Григорій Світлицький - перший народний художник України

27 вересня 2017
Ганна Черкаська
У 1946 році було оголошено ім’я першого народного художника України. Ним став Григорій Світлицький.

27 вересня 1872 р. у Києві на Подолі на вул. Дігтярній, 30, де було вже одинадцять дітей, народився Григорій Світлицький, живописець і музикант. Його батько - валторніст Київського оперного театру. У чотири роки Гриць почав вчитися гри на скрипці, а пізніше писати музику. "Поряд із заняттями живописом йшла музика. У п’ятнадцять років я був уже готовим оркестровим музикантом. Беручи участь у симфонічних концертах, я міг заробляти собі на хліб. Наскільки мати бажала, щоб я був музикантом, настільки батько був проти. Не проти музики, яку він шанував, а проти ремесла музиканта, який не творить, а виконує створене іншими", - писав автор у "Записках із автобіографії". Його перші музичні твори були надруковані, окремі романси та композиції для скрипки з оркестром виконувалися на концертах. Художник не міг забути, як під час репетиції "Євгенія Онєгіна" Петро Ілліч поцілував його батька за майстерно виконане соло в листі Тетяни, поряд з яким стояв він, Григорій, і плакав від радощів за увагу до свого батька. "Його образ я зберіг на все життя… можливо це буде кращий твір зі всіх написаних протягом всього мого життя". Він написав картину-спогад "П. Чайковський в Україні". І все-таки батько віддав сина до рисувальної школи М. Мурашка, після закінчення якої майбутній художник навчався у петербурзькій Академії мистецтв у українців І.Рєпіна та М.Кузнецова, працював у майстерні маріупольця А. Куїнджі

У 1900 Світлицькому було присвоєно звання художника-живописця. Майже вісімнадцять років (до 1918) працював у мозаїчних майстернях Академії Мистецтв під керівництвом П. Чистякова. Брав участь у розписуванні Ісаківського собору, за що імператор Микола ІІ присвоїв йому почесний дворянський титул. 
Революція боляче вдарила по сім’ї Світлицького: померла дружина, трагічно загинув син Юрій, згоріла петербурзька квартира. У 1918 р. самотній художник повернувся до Києва, взяв участь у розписуванні Хрестовоздвиженської церкви, в якій він вінчався; викладав у Київському художньому інституті, де згодом став професором.

Автор ліричних нічних пейзажів, зокрема "Київ. Поділ" (1924 ), "Над Дніпром" став першим народним художником України (1946). І як тут не поцілувати "капці папі"? За традицією Григорій Світлицький пише портрет вождя. На картині "Апасіоната" Ілліч слухає сонату Бетховена. Втім полотно викликало шквал зауважень: вождь на першому плані, рояль далеко, а за вікном – передчуття бурі, буря. Друзі-художники на обговоренні картину похвалили, але партійні функціонери розкритикували впень. 

75-річний Григорій Петрович запізнився на засідання і, крізь причинені двері все чув. Серце художника не витримало. Він повернувся додому і того ж дня 28.07.1948 р. помер. Головні критикани просили на похоронах прощення у родичів, але марно... Г. Світлицького убило його полотно.
   
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Коти, яких спіймали на гарячому (фото)
Цікавість котів безмежна. Їм завжди цікаво, що ви робите, куди пішли, що принесли і, звичайно, що їсте. Навіть якщо ви будете їсти огірок, кішка буде сидіти поруч і всім сумним виглядом показувати, що совісті у вас немає, якщо не ділитеся... Тому-у-у... всім котиків:)
Читати більше
Як з'явився восьмигодинний сон, якщо наші предки спали двічі за ніч?
У 18 столітті люди спали двічі за ніч, вставали на кілька годин серед ночі, а потім йшли назад до ліжка, вже до світанку. Що з того часу змінилося та чому люди сплять 8 годин — досліджуємо далі.
Читати більше