуже дивно впізнавати пейзажі з полотен, гуляти картинними краєвидами.
 


Не дарма Кайботт захоплювався ще й фотографією! Вже не вперше переконуюся, що вислів "Талановита людина талановита у всьому" таки працює! Крім того, що Гюстав був художником і меценатом, він серйозно захоплювався фотографією, філателією (був посмертно записаний у почесний "Список видатних філателістів" як один із "батьків філателії". Його філателістична колекція тепер знаходиться в Британському музеї), розводив орхідеї, будував яхти, займався дизайном текстилю, садівництвом. А ще він був обраний міським радником. Жителі ще не бачили такого чиновника, який би "все оплачував з власної кишені: освітлення, вуличні дороги, мундири вартових".

Та все ж найважливішим його заняттям була підтримка молодих, нікому ще тоді невідомих художників-імпресіоністів. Він був їхнім основним спонсором. Благочинність Кайботта не знала меж. Він організовував виставки, вернісажі та аукціони; купував за завищеними цінами їх полотна, оплачував оренду майстерень; матеріально підтримував Моне, Ренуара, Піссарро та інших, причому, у своєму заповіті він звільнив їх від повернення грошей.

Справжній дебют Кайботта-художника відбувся на 2-й виставці імпресіоністів (1876), де були показані його вісім робіт, включаючи знаменитих - "Паркетників" (1875, д'Орсе) і "Міст Європи" (1876, Пті-Пале, Женева).
 


Золя був вражений незвичайними ракурсами картин, їх реалістичною точністю, але критикував за надмірну фотографічність і перебільшено поглиблену перспективу. Хоча раніше Салон відхилив картину "Паркетники", визнавши її "вульгарною", нині вона заслужено вважається шедевром французького живопису кінця XIX століття: ідеально налаштована композиція, незвичайна, математично точно побудована перспектива, чудово передані анатомія людських тіл і ритм рухів паркетників. Зрозуміло, що Кайботт зобразив не виснажених важкою працею робітників, а натурників, яких автор ефектно представив у "трудових позах".

Помер Гюстав передчасно у віці 45 років, ймовірно, від інсульту в маленькому містечку під Парижем Женевільє, в якому придбав собі маєток. У цьому ж місті вже у теперішньому столітті мені довелося прожити цілих пять років! За своє життя написав більше 500 полотен, більшість з яких знаходяться у приватних колекціях. У 2000 році його картина "Людина на балконі, бульвар Осман" (1880) була продана з аукціону за 14,3 млн. доларів.

А ще він зібрав чудову колекцію з 68 полотен відомих імпресіоністів, які ще тоді такими не були: Каміля Пісарро (19), Клода Моне (14), П'єра-Огюста Ренуара (10), Альфреда Сіслея (9), Едгара Дега (7), Поля Сезанна (5) і Едуара Мане (4). Все це багатство він заповів французькому уряду з проханням виставити картини у Люксембурзькому палаці, а згодом у Луврі. Але тільки завдяки неймовірним старанням Ренуара, який був душеприкажчиком і другом Кайботта, за третім разом вдалося впросити уряд задовольнити останню волю художника. Хоч все одно держава взяла не всі картини відразу, а коли спохопилася, то пройшло вже чимало часу і родичі відмовилися віддавати такі скарби. Тому частина цих картин була продана американському багатієві і досі знаходиться у його фонді. Ось так, доволі коротко про непересічну і цікаву особистість.

А ще на території парку, який ,до речі, у майже ідеальному стані, як і всі приміщення, розбитий город. Він функціонує завдяки лише добрій волі волонтерів (вибачайте за тавтологію). А у чому цікавинка? У тому, що крім зелених паростків картоплі, бурячка, різних квітів і трав, ви можете помилувати око і картинами. Поміж цією буйною зеленню зі смаком розташувалися полотна все тих же імпресіоністів. Тематично. Відповідно до насаджень. Дуже цікаво! Підтвердження вам покажу - у садку фото я робила!:)
 


Якщо ви цікавитеся непересічними людьми, відвідуєте Париж не вперше, вам набридли попсові Ейфелева вежа та Єлисейські поля, то вам якраз час відвідати Парк Кайботта. Гарантовано зловите там свою Музу!

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Mariana Gevak Mariana Gevak 19 лютого 2015
))Дякую! Мені самій не терпиться вже кудись поїхати.Бо поки вигрібаю з закапелків враження від минулих поїздок і походеньок:)
Maria Ivanus Maria Ivanus 17 лютого 2015
Гарно, особливо сонячні фотографії. Я вже не можу дочекатись на твою чергову поїздку кудись.
Спортивний одяг: 4 поради, як вибрати
Ми часто говоримо про тренди, слідкуємо за новинками, беручи до уваги одяг на повсякдень та яскраві акценти, які пропонують бренди. Сьогодні мова піде про не менш важливу частину гардероба — спортивний одяг для чоловіків.
Читати більше